Brno je zlatá loď, jak zpívá Ivan Mládek, a pravda je, že jsme v něm objevili neuvěřitelné poklady. Ostatně za architekturou se sem pořádají doslova nájezdy, protože vila Tugendhat není zdaleka jediným domem s velkolepým záměrem a smutným vyústěním. Byt naší čtenářky Jany je například v krásném domě, který si přes veškeré dějinné útrapy zachoval krásné art deco detaily i na fasádě, bez úhony v něm přežila i původní stylová lékárna s takřka prvorepublikově příjemnou obsluhou. Jana nás kvůli proměně ložnice oslovila ještě před natáčením našeho pořadu, ale protože jsme tušili, že takové téma by se na obrazovce pěkně vyjímalo, domluvili jsme se, že počkáme. A to se opravdu vyplatilo! Z televizního dílu Bydlet jako Velký Gatsby se stal jeden z nejoblíbenějších. Z reakcí diváků víme, že pohladil po duši nejen kultivovanou proměnou interiéru, ale také hereckými etudami. Charleston v podání Jany Strykové a Romana Zacha v Löw-Beerově vile nám proměnu dokonale propojil s atmosférou tehdejších časů.

Ložnice s krásně zachovanými artdecovými detaily čekala na svou proměnu skoro rok. Schovávali jsme si ji jako perličku, kterou galerii stylů v pořadu Bydlet jako ozdobíme.

PETR ŠLEJMAR Pomáhat lidem, kteří stojí o návrat původního espritu jejich domova, to je pro designéra vyložená nirvána!


ART DECO

Dům postavený v roce 1927 v tomto stylu má dodnes zachovanou dobovou lékárnu a také obyvatelé ostatních bytů se snaží kultivovaně navázat na základy dané architektem. Inspirací všem jsou 20. a 30. léta 20. století, doba šílí po všem moderním… nejen u nás, ale i v Americe, odkud jsme převzali název tohoto dílu. V kultovním románu Francise S. Fitzgeralda Velký Gatsby je svět smetánky 20. a 30. let popsaný skutečně dokonale – stejně jako ve filmech, které podle této knihy vznikly. Z inspirace secesními a kubistickými motivy se zrodil styl, který vyšším společenským vrstvám dokonale konvenoval. Přiznané luxusní materiály a přísná geometrie dodaly interiérům eleganci a řád.

PROSTOR

Byt v kultivovaném brněnském činžovním domě má naštěstí zachované všechny původní stavební prvky. Krásná okna, dřevěné podlahy a štukové stropní fabionové římsy. Ve sklepě se navíc ukrýval demontovaný mramorový obklad amerických kamen, který stálo za to vrátit zpět do bytu. Původně stál v obýváku, teď našel místo jako symbolický krb v ložnici, kde zcela nahradil televizi.

KOLIK TO STÁLO

Nábytek46 937 Kč
Tapeta5 750 Kč
Doplňky18 156Kč
Textil8 646 Kč
CELKEM79 489 Kč

Produkty, které se nám osvědčily

Vypínače a zásuvky Použili jsme stylové porcelánové vypínače. Vybrali jsme řadu Decento od výrobce ABB.

Krb Historický krb nově sestavili šikovní kameníci z týmu pana Grepla.

DŘÍVE V původní ložnici působila zachovaná vestavěná skříň spíš jako extravagantní přežitek. Obyčejný moderní nábytek ji stahoval svou všedností k zemi.
NYNÍ Styl ložnice nejvíce pozdvihl repasovaný mramorový krbový obklad a pak také kvalitní luxusní postel. Díky nátěru splynula moderní skříň se stěnou.


