Na dřevěné palubky narážíme v českých domácnostech na každém kroku. Tentokrát byly v předsíni panelového bytu a Denisa je dokázala perfektně zhodnotit!


Provence. Výjev jak z obrazu impresionisty uvádí diváky do atmosféry francouzského venkova na konci 19. století, kdy se na výtvarných salonech v Paříži začaly objevovat skandální obrazy Clauda Moneta, Vincenta van Gogha a také jejich kamarádky Berthe Morisot. Začátek byl prozaický, Vincent van Gogh se léčil v provensálském městě Saint-Rémy a zdejší krajina a život taky byly jeho nejsilnější inspirací. Za celý svůj život prodal jeden jediný obraz, ale vzrůstající obliba jeho díla se po jeho smrti přenesla nejen na další autory, ale i na celou Provence. Rustikální a prostý styl zdejších interiérů se stal fenoménem, který je pro svou jednoduchost a funkčnost oblíbený dodnes.

Líbí se mi, když je v bytě znát, že se jeho majitelé snažili vytvořit útulný domov. Ráda jim pak pomůžu ho doladit.

Denisa Bartošová

Na první návštěvu za naší dlouholetou čtenářkou Jitkou jsme s designérkou Denisou vyrazily vlakem. Celodenní výprava do Nového Jičína a zpět měla nečekané výsledky ‒ kromě toho, že jsme se potkaly s inspirující osobností paní Jitky, snadno jsme se shodly na budoucí proměně a kromě toho jsme se stihly dotknout i jedinečného genia loci tohoto krásného moravského města. Kamenné a bílé hradby a věže zdejšího žerotínského zámku mají středomořský esprit a až k nim voní levandule z nedaleké stylové kavárny v provensálském stylu.

PROSTOR

Předsíň a obývací pokoj v panelovém domě nesly znaky opotřebování, vždyť je manželé zařizovali před více než třiceti lety! Do předsíně vedou celkem osmery dveře. Manželé ji kdysi obložili dřevěnými palubkami, a to včetně stropu, kde byl vytvořený podhled s úložným prostorem. Obývací pokoj s přilehlou lodžií měl vysloužilý sedací nábytek a zbytečně výraznou výmalbu.

KOLIK TO STÁLO

Dveře Sapeli62 500 Kč
Nábytek a doplňky40 677 Kč
Osvětlení3 630 Kč
Podlaha32 220 Kč
CELKEM139 027 Kč

Produkty, které se nám osvědčily

Nábytek Jysk Použili jsme kvalitní nábytek z masivu a přírodní doplňky

Internova Morava podlahové studio z Nového Jičína.

Novobílský Firma, která montovala dveře, nám pomohla i se spoustou dalších prací navíc.

Dveře Sapeli Krásné a tiché.

DŘÍVE Osmery dveře v panelákovém stylu vytvářely z předsíně jeden velký průchoďák, palubky jí dávaly spíše chatařský styl. Obývací pokoj měl málo úložných prostor a sedací nábytek už rodině nevyhovoval.
NYNÍ Posuvné dveře v předsíni i nábytek v obývacím pokoji jsou v kombinaci bílé a přírodního dřeva, mají tak jednotný styl a celý interiér působí kompaktně.


1. Pohled z lodžie

Příborník s nástavcem Markskel, 8 999 Kč, koberec Bakkemaure, 350 Kč, vše Jysk, www.jysk.cz; stolek, bazar, 1 500 Kč; podnos s dřevěným dnem, www.novaline.cz, 1 099 Kč; rozkládací pohovka Backabro, 15 990 Kč, ušák s podnožkou Strandmon, 4 490 Kč, vše Ikea; lustr Bampton, ww.svetsvitidel.cz, 1 290 Kč; oleandr a buxus v květináčích, Zahradnictví Klos Nový Jičín, celkem 3 296 Kč; podlaha vinyl Plank IT Bronn 2000, podlahové studio Internova Morava, 2 468 Kč/m2; nástěnná lišta – fabion LD 76265, www.fabiony.cz, 407 Kč/m2

NYNÍ Základ interiéru tvoří vinylová podlaha v nadčasovém odstínu přírodního dřeva a bílá výmalba, osvěžená dekorativní lištou a strukturovanou omítkou. Světlý nábytek osvěžují dřevěné prvky.
DŘÍVE Sedací nábytek nestačil potřebám rodiny. Když přišla návštěva, neměla si kam sednout. Červená barva působila zbytečně křiklavě.

