Jak krásné by bylo umět zavařit vydatný déšť z letní bouřky do obří sklenice podobně jako marmeládu a otevřít, když je největší sucho. Sice to nebude pod víčko, ale jde to. Vítej, dešti, na zahradě, a hlavně tu zůstaň!

Nese-li povětří daleko řeč, je-li slyšet daleko zvony, bití věžních hodin, hučení řeky, šum lesa, klapání mlýna, křik zvířat, nastane déšť.

česká pranostika

Krátká jarní a letní bouřka dokáže potěšit. Zchladí vzduch, omladí rostliny a brzy odejde. Vytrvalé deště spolu s oblevou z hor umí naopak život znepříjemnit, když zaplavují oblasti okolo řek. S měnícím se klimatem ale začíná být vodní koloběh trochu jiný. Na déšť často dlouho čekáme, a když dorazí, je velmi nárazový a silný. V našich zeměpisných šířkách sice zatím nejsme akutním nedostatkem vody příliš ohroženi, ovšem skutečnost, že pro nás bude sladká voda čím dál vzácnější a její cena stále poroste, je už v dohlednu. Používat ji tam, kde to není prvoplánově nutné, tedy například na zalévání zahrad nebo splachování toalety, bude velmi nákladné.

SVĚŽÍ ZAHRADA

DEŠŤOVÁ VODA MÁ MNOHO VÝHOD. PŘIMĚJTE JI, AŤ ZŮSTANE.

Přírodní jezírko Na dostatečně velké zahradě vybudujte přírodní jezírko. Vytvoří příjemnou atmosféru, přiláká do zahrady život, ochladí okolí a třeba se v něm i vykoupete. Nádrž Oproti pitné je dešťová voda měkká a neobsahuje chlor. Je proto daleko přirozenější s ní zalévat květiny, zeleninu i zbytek zahrady. Zachyťte ji třeba jednoduše v sudu. Zelená střecha Speciálně upravená střecha pomáhá regulovat teplotu domu, slouží jako místo pro odpočinek a pěstování rostlin a zpomaluje odtok dešťové vody.

CENA VODY

Každý Čech spotřebuje denně v domácnosti v průměru 88 litrů upravené pitné vody. Používá ji na pití, vaření, sprchování, mytí rukou, úklid, praní a splachování toalety. Více než polovina spotřeby přitom padne na sprchování a splachování. V Česku se spotřeba vody stále snižuje, ale její cena poměrně rychle roste. Tisíc litrů vody stojí v průměru 79 Kč. Každý kraj má však cenu nastavenou jinak. A i v jednotlivých městech se velmi různí. Například v Klatovech stojí litr vody skoro o polovinu méně než v Táboře. Cena se přitom skládá z vodného, tedy z toho, co vytočíme, a zároveň stočného, objemu, který vypouštíme do veřejné kanalizace. Množství vypouštěné vody je někdy tak velké, že ho veřejná síť není schopná pojmout. Je to dobře vidět při nárazových deštích, kdy se na silnicích a parkovištích objevují veliké kaluže. Voda, která jinde v přírodě chybí, se tak nevyužije a skrz kanály putuje do čističek odpadních vod, které přetěžuje.

BLAHODÁRNÝ DÉŠŤ

Spotřebu pitné vody v domácnosti můžeme z poloviny nahradit vodou dešťovou. Na splachování toalety, zalévání květin a zahrady, mytí podlahy a auta, a dokonce i praní totiž nemusíme používat tu pitnou. Výborně poslouží dešťovka. Stačí nainstalovat systém na zužitkování dešťové vody, která je na rozdíl od pitné zadarmo. Na zmíněné činnosti se dokonce hodí lépe. Dešťová voda je totiž měkká, neobsahuje tolik minerálů a solí. Nádrž na splachování toalety se s jejím využitím méně zanáší. Podobný efekt uvidíte i při praní s dešťovou vodou. V pračce se neusazuje vodní kámen, méně se opotřebovává a déle vydrží. Je potřeba i méně prášku, protože se ve vodě lépe rozpouští. Nemusíte se bát, že by prádlo nebylo dostatečně čisté. Z testů vyplývá, že prádlo vyprané v dešťové vodě neobsahuje více bakterií než to vyprané ve vodě pitné. Můžete si dokonce pořídit pračku, která má dvojitý přísun vody a chytrý program umí kombinovat jejich použití. I zahrada bude za dešťovou vodu vděčná. Má totiž optimální pH a neobsahuje chlor. Dešťová voda navíc nezasoluje půdu. Samozřejmě že to něco stojí. Počítejte s počáteční investicí, která u rodinného domu začíná na 50 000 Kč. Čtyřčlenné rodině s průměrnou spotřebou se náklady ale časem vrátí.

