Hromobití v kuchyni

Michaelu a jejího přítele Jakuba trápila vlhkost v kuchyni jejich kamenné chalupy. „Přes zimu sem nejezdíme, a tak se tu nevětrá. V komodě pak ale vždycky všechny suroviny zplesnivěly – mohlo v ní zůstat jenom nádobí,“ svěřuje se Michaela Spružinová. Vlhkost se do kuchyně dostávala mimo jiné i dveřmi ze sklepa. Ten je ale přístupný také ze stodoly, takže se nabízela možnost dveře zrušit. „Nějaký čas jsme to odsouvali, ale když dosloužila stará kamna a musela se pořídit nová, rozhodli jsme se pro celkovou úpravu kuchyně,“ dodává Jakub. Naše designérka Klára Šumová doporučila zbavit se staré komody a vytvořit jednoduchou linku, která materiálem i konstrukcí zohlední vyšší vlhkost kamenného domu. Kuchyň je z laťovky s březovou dýhou, dvířka má z překližky a horní desku z dubového masivu. Maximálně využívá zákoutí a šířkou přesně navazuje na okno. Do linky skryla malou lednici a myslela také na zapuštění nápaditých přihrádek na příbory, takže mohla zrušit i dřevěný příborník zavěšený v koutě u okna.

Linka nemá zadní stěnu, proto zeď za ní dobře odvětrává. Díky jemně šedé lazuře ladí s dalšími novými nátěry světlých odstínů. Decentně se také doplňuje s šedým nátěrem židlí i dlažbou v koutě pod novými kamny. Manuálně zručný Kuba vyboural nevyužívané dveře do sklepa, jimiž do kuchyně vstupovala jenom vlhkost. Otvor a jednu niku zazdil pomocí ytongu. „Přiléhala ke sklepu, kameny byly hodně vlhké, takže jsme niku začistili v souladu s okolní stěnou a teď slouží jako vinotéka, neboť u té vlhkost nevadí,“ říká Klára. Zachovala v kuchyni starší doplňky, jako jsou fungující hodiny po babičce, hezký porcelánový dřez a rozkládací pohovka. Skříňka u dřezu dostala na míru vyrobené měděné úchytky.
Z původních věcí má Kuba nejraději kdysi nízký stůl, na jehož desce jsou vyrytá políčka jeho oblíbené hry. Teď stůl dostal povrch z pískovaného skla. Je na silikonových špuntech a dá se snadno sejmout. Navíc povyrostl díky měděným nástavcům, které jsou do dřevěných nohou upevněné pomocí vrutů s maticovými závity.

Klára je skvělá, věnovala se proměně do posledních detailů.

Stručně a rychle

 Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné…

PROSTOR

Kuchyň v kamenné chalupě s malými okny, se třemi dveřmi, třemi nikami a se spoustou prvků a doplňků ze dřeva.

PROBLÉM

Kuchyň trpí zvýšenou vlhkostí a např. komoda nemohla přes zimu sloužit jako spižírna. U stolu se nesedělo pohodlně, neboť byl nízký. Jedna z nik se pro vlhkost nedala využívat, jedněmi z dveří se nechodilo a sytě červená výmalba celou místnost zatěžovala.

ŘEŠENÍ

Vznikla vzdušná linka, která nápaditě využívá úložný prostor a má velkou odkládací plochu. Snížili jsme počet
polic v nikách a s pomocí nátěrů
utlumili přemíru dřeva.

KOLIK TO STÁLO

Nábytek 30 627  Kč
Osvětlení 795 Kč
Textil 24 150  Kč
Doplňky 9 418 Kč
CELKEM  64 990 Kč

NYNÍ Při pohledu shora je dobře vidět, jak při stejné dispozici vznikl pokoj s odlehčenou a přívětivější atmosférou

DŘÍVE Přemíra dřevěného nábytku i dalšího vybavení neladila s věkem mladých obyvatel


1. Pohled na pracovní linku

Kuchyňská sestava, dubový masiv, Dřevo Danihelka, Mimoň, 2 800 Kč; dvířka z překližky, březová dýha, 1 100 Kč a transparentní vosk Osmo, 3118 šedý granit, 379 Kč; police, laťovka s březovou dýhou, 5 000 Kč, vše Acer Ústí nad Labem; prostírání Winkler bamboo naturel, 295 Kč a svícen Muuto, 2 990 Kč, vše Superstore DBK, 5. p.; svíčky Dagligen, Ikea, 29 Kč; nádobí vlastní; prostírání Lattad, 79 Kč, Ikea; utěrka Waffel, 155 Kč, utěrka Ravioli, 119 Kč, utěrka Understen, 169 Kč, utěrka s pruhy, 100 Kč, chňapka Osby, 135 Kč, chňapka Annabell, 135 Kč, lucerna Anox, 795 Kč, presovač, 919 Kč, dóza Beauty, As, 379 Kč, vše Superstore DBK, 4. p.; na stole: koberec Persisk Kelim Gashgai, 4 990 Kč, podtácky Skottsel, 19 Kč, hrnec Senior, 799 Kč, vše Ikea, zástěra Nelly, 495 Kč, Superstore DBK, 4. p., židle jsou natřené šedým Balakrylem Satin

Nyní V kuchyni je linka bez zadní stěny. Pracovní deska využívá prostor koutu u okna, stejně jako police vyvedené z niky až k oknu. Stůl má sklem chráněnou desku a delší nohy.

