PŘEDPLATNÉ ČASOPISU
Nové proměny bydlení ↗
Bydlení s uměním

Bydlení s uměním

Byt majitele prodejní galerie obrazů dokazuje, že kultura bydlení a umění tvoří propojené nádoby. Co vás ale možná překvapí, je fakt, jak snadno si sp...

Byt majitele prodejní galerie obrazů dokazuje, že kultura bydlení a umění tvoří propojené nádoby. Co vás ale možná překvapí, je fakt, jak snadno si spolu rozumí v domácnosti s dětmi.

Ačkoliv jsou obrazy nedílnou součástí našich domácností, mnoha lidem visí na stěnách plakáty nebo reprodukce, o jejichž koupi rozhodlo momentální zalíbení v obchodě a odpověď na otázky líbí – nelíbí. Není pak divu, že si jsou takové interiéry podobné a není v nich možné poznat osobnost jejich obyvatel. Jsou ale i tací, kteří investují do původních prací a zajímají se o to, od koho jejich obrazy pocházejí a vědí, co jimi chtějí říct. Jedním z nich je i Jiří Kučera. Architekt, který je spoluvlastníkem pražské galerie Kvalitář.

Majitel Ing. arch. Jiří Kučera Majitel Ing. arch. Jiří Kučera
Majitel Ing. arch. Jiří Kučera

NE KOPIÍM

Ve zrekonstruovaném bytě původně palácového domu z 19. století v centru Prahy je na první pohled patrné, že jeho obyvatel má cit pro vytříbený design a smysl pro detail. V krásně upraveném prostoru, který vznikl spojením dvou bytů, žije Jiří s dvěma dětmi. „Když se před deseti lety naskytla možnost připojení opuštěných prostor, rekonstrukcí vznikl velmi vzdušný, příjemný byt. Změnila se kompletně dispozice a například koupelna je otevřená tak, aby do ní mohly dopadat sluneční paprsky z pavlače,“ vysvětluje Jiří původ nečekaně prostorné dispozice.

Koupelna Koupelna
Koupelna
S nábytkem si musíte sednout a sžít se.  Proto je třeba vybavovat postupně. Ne jak  manažeři, kteří chtějí všechno hned.Jiří Kučera

Jako architekt sám navrhl celou přestavbu s ohledem na zachování některých původních prvků v interiéru. Ovšem jeho bydlení se nesnaží jen kopírovat historický styl, ale naopak kombinuje staré s novými. Podle jeho názoru se dá zkombinovat vlastně všechno, jen se musí jednat o kvalitní práci, která bude komunikovat s prostorem. „Když je prostor rekonstruován poctivě z poctivých materiálů a ne z umělých náhražek, tak ať ji vybavíte moderním nebo původním nábytkem, vždycky bude vypadat dobře.

Není to o tom, jestli byt zařídím ve stylu šedesátých let, sedmdesátých nebo podobně, ale samotný prostor musí být dobrý,“ vysvětluje Jiří. A vzápětí dodává druhou podmínku pro vytvoření vkusného bydlení, kterou je ochota investovat do předmětů s nadčasovou a trvalou hodnotou.  

Klika Klika Do galerie
Klika
Všechny dveře a kliky jsou původní. Oproti klasickým činžákům se po projití pavlače rovnou dostanete do obývacího pokoje spojeného s kuchyní.
I v paneláku můžete mít dřevěná okna a podlahu.  Mít doma napodobeniny je jako žít ve lži. To raději  přiznejte barvu a nechte plast plastem.Jiří Kučera

OBRAZ NA MÍRU

Navíc je podle Jiřího potřeba obraz vybírat do interiéru a ne naopak. „Správně zvolený a pověšený obraz může interiér doslova pozvednout. Nebo naopak absolutně zneuctít. Každopádně je ale potřeba rozvíjet lásku k umění už u malých dětí, tak aby ony samy v pokročilejším věku rozeznaly kvalitu od braku. Bohužel ale stále u nás chybí ve školách výchova k estetice a velké nedostatky také vidím i ve veřejném prostoru. Umění a krásu do svých životů stále nepouštíme tak, jak bychom měli,“ domnívá se pan Kučera, kterého oslovují francouzští designéři a architekti, například Jean Prouvé nebo Serge Mouille.