1. Pohled od skříně

Povlečení Destiny, satén, 140 × 200 cm a 70 × 90 cm, 1 190 Kč, přehoz Ravena, bavlna, 220 × 240 cm, 2 290 Kč, záclona Lilien mentol, 590 Kč, vše www. matejovsky-povleceni.cz; závěsy Vilborg, Ikea, 1 290 Kč; věšák Copper, 2 799 Kč, modrý kufr Blue Crackle, 12 720 Kč, lavice s um. kožešinou, 7 767 Kč, rámeček Rivet, 1 140 Kč, vše Kare, www.kare-shop.cz; postel Dreambeds, vlastní, www.dreambeds.cz; koberec Deco, www.breno.cz, 1 398 Kč

NYNÍ Sametové závěsy přinesly do prostoru noblesu a zároveň tu budou dobře sloužit, protože pokoj je orientovaný okny na jih. Komoda, koberec i povlečení obsahují geometrické vzory, luxusně působí i kožešina na lavičce.
DŘÍVE Kromě původní vestavěné skříně s artdecovými prvky je v ložnici ještě šatní skříň neurčitého stylu. A ta televize proti posteli…

PŘÍBĚH KRBU

Petr Šlejmar miluje výzvy, takže nesmělá zmínka majitelky Jany o tom, že má ve sklepě složený starý mramorový krb, který kdysi sloužil jako obložení amerických kamen v obýváku, ho doslova nadchla. „Při první obhlídce ve sklepě jsem byl nadšený, že je sklep prostorný a čistý, takže se sem s televizním štábem dobře vejdeme. Jen jsem nečekal, jak složité bude sehnat dobré kameníky, kteří nejen budou umět krb znovu poskládat a osadit, ale navíc jim nebude vadit kamera za zády, a co je nejhorší: budou se moci časově přizpůsobit termínu našeho vysílání! Nejvíc práce na této proměně mi tedy dalo telefonování a shánění kamenické fi rmy. Umíte si asi představit, jak se do toho nikomu nechtělo… O to víc jsem vděčnější fi rmě Metax, protože pánové zafungovali opravdu dokonale a krb jsme během týdne, přesně podle natáčecího plánu, měli jak očištěný, tak osazený!“ vzpomíná Petr. Všechno ostatní byla pro milovníka výtvarného umění vlastně jen radostná práce za odměnu. Majitelka Jana to totiž s důvěrou nechala úplně celé na něm.

Mramor ve sklepě

Petrovi dalo hodně práce sehnat kamenickou firmu, která nám před kamerou rychle a kvalitně zrepasuje mramorový obklad. Pánové
z firmy Krby Metax však nezklamali!

2. Pohled od vestavěné skříně

Obraz Madame Boucard, Tamara de Lempicka, 12 800 Kč, komoda Art House, 15 700 Kč, lampa Hourglass, 4 049 Kč, odkládací stolek Capital Gold, 4 066 Kč, židle Cintura Glamour, 8 015 Kč, rám na obrázek, Pure Leaf, 228 Kč, vše Kare, www.kare-shop.cz; postel Dreambeds, vlastní, www. dreambeds.cz; přehoz Ravena, bavlna, 220 × 240 cm, www.matejovsky-povleceni.cz, 2 290 Kč; svíčky Yankee Candle, www.yankeesvicky.cz; výmalba Primalex, www.primalex.cz; tapeta Luis Art Deco, Casadeco, www.hoff mann-farben.de, 57 €/10 m

NYNÍ Krása mramoru je věčná, stačilo krb jen kvalitně očistit a sesadit, a působí opět jako nový. Aby se jeho váha lépe rozložila, stojí na nové mramorové desce, která slouží jako podklad. Rozdíl nepoznáte!

Jako originál

Majitelku Janu potěšilo, že se Petrovi podařilo najít lampu, která působí jako autentické art deco. Lampa Hourglass je novinkou od značky Kare.

3. Pohled od vstupních dveří

Povlečení Destiny, satén, peřina 140 × 200 cm, polštář 70 × 90 cm, 1 190 Kč, přehoz Ravena, bavlna, 220 × 240 cm, 2 290 Kč, záclona Lilien mentol, vše www.matejovsky-povleceni.cz; závěsy Vilborg, Ikea, 1 290 Kč; věšák Copper, 2 799 Kč, modrý kufr Blue Crackle, 12 720 Kč, lavice s umělou kožešinou, 7 767 Kč, rámeček Rivet, 1 140 Kč, zrcadlový noční stolek Real Dream, 11 570 Kč, stojací lampa Trumpet Brass Duo, 11 231 Kč, vše Kare, www.kare-shop.cz; postel Dreambeds, www.dreambeds.cz; koberec Deco, www.breno.cz, 1 398 Kč; ventilátor Bendan, Westinghouse, Hornbach, 3 690 Kč; garnýž Roma Luna, www.garnyze24.cz

NYNÍ Šatní skříň dostala krémový nátěr, díky němuž se téměř ztratila na pozadí stejně barevné stěny. Zajímavé je, jak se zdůraznily rámečky jejich dveří a propojily se se štukovými fabiony na stropě.