OBRÁZEK V KUCHYNI

Paní Jitka nás přivítala v bytě se dřevem obloženou předsíní, která připomínala spíš retro chatičku, zato obývací pokoj měl energické barvy a byla v něm znát touha po moderním stylu bydlení. Manželé po nastěhování před třiceti lety snížili strop v chodbě podhledem, který nabídl další možnosti ukládání, a zřejmě v touze po potlačení panelového charakteru bytu přidali dřevěné palubkové obklady. Denisa se s paní Jitkou po chvilce uvažování všech pro a proti rozhodla, že se tento obklad kvůli proměně demontovat nebude. V kuchyni, kde jsme u skvělé kávy probíraly Jitčin životní styl a její oblíbené barvy, visel nad stolem malý nenápadný obrázek, který vše snadno rozhodl: dívky na lavičce od francouzské impresionistické malířky Berthe Morisot. „Jitčina touha po pohodovém, klidném a harmonickém interiéru se přirozeně zformulovala do konceptu bydlení ve stylu francouzského venkova, který svou praktičností inspiruje i městské bydlení po celém světě, „ vzpomíná na setkání v Novém Jičíně Denisa.

2. Pohled od komody

Příborník s nástavcem Markskel, 8 999 Kč, koberec Bakkemaure, 350 Kč, závěs Storavan, 125 Kč/ks, vše Jysk, www.jysk.cz; rozkládací pohovka Backabro, 15 990 Kč, ušák s podnožkou Strandmon, 4 490 Kč, vše Ikea; lustr Bampton, 1 290 Kč a stojací lampa Vaio White, 2 340 Kč, vše www.svetsvitidel.cz; podlaha vinyl Plank IT Bronn 2000, podlahové studio Internova Morava, 468 Kč/m2; nástěnná lišta – fabion LD 76265, www.fabiony.cz, 407 Kč/150 cm; květiny, Zahradnictví Klos Nový Jičín; ostatní zařízení Jitčino vlastní 

NYNÍ Velká skříň v rohu pokoje nepřekáží a decentně ukryje mnoho věcí. Rozkládací pohovka a křeslo nabízejí spoustu místa pro pohodlné setkávání celé rodiny. Pufy jsou tu připravené pro neposedné děti

Těšila jsem se na nový nábytek, moc, ale když jsem viděla obývák poprvé, dojalo mě, že Denisa pověsila do čela pokoje starý obraz po manželové mamince.

Jitka, majitelka bytu

Ušák

Pohodlný ušák s podnožkou ocení každý. Takový kus by neměl chybět v žádném interiéru!

3. Pohled od skříně

Příborníky Markskel, 5 499 Kč/ks, koberec Bakkemaure, 350 Kč, závěs Storavan, 125 Kč/ks, vše Jysk, www.jysk.cz; rozkládací pohovka Backabro, 15 990 Kč, ušák s podnožkou Strandmon, 4 490 Kč, vše Ikea; lustr Bampton, 1290 Kč, stojací lampa Vaio White, 2 340 Kč, vše www.svetsvitidel.cz; podlaha vinyl Plank IT Bronn 2000, podlahové studio Internova Morava, 2 468 Kč/m2; nástěnná lišta – fabion LD 76265, www.fabiony.cz, 407 Kč/m2; dvoukřídlé posuvné dveře s pružinovým efektem, Sapeli; květiny, Zahradnictví Klos Nový Jičín; ostatní zařízení Jitčino vlastní

NYNÍ Přestože jsou zdi bílé, rozmanité struktury jim dodávají na zajímavosti a interiér pocitově proteplují. Struktura omítky je tu jako výtvarný prvek upomínající na venkovský původ tohoto stylu.

