Byt jako odraz svého pána

Tomáš bydlí ve starém vinohradském činžáku, který sice nemá výtah, ale v každém patře zůstala zachovaná krásná vitráž.


Bydlení na pražských Vinohradech je něco jako výhra v loterii. Zvlášť pokud se vám podaří najít byt v domě, kterému zůstal zachován původní genius loci. To pak vezmete absenci výtahu jako výzvu ke zvyšování kondice a cestou po schodech si užíváte pohledy na původní vitráže nebo nádherně modré obklady, jejichž odstín je tak odvážný, že by se dnes možná ani neprosadil do výroby. Kadeřník Tomáš Szymik má kromě toho ještě výhled na dům s citlivě zrekonstruovanou fasádou a z druhé strany bytu se dívá do zahrady ve vnitrobloku, kde pod velkým stromem stojí jeho oblíbené relaxační křeslo. Ke spokojenosti nepotřebuje auto. Gurmánské nákupy pořídí na Jiřáku za rohem a do svého kadeřnického salonu to má z domova přesně 20 metrů, prostě jen přejde do vedlejšího domu.

POSLOUCHEJTE PROSTOR

„Předchozí byt byl podkrovní a vypadal úplně jinak,“ odpovídá Tomáš na otázku, jestli se při zařizování interiéru drží stále jednoho stylu, který mu nejvíce vyhovuje. „Tak to není, řekl bych, že se spíš snažím naslouchat prostoru a sladit ho se svým životem tak, abychom se navzájem respektovali a ani jeden nebyl upozaděný,“ dodává. „Podkroví bylo ideální na velké party, kterými jsem v té době žil, tento byt má více soukromí, je to svědek mého dozrání, nebo možná zklidnění,“ usmívá se. „Líbily se mi vysoké stropy, dispozice bytu rozděleného do několika oddělených místností i prostorná vstupní hala, která v případě potřeby poslouží i jako další místo k přátelskému setkávání.“ Ke spokojenosti nepotřebuje auto. Gurmánské nákupy pořídí na Jiřáku za rohem a do svého kadeřnického salonu to má z domova přesně 20 metrů, prostě jen přejde do vedlejšího domu.

Líbila se mi stropní stínidla z Ikea, ale přidělal jsem je na nohu a jsou z nich lampy. Hodí se k původnímu lustru, který jsem koupil zároveň s bytem.

Tomás Szymik, majitel bytu

PRAHA, BERLÍN, SVĚT

Styl kuchyně vychází z inspirace atmosférou současného Berlína. Jak ho nazvat… útulný industriál, kosmopolitní a neformální styl s přesahem k ekologii, který oslovuje spoustu mladých lidí, navštěvujících stylové kavárny a galerie v bývalých industriálních čtvrtích. Tomáš si například kuchyňskou linku vyhlédl v Ikea, líbilo se mu, že je celá z recyklovaného materiálu a její uspořádání mohl rozvrhnout podle potřeby sám. Fazetové obklady v kuchyni, známé z pařížského metra, jsou z Hornbachu, stoličky kolem baru každý pes jiná ves a deska na něm je na míru vyrobená z parádní masivní fošny. Jediné, na co si netroufl, jsou závěsy, které pro něho ušila maminka. V každé místnosti najdete suvenýr z cest – jsou to ale pečlivě vybrané solitéry, které dostaly svůj prostor.

PŘÍBĚH KUCHYNĚ

TOMÁŠ UMÍ OCENIT KVALITNÍ PŮVODNÍ PODLAHU A OSOBNĚ PŘISPĚL K TOMU, ABY VYNIKLA:

„Děkuji několika generacím předchozích obyvatel, kteří krásnou původní prkennou podlahu překrývali neustále dalšími a dalšími vrstvami PVC. Dost jsem se nadřel, než jsem všechny ty vrstvy odhalil, ale na konci na mě čekala odměna: naprosto dokonale zachovaná prkna! Jediný problém byl u zdi sousedící s koupelnou, tam asi někdy zatékalo, ale naštěstí jsme mohli špatné prkno nahradit jiným, které bylo ukryté pod kuchyňskou sestavou. Proti podlaze mě napadlo namalovat tmavě šedý, matný strop. Byla to ta nejtěžší práce, kterou jsem tu odvedl, a připadal jsem si jak Michelangelo v Sixtinské kapli.“

JAK ZDŮRAZNIT PŮVODNÍ KOUZLO

PEČLIVĚ PROJDĚTE PRÁZDNÝ BYT A DEFINUJTE PŮVODNÍ PRVKY, KTERÉ MÁ SMYSL ZACHOVAT.

1.PODLAHY Poklad se často skrývá pod několika vrstvami PVC nebo celoplošných koberců. Když objevíte masivní dřevo, udělejte vše pro to, abyste je zachránili. Zbroušením horní vrstvy se často stane doslova zázrak.

2.OSVĚTLENÍ Byty s vysokými stropy byly původně vybavené masivními lustry, které dobře osvětlovaly celou místnost a také opticky snižovaly strop. Porozhlédněte se po stylovém osvětlení a doplňte je moderními prvky, uvidíte, že to skvěle funguje.

3.DISPOZICE Životní styl obyvatel předminulého či minulého století byl jiný, ale potřebu soukromí nebo setkávání měli stejnou. Nebourejte dřív, dokud si změnu dobře nepromyslíte.

FOTO: VERONIKA RAFFAJOVÁ