Dříve Kuchyni dominovalo dřevo v nejsyrovější podobě. Na podlaze, na policích i příborníku, byl z něj stůl, parapety i masivní komoda Prostě tu bylo dřeva až moc.

2. Pohled od dveří k oknům

Stůl, soustružené měděné nástavce, 1 200 Kč, skleněná deska 800 Kč, výroba vlastní; na stole: koberec Persisk Kelim Gashgai, 4 990 Kč, podtácky Skotsel, 19 Kč, kastrol Senior, 799 Kč, ubrousky Langvarig, 49 Kč, vše Ikea; zástěra Nelly, Superstore DBK 4. p., chňapka Annabell, 215 Kč, chňapka Osby, 215 Kč, sedák na židli Nava, 349 Kč, vše Superstore DBK 4. p.; váza, hodiny, lustr a doplňky vlastní

Nyní Do odlehčené a očištěné kuchyně už designérka mohla rozprostřít tak výrazný doplněk, jakým je tento koberec.

Dříve Kout se sporákem navozoval rustikální dojem. Na nádobí se prášilo a igelitový ubrus také ničemu nepomohl.

3. Pohled od okna ke dveřím

Stolička Raw, Muuto, Superstore DBK 5.p., 6 209 Kč; pléd Henrika, Nika, Ikea, 279 Kč; stojan na víno Hutten, 199 Kč, Ikea; skleněná karafa, Superstore DBK 4. p., 229 Kč; korbel Mjöld, 39 Kč, dezertní talíře Arv, 49 Kč, termoska Sluka, 249 Kč, misky Driftig, 79 Kč, ubrousky Fantastisk, 39 Kč, ubrousky Langvarig, 49 Kč, svíčky Dagligen, 29 Kč, vše Ikea; prostírání Winkler bambou naturel, 295 Kč, svícen, Muuto, 2 990 Kč, vše Superstore DBK 5. p.; růžové nástěnné hodiny Tick, Superstore DBK 5. p.; pléd Cechi cechi, Stockist, 4 348 Kč; kuchyňská sestava, dubový masiv, Dřevo Danihelka, MImoň, 2 800 Kč; dvířka z překližky, březová dýha, 1 100 Kč a transparentní vosk Osmo, 3118 šedý granit, 379 Kč, police, laťovka s březovou dýhou, 5 000 Kč, vše Acer Ústí nad Labem

Nyní Jednoduchá linka se světlými nátěry polic i všech nik sjednotila roztříštěnou stěnu do kompaktního celku.

Dříve Červená stěna, kamenná zeď v jedné z nik a dřevo dveří do stodoly byly tak výrazné, že se navzájem tloukly.

4. Ohled od stolu ke kamnům

Kamna Jotul, Kamna kotle krby, Jana Svatošová, Liberec, 11 900 Kč; koš na dřevo Gaddis, Ikea, 179 Kč; žlutá deka, Superstore DBK 5. p., 1 390 Kč

5. Pohled ke dveřím

Rám na obrazy Strömby, Ikea, 149 Kč; grafika Prostředí, Dirk Wright, kresba Přístav, Michal Bačák; stolička Raw, Muuto, Superstore DBK 5. p.; pléd Henrika, Ikea, 279 Kč; povlak na polštář Seta, Superstore DBK 4. p.; stojan na víno Hutten, Ikea, 199 Kč; žlutá deka, Superstore DBK, 5. p., 1 390 Kč; polštář MB Holywood, 3 964 Kč a deka na gauči Cechi Cechi, 5 057 Kč, vše Stockist; kozí a ovčí kůže Ludde, 1 290 Kč/ks; povlak na poštář Ikea PS 2014, 299 Kč, a povlak na polštář Gurli, 79 Kč, vše Ikea; na povrchovou úpravu byly použité vosky Osmo: na podlahu Creativ bílý mat, 3111, 860 Kč, na obkladačky hedvábně šedý transparentní 3119, 860 Kč a na kuchyňskou sestavu šedý granit transparentní 3118, 379 Kč, www.osmo.cz

Nyní Stěna, kde byly zrušené dveře do sklepa, je bílá, naopak pohovka mohla dostat potah v praktičtějším odstínu.

Dříve Nejtmavší barvy byly tam, kam dopadalo nejméně světla. A světlý byl zrovna jen nepraktický potah pohovky.

5 BODŮ K ÚSPĚCHU

Rychlá rekapitulace základních kroků z této proměny

1ZACHOVEJTE

To, k čemu máte citový vztah, co může ještě dobře sloužit, určitě nevyhazujte. Naopak vyhoďte věci, které vás nebaví.

2DŘEVO S MÍROU

Nábytek z přírodního dřeva je hezký a zútulňuje interiér, ale aby příliš nezatížil prostor, trochu ho utlumte jemnými odstíny barev.

3SYTÉ BARVY

Nakládejte s nimi jako s kořením. Barevný akcent, například svícen nebo chňapka, naprosto stačí. Na celé stěně se vám dříve či později výrazná barva přejí a nezbavíte se jí tak snadno jako například srolováním koberce.

4VYUŽIJTE VLHKO

Vlhkost v kuchyni je nepříjemná věc, ale co ji využít k něčemu prospěšnému… Vy doma ještě stále nemáte vinotéku?

5ČISTÝ STYL

Získáte přehledný a praktický prostor, který se snáze udržuje v čistotě. Proto skryjte, co se dá skrýt, ať jsou to pánve a pomůcky k vaření zavěšené na stěně, nebo lednice či nefungující hodiny.

hhh