Ale jako u každého člověka i jeho styl se vyvíjí a obliba jednotlivých žánrů také. Proto není ideální se příliš úzce profilovat, s čímž náš průvodce plně souhlasí. V  bytě si tak můžete prohlédnout jak díla, která se v rodině dědí po generace, tak i obrazy z připravovaných výstav. Interiér pak vlastně nikdy nezůstává po delší čas stejný, protože se díky umění neustále proměňuje.

Dřevěné vláčky Dřevěné vláčky Do galerie
Dřevěné vláčky

AUTENTICITA ABYSTE SE DOMA CÍTILI S UMĚLECKÝMI PŘEDMĚTY PŘIROZENĚ, DODRŽTE TATO ZÁKLADNÍ PRAVIDLA:

1 NEBRAŇTE SE NOVÉMU

„Navykli jsme si umění potkávat v galeriích, nad postel si však raději zavěsíme tapetu z Ikea. Máme rádi umění, ale umělce si do bytu nepouštíme,“ říká Jiří.

2 PODPOŘTE MÍSTNÍ

Pan Kučera dlouhodobě sleduje tvorbu vybraných umělců, jako je Milan Houser nebo Petr Duba. „Domnívám se, že úkolem Kvalitáře je prodávat česká jména, která již obstála v konkurenci.“

3 VSAĎTE NA MLÁDÍ

Pokud s uměním zrovna začínáte a nechcete investovat vysoké částky za ověřená jména, podívejte se na práce mladé generace. Jejich obrazy jsou dostupnější a je velká pravděpodobnost, že za pár let jejich cena vzroste.

INFORMACE, KTERÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT

VŠICHNI TO ZNÁME, JAK DORŮSTAJÍ DĚTI, MĚNÍ SE I POTŘEBY RODINY.

Možná i proto se v hlavě Jiřího zrodil nápad na projekt Designbanka. Domů si můžete zakoupit nebo zapůjčit starší, zato ale originální nábytek, který často většina z nás pouze obdivuje ve filmech, a to i s nízkým rozpočtem. „Když jsme našim klientům předělávali po kompletní rekonstrukci krásně opravený prostor, vždycky nás dostalo, že řekli, jak si kvůli nedostatku financí musí byt vybavit sektorovým nábytkem. Proto jsme se rozhodli pro ně hledat designové kousky za zlomek ceny v zahraničí,“ říká Jiří.

Rubriky:

Další z rubriky

EK KLM interiār
Číst článek
15. 05. 2024
Propagace značky
Doba čtení 2 min

Nové byty u metra Kolbenova - vysoký standard a nízké poplatky za energie

Hned u metra Kolbenova přichází do nabídky nové byty, vysoký standard vybavení doplní nízké poplatky za energie

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlení
Obývací část s jídlením koutem
Číst článek
26. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na houbách: jak zařídit byt s nejmenší uhlíkovou stopou? Dívejte se po okolí!

Pro Agne je ekologie důležitá, proto ji nadchla myšlenka designérky Markéty Daňkové použít nábytek z odpadního dřeva a mycelia. Nové technologie by v budoucnu mohly nahradit některé obtížně recyklovatelné materiály, jako jsou třeba plasty.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC09568 kopie
Číst článek
12. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako na plátně: developerské projekty chrlí malé byty podle jednoho mustru, po spolupráci s interiérovým designérem však můžete mít opravdu osobitý domov.

Majitelkou tohoto bytu je mladá manažerka Kateřina, která si jako místo pro svůj nový domov vyhlédla sídliště na pražském Barrandově. Zařídit prázdný byt jí pomohl designér Tomáš Havránek.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ložnice s komodou
Číst článek
11. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako v bruselském stylu: originální retro stolek může určit charakter celé místnosti.

Kvalitní, ničím nerušený spánek není samozřejmostí. Své o tom ví Jana, která má konečně vlastní ložnici, do níž manžel smí jen na návštěvy. Rozhodně ale nejde pouze o útulný dámský budoár. Místnost musí splnit několik důležitých funkcí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Ostrůvek v kuchyni
Číst článek
05. 04. 2024
Redakce
Doba čtení 12 min

Bydlet jako za starými dveřmi: staré dveře nevyhazujte, ani když budujete interiér s luxusními designovými prvky. Nesou s sebou paměť bytu.

