Zrekonstruovat celý dům, a přitom si uchránit soukromí a pocit domova? To je jeden z nejtěžších úkolů! Tato proměna vznikla proto, abyste viděli, že to jde.

Pokoj, kde jsme měli dělat proměnu, měl zvláštně dekadentní skladbu nábytku. To se muselo využít!

Denisa Bartošová, designérka

V ÚKRYTU

Jak se asi budou cítit naši čtenáři Iva s Martinem, až do jejich domu vtrhnou sbíječky? Možná to nebude tak zlé, protože už zároveň bude jisté, že přichází změna k lepšímu a že se jejich řadová vilka brzy promění ve dvougenerační. Uprostřed této téměř válečné vřavy však budou potřebovat místo, kde budou moci zavřít dveře, vidět kolem sebe něco hezkého a na chvíli zapomenout, že se po chodbách brodí v kupách stavebního nepořádku. Úkryt, který jim vymyslela Denisa Bartošová, je vzdušný, splňuje základní funkce obýváku i pokoje pro návštěvu. Při rekonstrukci je třeba investovat do jiných věcí, než je nábytek, proto jsme se snažili maximálně využít zásoby v domě a osvěžit je novými souvislostmi. Ani provizorium nemusí být nuda!


PROSTOR

Funkcionalistická řadová vilka čeká na rekonstrukci. Obývací pokoj po babičce bude jedním z mála míst, kde budou moci majitelé domu Iva a Martin v klidu přebývat. Díky tomu, že se odtud dá jít přes verandu na zahradu, budou sem moci zvát návštěvy i v době, kdy bude hlavní vchod nefunkční.

KOLIK TO STÁLO

Nábytek176 359 Kč
Závěsy49 990 Kč
Lustr8 894 Kč
CELKEM47 586 Kč
Vypůjčené dekorace15 000 Kč

DŘÍVE Nepoužívaný obývací pokoj byl muzeem nábytku a skladištěm zároveň. Zašlá zlatá pohovka a zlatý rám však postoupily do dalšího kola!
NYNÍ Vystěhovaný pokoj je zbavený omítky a místo dalšího nábytku jsou tu jen sedací polštáře a lehké skříňky univerzálního využití.


Produkty, které se nám osvědčily

Čisticí prostředky Při našich proměnách je nutné uklízet důkladně. Proto jsme vsadili na čisticí prostředky Kärcher. Používali jsme podlahovou myčku a čistič koberců a čalounění. Inspiraci najdete na www.kärcher.cz.


Při první návštěvě řadové vilky v brněnské čtvrti Černá Pole jsme užasli nad kultivovaným stylem stavby z r. 1938. Na dosah je tu jak vila Tugendhat, tak vysokoškolský kampus. Funkcionalistický styl oblíbený ve 20. a 30. letech minulého století je tu znát opravdu na každém kroku. Martinova rodina sem přišla krátce po válce, jeho otec už se tu narodil a dodnes tu společně se synem žije.

Kromě zlatých polštářů, kterými Denisa podpořila lesk obnovené pohovky, přibyly ještě sedací polštáře z jutových pytlů. Iva s Martinem je při party s přáteli určitě ocení.

HYPOTÉKA, TO JE BOJ!

Martin s partnerkou Ivou jsou stavební inženýři, kteří už mají o budoucí rekonstrukci jasno a také si ji umí sami dobře nakreslit. Z domku chtějí pomocí přestavby vybudovat plnohodnotný dvougenerační dům, kdy přízemí bude obývat Martinův otec a jim bude patřit první patro a zobytněné podkroví. Nás oslovili proto, že se jim líbí naše útulné interiéry a předem tušili, že v jejich domě asi útulnost ještě dost dlouho nebude na prvním místě. „Kvůli hypotéce musíme udělat přestavbu do dvou let, tak aspoň víme, že to jednou skončí,“ říká Martin. Dva roky jsou ale dlouhá doba, během které budou oni i Martinův otec chodit do svých zaměstnání a měli by se vracet někam, kde jim bude dobře. Věděli jsme, že nemá smysl utrácet zbytečné peníze, vlastně nám bylo líto i plýtvat drahými barvami, když bylo dopředu jasné, že se všechny stěny budou kvůli novým elektrickým rozvodům stejně jednou zase znovu oklepávat.

PROMĚNA NARUBY

„Vidina budoucí destrukce mě přivedla na nápad, že pokoj předem odstrojíme od všeho zbytečného,“ vzpomíná Denisa. „To bych doporučila ostatně všem, jednou za čas všechno z místnosti vyklidit a vrátit jen to, co má smysl. Víte, jak by se spoustě lidí bydlících v přeplněných pokojích ulevilo?“ dodává Denisa. I tento obývák si jakoby vydechl, a dokonce se nám zdálo, že se zvětšil. Zlaté závěsy korespondující s vyčištěnou pohovkou a masivním zlatým rámem sem vnášejí pocit, že stále svítí slunce. Pokoj je vzdušný a příjemný. A Iva s Martinem dokonce začali uvažovat o tom, že si oškrábanou omítku nechají i po rekonstrukci.