Luxusní detaily

Kovovým leskem spolehlivě vyvoláte slavnostní náladu i pocit luxusu. Poklop Begåvning, 199 Kč, dekorace Kungöra, 169 Kč/2 ks, vše www.ikea.cz

HARMONICKÉ SOUZNĚNÍ

Tenhle mezititulek je trochu ironický, protože jde o souznění pracovní. Na Facebooku Nových proměn bydlení máme video, kde Petr v ložnici spokojeně šije na šicím stroji záclonky, za ním na štaflích pobíhá Honza Frýdl a montuje u stropu nové osvětlení s větrákem. V záběru ještě není pohvizdující si tapetář a Honza Vápeník ve svém kultovním malířském overalu, v němž natírá dveře od skříně. Díky dobrému počasí se mohlo pracovat i na dvoře, což ocenili jak krbaři, tak Honza se skříní. Detaily, které v televizi nevidíte, ale majitelé bytu je ocení každý den, jsou také důležité – opět funkční zámky u starých skříní nebo nové stylové kryty vypínačů, které působí, jako by tu byly odjakživa. Napadlo vás, že art deco by mohlo být to pravé také pro vás a že byste podobnou proměnu chtěli mít doma? Petr radí:

„Navštivte interiéry zařízené ve stylu, který se vám líbí, a pak se nebojte kombinovat staré s novým. Často stačí jen natírat, spravit nefunkční zámek, vyměnit záclonky, a stará skříň vás zase bude bavit. Dokupte jen doplňky, ty dají pokoji moderní šmrnc.“

KOMODA

Zelená si s modrou odjakživa dobře rozumí. Nebojte se je sestavit do jedné kompozice. Závěsy Vilborg, Ikea, 1 290 Kč; modrý kufr Blue Crackle, 12 720 Kč, stojací lampa Trumpet Brass Duo, 11 231 Kč, obojí Kare, www. kare-shop.cz; povlečení Destiny, satén, peřina 140 × 200 cm, polštář 70 × 90 cm, 1 190 Kč, www. matejovsky-povleceni.cz

Barevná paleta

K základním přírodním barvám v různých odstínech od bílé po tmavé dřevo patří ještě lesk zlata, mědi, bronzu a … briliantů!

4. Pohled od krbu

Povlečení Destiny, satén, peřina 140 × 200 cm, polštář 70 × 90 cm, 1 190 Kč, přehoz Ravena, bavlna, 220 × 240 cm, 2 290 Kč, záclona Lilien mentol, 590 Kč, vše www.matejovsky-povleceni.cz; závěsy Vilborg, Ikea, 1 290 Kč; věšák Copper, 2 799 Kč, lavice s umělou kožešinou, 7 767 Kč, rámeček Rivet, 1 140 Kč, zrcadlový noční stolek Real Dream, 11 570 Kč, vše Kare, www.kare-shop.cz; postel Dreambeds, www.dreambeds.cz; koberec Deco, www.breno.cz, 1 398 Kč; garnýž Roma Luna, www.garnyze24.cz

NYNÍ O tom, že art deco je stále aktuální, svědčí i fakt, že v současné nabídce obchodů najdete jak povlečení, tak koberce s těmito vzory. Aby retro nepůsobilo příliš retro, doplnil je Petr stříbrným nočním stolkem.
3 BODY K ÚSPĚCHU

1REPASOVÁNÍ

Stará skříň dostala nové zámky, mramorový krb se stal novou dominantou.

2BARVY

Pokoje je sjednocený krémovými odstíny na stěnách, skříni i na tapetách.

3DEKORACE

Doplňky retro stylu kombinujte s moderními prvky. Luxusně působí kov.

hhh