Renata zdědila po strejdovi byt ve staré pražské vile, ale stěhovat se do něj nechce. Bydlí a pracuje mimo hlavní město, ale ráda by si byt nechala. Designérka Markéta Daňková jí tedy navrhla nadčasové víkendové zázemí.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Obývací pokoj s kuchyní
Číst článek
22. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako v rezidenci: v malém prostoru se osvědčil vestavěný nábytek.

Byt v novostavbě, odkud je dobré spojení do centra Prahy, s dostupnými službami v okolí, s vlastní předzahrádkou a navíc s velkou zahradou určenou všem obyvatelům je vysněným bydlením mnoha lidí. Jak jej ale zařídit, aby se v něm žilo pohodlně?

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
Závěsné křeslo
Číst článek
15. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 8 min

Bydlet jako tři sestry: jak rozdělit dva pokoje mezi tři dívky? Řešením je rozdělení funkcí.

Zařídit společný pokoj pro tři děvčata není legrace. Musíte plánovat, počítat, měřit...

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC07894 kopie
Číst článek
09. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako na letním bytě: ukliďte, vyházejte staré krámy a vymalujte, často se stane zázrak, vzkazuje designér.

Obývací pokoj na chatě u Sázavy byl zařízený vším, co se postupem mnohla let v rodině odložilo a odvezlo na chatu, kde e to ještě může hodit.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC08074 kopie
Číst článek
01. 03. 2024
Redakce
Doba čtení 9 min

Bydlet jako za úplňku: útulná ložnice se dá vytvořit i s omezeným rozpočtem.

Čerstvá důchodkyně Olga si přála proměnit neútulnou a nepříliš komfortní ložnici. Když víte, jak na to, jde to i s omezeným rozpočtem. Základem proměny od designérky Lucie Polákové jsou barvy, látky a trochu fantazie.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
DSC05292 1 kopie
Číst článek
23. 02. 2024
Redakce
Doba čtení 10 min

Bydlet jako v Českém ráji: když máte moc příbuzných, rozhodněte se, jestli je máte raději než dělicí příčku ve svém domě. Pokud ano, bourejte.

Štěpánka s manželem Pepou a dvěma malými syny si pořídili dům ve vesnici, ze které Pepa pochází. Chyběl jim velký společenský prostor pro návštěvy, protože Štěpánka má pět sourozenců. Designér David Eliášek navrhl jako první krok bourání.

Obsah časopisu NPB Interiéry Bydlet jako 8. řada Bydlet jako
NPB0624 cover
Robotický vysavač
ČSOB - Úvěr k dotaci
GORENJE
Dextura
Luxol

SOUTĚŽNÍ PŘÍSPĚVEK

BANER0624 vyrocni soutez Chci soutěžit →

NEWSLETTER

Skanska_ctvrt_Emila_Kolbena

Nejnovější články

Lukáš a Ilona, Tomski&Polanski
Číst článek
14. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Hodiny práce a odměna žádná? Ptáme se ilustrátorů, zda za svoji precizní práci dostávají důstojnou mzdu

Čeští ilustrátoři patří dlouhodobě mezi lokální špičku. Jejich práce sklízí zasloužený obdiv i respekt. Dostávají za svou mravenčí a precizní práci ale adekvátně zaplaceno?

Názory & polemika
Pavlína Blahotová, Veronika Pařízková
Číst článek
13. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 5 min

Kvalitní design není pro elitu, ale úplně pro každého. Chceme sejmout z designu nálepku, že je jen pro snoby, říká šéfredaktorka Designnews Veronika Pařízková

Je design opravdu pro všechny? Veronika Pařízková, šéfredaktorka designnews.cz, je o tom přesvědčená. Ale jak to těm „všem“ vysvětlit?

Rozhovory
Interiér Bistra Karel
Číst článek
13. 05. 2024
Klára Rokosová
Doba čtení 4 min

Otevřely místo, kam chce jít na brunch každý. Bistro Karel přineslo do pražské Troje stylovou gastronomii

Karolína Pomahač má ráda výzvy a změn se nebojí. Na Vinohradech provozovala úspěšný podnik Slow cafe, který po pěti letech uzavřela, aby mohla pokračovat jinde. V pražské Troji spolu s Elen Chvojkovou založila Bistro Karel.