1. Pohled od vstupu

Závěsy Mariam, Ikea, 799 Kč; kovová vitrína Exposition High Heeled, 16 990 Kč, stolek Troja, 6 099 Kč, lustr Beer Bottles, 9 699 Kč, umělá kožešina, 3 299 Kč, polštář s nápisem Love, 929 Kč, polštář s květinami, 599 Kč, vše Kare, www.kare-shop.cz; obal na květináč Drufländer, 129 a 649 Kč, karafy 365+, 69 a 99 Kč, žluté sametové polštáře Sanela, 179 Kč, vše Ikea; přehoz Lamb Soft, Scanquilt, 3 390 Kč; svíčky Yankee Candle, www.yankeesvicky.cz

NYNÍ Vyčištěná pohovka doslova září a může ještě nějaký čas dobře sloužit. Místo kávového stolku je tady stará truhla, kterou jsme objevili na půdě a přidali jí kolečka. Rám obrazu bude zatím fungovat jako nástěnka.
DŘÍVE V nevyužívaném obýváku po babičce byly tři krásné solitéry: hodiny, gauč a masivní rám obrazu. Majitelé počítají i s využitím křesel a stolku.

RENOVACE POHOVKY

Čištění pohovky proběhlo mokrou cestou v několika fázích, čisticí roztok jsme aplikovali 3×. Čistič koberců a čalounění Karcher pro profesionální použití Puzzi 10/2 má dvě nezávislé nádoby – na čistou a znečištěnou vodu, čerpadlo s výkonem 80 W a nástřikovým množstvím 2 l/min., sací turbínou s výkonem 1250 W. K výbavě patří nástřiková hadice, hubice pro nástřik a extrakci, hliníková prodlužovací trubka a síťový kabel.

2. Pohled od okna

Lustr Beer Bottles, 9 699 Kč, ramínkový věšák Cosmopolitan, 2 799 Kč, zrcadlo, 599 Kč, vše Kare, www.kare-shop.cz; obal na květináč Drufländer, 129 a 649 Kč, karafy 365+, 69 a 99 Kč, žluté sametové polštáře Sanela, 179 Kč, kovová mřížka – nástěnka Myrheden, 299 Kč, světelný řetěz Sträla, 149 Kč, vše Ikea; tyrkysový polštář s květy, 599 Kč, a s nápisem Love, 929 Kč, kulatý kovový stolek Troja, 6 099 Kč, tyrkysová kožešina, 3 299 Kč, vše Kare, www.kare-design.cz; svíčky, Yankee Candle, www. yankeesvicky.cz

Iva s Martinem předpokládají, že časem budou kvůli stavbě zavřené hlavní dveře a sem se bude vstupovat ze zahrady. Proto je na stěně připravený i věšák na oblečení pro hosty a zrcadlo.

3. Pohled od pohovky

Televizní stolek Factory, Kare, 13 999 Kč; zlaté obaly na květináče Daidai, 29 Kč/ks, zelené skleněné vázy Generöst, 49 a 69 Kč, plakáty Tvilling, 179 Kč/2 ks, vše Ikea; mosazná ovce, 1190 Kč, Kare, www.kare-shop.cz

Po oškrábání výmalby pocházející zřejmě ze 70. let vynikla zářivá oranžová barva původní hlinky, která vytváří dojem benátského štuku. Víme, že je to jen na krátký čas – ideální pro zkoušky a odvážná řešení!

4. Pohled od stojanu na kytky

Závěsy Mariam, Ikea, 799 Kč; televizní stolek Factory, 13 999 Kč, kovová vitrína Exposition High Heeled, 16 990 Kč, stolek Troja, 6 099 Kč, lustr Beer Bottles, 9 699 Kč, umělá kožešina, 3 299 Kč, vše Kare, www.kare-shop.cz; svíčky Yankee Candle, www.yankeesvicky.cz; přehoz Lamb Soft, Scanquilt, 3 390 Kč


DIY – STOLEK Z TRUHLY

Praktický stůl s úložným prostorem máte možná taky doma na půdě.

POTŘEBUJETE

  • Barevný sprej
  • Šablonu (dá se stáhnout z internetu)
  • Nábytková kolečka
  • Akušroubovák
  • Vruty

POSTUP

1. NÁPIS NA DESCE Na čtvrtku napište slova nebo nakreslete motiv a vystřihněte. Šablonu také můžete najít na internetu a vytisknout, případně zvětšit podle potřeby. Přestříkejte sprejem a nechte zaschnout.

2. KOLEČKA Do každého rohu truhly přišroubujte nábytková kolečka, my jsme potřebovali na každé čtyři vruty.

Detaily a barvy

Zlaté kyblíčky z Ikea, světýlka a tyrkysová barva. Tři kouzelné triky, které vždycky zafungují.

BAREVNÁ PALETA

MEZI OŠKRÁBANÝMI STĚNAMI NAVOZUJE ZLATÁ BARVA POCIT LUXUSU A TYRKYSOVÁ SEM VNÁŠÍ VTIP.

3 BODY K ÚSPĚCHU

1DESTRUKCE Oškrábaná omítka vytvořila zajímavý dekor, vyniklo i odhalené kování.

2BARVY K teplé oranžové a zlaté barvě Denisa přidala chladnou tyrkysovou a zelenou.

3LUSTR Nejvýraznějším motivem je vtipný lustr. Ať se tu bude dít cokoli, on nepřekáží


FOTO: VÁCLAV VALNÝ