Dekorativní lišta

Před aplikací lišty a strukturované omítky stačilo vybílit jen část stěny nad lištou. Pánové z fi rmy Fabiony.cz pak po celém obvodu pokoje vyřezali pruh, do kterého pomocí lepidla postupně usadili dekorativní lištu.Ta je lisovaná ze sádry vyztužené perlinkou. Pod lištou je nanesená vrstva štuku, kterou Denisa malebně rozmazala rukama v rukavicích. Vše je nakonec přebílené Duluxem.

DIY

Krajkové polštáře

Krajky a len jsou pro provensálský styl typické. I tady je máme!

Denisa si připravila spoustu vysloužilých krajek, z nichž plánovala tvořit s Romanem aplikace na polštáře. Roman zvolil snadnější cestu lepením, aby to bylo rychle hotové. Denisa některé jemnější kousky krajek na polštáře raději našila, aby byla jistota, že budou držet. Hrála si s různými variantami, a tak jsou polštáře rozmanité a každý z nich originál.

Proměna košů

Už jste někdy natírali staré proutěné koše nebo nábytek a pamatujete si, jak je to pracné? Nám se osvědčily patinovací spreje Paint Chalk, které prodává Hornbach v mnoha jemných pudrových odstínech. Spreje jsou ekologické, na vodní bázi a velmi snadno se s nimi pracuje. Při stříkání proutí nestékají, ale vytvářejí kompaktní povrch, takže se všemi koši byla Denisa hotová za pár minut. A to je brala i zevnitř.

Z chatky do Provence

Zdá se to tak snadné, stačí borovicové palubky přetřít na bílo, a je tu francouzský venkov jako vyšitý! Bohužel palubky už byly notně seschlé a po prvním bílém nátěru se objevily černé spáry, které předtím nebyly vidět. Denisa s malířem Honzou to vyřešili pomocí silikonového tmelu. Všechny spáry nejdříve vytmelili a pak už stačilo pět vrstev bílé barvy Dulux, a chodba je jako víno!

Nové dveře jako základ proměny

Kromě bezpečnostních vstupních dveří Sapeli, které mají zvenku standardní dřevodekor a zevnitř jsou bílé, instalovala frýdecko-místecká fi rma Novobílský také troje dveře Sapeli posuvné, které v chodbě výrazně šetří místo. Dvoukřídlé dveře v obývacím pokoji mají synchronizovaný systém, kdy se před vámi rozevřou obě křídla zároveň. Dřevěné obložky je stylově sjednocují s nábytkem.

4. Pohled z obýváku

Krejčovská panna, 2 135 Kč, proutěný koš, 1 762 Kč, vše www.novaline.cz; laminátové dveře Sapeli, www.sapeli.cz

Od podlahy

Proměna začala likvidací celoplošných koberců, na jejichž místo Denisa s paní Jitkou vybraly elegantní vinyl v našedlém dřevodekoru. Ještě před položením podlahy nastoupil celý náš produkční tým se spoustou barvy a štětců a z chatařských palubek se pomalu stávalo elegantní bílé obložení v provensálském stylu. V obývacím pokoji zároveň odborníci přes dekorativní lišty vytvářeli zajímavý detail, o kterém majitelka bytu předem nevěděla a také ji ‒ zcela podle plánu ‒ ve finále dokonale nadchl. Teprve pak, po špinavých procesech, nastoupili podlaháři a odborníci na dveře. Proměna, kterou předsíň prodělala díky dřevěným obložkám a posuvným elegantním dveřím se synchro systémem, byla neuvěřitelná. Umístit sem stylově odpovídající skříň, komody, pohodlné posezení, květiny a doplňky v provensálském stylu už byla jen čistá radost!

Barevná paleta

3 BODY K ÚSPĚCHU

1BÍLÝ ZÁKLAD

Bílá barva působí elegantně, celý prostor sjednotila a také opticky zvětšila.

2DVEŘE

Posuvné dveře s obložkami šetří místo a stylově ladí s nábytkem.

3NÁBYTEK

Praktické skříně, kvalitní rozkládací pohovka a pohodlné křeslo, to je základ.

hhh