ZACHYTIT A POUŽÍT

Kdy bude pršet a kolik vody spadne, nejde tak jednoduše předvídat. Proto je třeba mít připravený dostatek nádob, do které ji budete chytat, abyste ji mohli používat i v sušším období. Nádrže si můžete pořídit nadzemní (sezonní) a podzemní (celoroční). Nadzemní totiž v zimě zamrzají, takže jsou vhodné jen pro teplejší části roku. Hodí se na zahradu a zalévání rostlin a není třeba do nich instalovat filtr. Voda se tu však rychleji znehodnocuje, protože se zahřívá od slunce.

SUD Zachytit dešťovou vodu můžete i bez instalace podzemní nádrže. Postačí vám k tomu obyčejný sud pod okapem. Ten se hodí k zahradnímu domku nebo výletní chatě, kde je spotřeba vody menší.

Podzemní nádrže se umisťují do nezámrzové hloubky. Vyrábí se v mnoha provedeních. Nejlepším řešením je využít nádrž plastovou. Je samonosná a v zemi ji není nutné zabezpečovat zdivem, jako je tomu u ocelových či sklolaminátových nádrží. Plastové nádrže také nejdéle vydrží a dobře se s nimi manipuluje, Uvedení do provozu není příliš náročné a snadno se udržují čisté. U průtoku do nádrže je koš, ve kterém se zachycuje listí a jiné nečistoty. Jednou za čas ho vyjmete a vyčistíte. Další nečistoty dešťové vody se v nádrži usazují na dně. Voda při odtoku z nádrže prochází přes filtry a jednoduše se čistí. Pokud budete chtít dešťovku používat i v domě, musíte ji tu rozvést a pořídit si domácí vodárnu, která zajistí hladké vedení vody po domě a v případě sucha dopouští do nádrže pitnou vodu. Jak velkou nádrž budete potřebovat, vypočítáte ze tří údajů.

Prvním je velikost střechy a jiných ploch, ze kterých budete vodu získávat. Může to být i chodník či příjezdová cesta. Druhým údajem je roční úhrn srážek v dané lokalitě a třetím způsob zužitkování vody a její potřebný objem. Systém na užití dešťovky v domácnosti se ale vyplatí jen v lokalitách, kde ročně spadne alespoň průměrný úhrn srážek a kde najdete na svém pozemku dost velkou plochu pro odchyt vody.

VELIKOST TAK AKORÁT

Zvolit správnou velikost nádrže pro uchování vody je velmi důležité. Pokud bude příliš velká, voda se v ní dříve znehodnotí. Ale i příliš malá nádrž má své nevýhody. Nejenže není potenciál dešťové vody využitý na maximum, ale může přetékat a vy budete muset řešit problém, kam s přebytečnou vodou. Můžete ji nechat jednoduše vsáknout do země. Zalijete tak přirozeně stromy, jejichž kořeny si vodu rády najdou. Anebo ji můžete svést do kanalizace. Dnes jsou však kanalizační systémy, a tedy i čističky odpadních vod poměrně přetížené, proto to není úplně nejvhodnější varianta. Nabízí se ještě jedna možnost. Nejestetičtější ze všech a zároveň užitečná. Sveďte vodu, co zbývá, do vlastního přírodního jezírka. Připravíte tak na své zahradě příjemný domov pro mnoho živočichů. Jak nejlépe na to? Jednu stranu nechte mělkou a druhou hlubokou, aby sloužilo různým obyvatelům.

Na mělčině se voda dříve ohřeje, v hloubce zůstane vlažná. A tak vám budou dělat radost barevné vážky, které se tu rozmnoží, i různí obojživelníci, motýli a jiná hmyzí drobotina, která zde najde útočiště. Když bude jezírko dostatečně veliké, postarají se rostliny a živočichové i o jeho čištění a vy budete mít o práci míň. Zahradní jezírka slouží i jako skvělý relax pro oči unavené od počítače i mysl huntovanou moderním světem. Když si k němu dáte lehátko nebo křeslo, ani nepotřebujete knížku. Stačí se dívat na vodní hladinu, pozorovat ji a přemýšlet o hezkých věcech.

PODZEMNÍ NÁDRŽ

NEJÚČINNĚJŠÍ VYUŽITÍ DEŠŤOVÉ VODY UMOŽŇUJE SKRYTÝ REZERVOÁR, ZE KTERÉHO JE VODA ROZVEDENÁ DO DOMU.

Praní prádla Jeden cyklus praní prádla potřebuje podle typu pračky a programu 40–90 litrů vody, což představuje při průměrné ceně vody 3,20–7,10 Kč. Dešťová voda při praní dokáže tu pitnou hravě nahradit. Toaleta Spláchnete-li toaletu, využijete 3–6 litrů vody a utratíte 0,24–0,47 Kč. Za den se spláchnutí nasčítá až na 3 Kč. Díky dešťové vodě ušetříte a nádržka se méně opotřebí. Mytí auta Na namydlení a spláchnutí nečistot z auta potřebujete zhruba 200 l pitné vody, tedy 16 Kč. Dešťová voda je k dispozici zdarma.

Rada nakonec Ovocné keře, zeleninu, stromy i květiny na zahradě obložte mulčem. Kořeny budou méně vysychat a rostliny lépe snesou horko a sucho, takže je nebude třeba tolik zalévat.