Plánujete bydlet ve svém? Pak se potřebujete předem dobře finančně připravit. Jak na to?
Inspirujete se pěti finančními tipy, abyste zvládali splácení hypotéky v pohodě.

Lukáš Urbánek, finanční poradce Partners

1. Tip: Dobře počítejte

Banka dnes půjčí maximálně 80 % z hodnoty zajištění úvěru. Pokud zbývajících 20 % nemáte, můžete bance nabídnout zajištění úvěru další nemovitostí – například nemovitostí rodičů. Výši splátky se snažte spíše co nejvíce snížit. Hypotéka je na dlouhou dobu a nižší splátku oceníte zvláště v době, kdy finanční kondice domácnosti nebude ideální.

2. Tip: Hypotéku si neberte na krev

Splácení úvěru na bydlení je běh na dlouho trať.  Aby se radost z nového brzy nezkalila, je třeba nejít se splátkami na dřeň. Myslete na to, že si budete chtít v rozumné míře život užívat. Předem si proto připravte finanční rozvahu příjmů a výdajů domácnosti a přesně zjistěte, jak splátka zahýbá s rozpočtem.

3. Tip: Myslete na rezervy

Lidé se často zcela vydají z peněz a zůstanou bez rezerv. Je ale bezpečnější půjčit si raději o 100 tisíc korun více, než mít o 400 korun nižší splátku. Rezervu musíte mít vždy ve výši 3–6násobku měsíčních výdajů. Pak dokážete překlenout řadu nečekaných finančních výkyvů v domácím rozpočtu. Pokud ji nemáte, raději počkejte a zkuste hypotéku nanečisto, tedy cvičně si bokem odkládat budoucí splátku úvěru sníženou o aktuální výši čistého nájmu.

4. Tip: Kryjte si záda

Život přináší nejrůznější překvapení, ne na vše se dokážete připravit předem. Myslete tedy na zajištění majetku a svého zdraví. Zatímco pojištění nemovitosti banka vyžaduje, životní pojištění bývá dobrovolné, nicméně stejně důležité. Zaměřte se zejména na pojištění invalidity, dlouhodobé pracovní neschopnosti a smrti.

5. Tip: Plánujte!

Pokud přemýšlíte o hypotéce, myslete i na o vývoj vaší finanční situace. Jaké budou příjmy a výdaje? Plánujete rodinu a jeden z partnerů na mateřské? Budeme muset koupit nové auto? Máte se finančně vypořádat se sourozencem? Jak se v takovém případě změní váš domácí rozpočet? Pokud o takových událostech víte předem, měli byste si také spočítat, jestli v takovém případě budeme mít dostatek financí na splácení úvěru. Pokud by vám to nevycházelo, je potřeba nachystat předem dostatečné rezervy.