Design guide
Jiří Jiroutek získal významnou cenu CGD, Foto: Dita Havránková
Číst článek
13. 05. 2024
Julie Motyčka
Doba čtení 4 min

Jeho nábytek milují všechny generace. Jiří Jiroutek se stal ikonou už za svého života, ptáme se proč?

Obývací pokoje v Československu měly dlouhou dobu jedno společné: kus nábytku, který vymyslel Jiří Jiroutek. Talentovaný designér, který před rokem zemřel, dokázal ve svých návrzích geniálně skloubit praktičnost s výrazným estetickým stylem.

Design & umění
Ve spolupráci s veřejnými vysokými školami vznikla doporučení pro institut ombudsosob, která pomáhají se zavedením a zakotvením jejich funkce.
Číst článek
13. 05. 2024
Tereza Patzenhauerová
Doba čtení 3 min

ZNEUŽÍVÁNÍ MOCI, OBTĚŽOVÁNÍ I ŠIKANA. VYSOKÉ UMĚLECKÉ ŠKOLY BOJUJÍ PROTI TOXICKÉMU PROSTŘEDÍ, POMOCT MAJÍ NOVÉ POZICE OMBUDSOSOB

Na akademické půdě je bezpečí klíčové. Většina vysokých škol už dnes ombudsosobu má. Jaké úkoly má ale plnit a kde leží pole její působnosti? Proč je tato funkce důležitá a jak vypadá současná situace na českých univerzitách?

Názory & polemika
Foto Ondrej Kosik
Číst článek
12. 05. 2024
Eliška Vrbová
Doba čtení 3 min

Na kreativní práci potřebuji dostatek času. Žena si musí vybrat, muži mohou dát kariéře opravdu všechno, otevírá složité téma sklářka Kateřina Handlová

Před rokem a půl převzala po Rony Pleslovi kreativní vedení sklárny Rückl a v první kolekci Heroine vzdala hold ženským hrdinkám. S designérkou Kateřinou Handlovou jsme si povídaly i o tom, jakou pozici podle ní mají ženy v současném českém designu.

Rozhovory
Mikolášková&Drobná - stolky Candy Tables. Výherní kolekce nejlepšího nábytku z roku 2023 v soutěži EDIDA 2024.
Číst článek
09. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 5 min

Málokdo studuje design proto, aby zbohatl. Téma peněz je ve společnosti stále tabu, říká dvojice Mikolášková a Drobná

Jsou mladé, talentované a žádané. Jenže ne všechno, co na stránkách časopisů vypadá dokonale, takové opravdu je. S jakými svízelemi se v oboru potýká dvojice designérek Kristýna Mikolášková a Tereza Drobná?

Rozhovory
Kvartýr byt Zlín - jídelna
Číst článek
09. 05. 2024
Veronika Pařízková
Doba čtení 4 min

Život ve stínu Bati. Mladá architektka Alena Valová si ve Zlíně zrenovovala byt, který vkusně mísí tradici s modernou

Alena Valová je architektka, která tvoří polovinu studia Kvartýr. Léta působila v Praze. Nyní se vrátila na rodnou Moravu, kde vlastními silami renovovala byt. Jak se jí to podařilo? A nese život ve městě, jehož estetiku formoval klan Baťů, i úskalí?

Interiér & architektura
Velká Věc
Číst článek
09. 05. 2024
Nikol Galé
Doba čtení 4 min

Zoufalost líhně apokalyptické společnosti. Výstava studentů UMPRUM má velké ambice, v mnoha směrech však selhává

Ve foyer technologického centra UMPRUM v Mikulandské ulici je k vidění výstava s názvem Velká věc a odvážným podtitulem: Studující UMPRUM nabízejí řešení, jak žít o něco lépe.

Názory & polemika
Bydlet jako... japandi, designér Petr Šlejmar
Číst článek
09. 05. 2024
Pavlína Blahotová
Doba čtení 10 min

Bydlet jako japandi: nová koupelna kombinuje japonský minimalismus se skandinávským smyslem pro estetiku

Když se designér Petr Šlejmar dozvěděl, že Jindřicha baví vikingská mytologie a jeho žena obdivuje japonský minimalismus, bylo hned jasné, kde se to potkává – ve stylu japandi!

Interiér & architektura