Jsme rádi na toaletě

Záchod byl snad jedinou místností, kterou jsem v našem domě vážně neřešila. Vedle něj byl půdní prostor, ten jsme časem proměnili na pracovnu mého muže, potom mojí, teď v ní máme novou ložnici. A tak došlo i na to udělat něco s toaletou. Prostor jsem se rozhodla proteplit tapetou pořízenou kdysi ve výprodeji. Už tehdy se mi moc líbila. Nehezký technický kout mi pomohl vyřešit můj dvorní truhlář Jarda Bartůněk. Vyrobil harmonikové dveře a za ně schoval všechny ošklivé stroje a náčiní. Poličky na časopisy jsem udělala z šanonů, držáky na toaletní papír z nenatřených okapů, role do zásoby se do nich vejdou tak akorát. Teď už se k nám na záchod nikdo chodit nebojí a na řadě je obří nedořešená koupelna.

Stručně a rychle

 Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné…

PROSTOR

Členitá místnost o ploše 4,3 m² v podkroví rodinného domu. Klasická barevná kombinace, bíle vymalované stěny a hnědá podlaha.

PROBLÉM

Stále jsme neměli čas udělat něco s nejmenší místností v domě. Děti manžela se navíc do téhle části domu bály chodit, protože byla neútulná. Také mi hodně vadil nehezký technický kout s bojlerem.

ŘEŠENÍ

Prostor proteplila tapeta se vzorem květin a šedé nátěry podlahy a dalších povrchů. Technická část zmizela za ,harmonikou‘, která při otevírání nevyžaduje tolik místa jako klasické skříňové dveře.

KOLIK TO STÁLO

Police a drobný nábytek. 1 248 Kč
Doplňky  1 602  Kč
Vestavěná skříň na míru 6 700 Kč
CELKEM 9 550 Kč

DŘÍVE V místnosti chyběly úložné a odkládací prostory. Věci tak ležely různě srovnané po zemi nebo jsme je odkládali na elektrický kotel.

NYNÍ Po celé délce stěny přibyla ve výklenku skříň, stačilo zabudovat na míru vyrobené harmonikové dveře.


1. Pohled od dveří

Tapeta, P plus S International, vzor 18061-20, role 10,05 m × 53 cm/170 Kč, www.tapety–folie.cz; podlahové lišty, profilovaný smrk, 24 × 3 × 3 cm, www.spalensky.com, 94 Kč; smeták, Hornbach, 120 Kč; kovový koš, dárek od kamarádky; smetáček s lopatkou, Normann Copenhagen, www.nordicday.cz, 699 Kč; WC souprava Bolmen, Ikea, 15 Kč

NYNÍ Členitý malý prostor působí čistě a přitom dekorativně. Dřevěné záchodové prkýnko a stolička atmosféru ještě proteplují. S tapetou ladí černé doplňky, které lze obměňovat.

DŘÍVE Plusem byla závěsná klozetová mísa, pod níž se skvěle vytírá, minusem sterilní neútulné prostředí. Podlahu tvořily surové OSB desky, stěny byly vymalované na bílo.

2. Pohled ke kotli

Skříň, do které se schoval bojler a kotel, vyrobil na míru z masivního dřeva Jaroslav Bartůněk, www.fler.cz/bart-
-design, výroba a materiál 6 700 Kč; Balakryl S 3502-R se ředil 1 : 1, aby působil jako lazura a byla vidět kresba dřeva.

NYNÍ Technický kout jsme schovali za skládací dveře na míru. Do skříně se v pohodě vejdou i všechny kbelíky a mopy.

DŘÍVE Elektrický kotel není zrovna věc, která může někde dělat parádu. Dojem ještě shazovaly hromady věcí na něm.

 

4. Pohled od skříně

Nástěnná polička House, 25 × 45 cm, hl. 17 cm, www.bellarose.cz, 1 024 Kč; police z okapu jako zásobník na toaletní papíry, d. 2 m, Hornbach, 75 Kč; rohové poličky jsou z šanonů Knuff, dřevotříska, Ikea, 179 Kč/set 2 ks; na poličce jsou charitativní látkoví pejsci zakoupení na umisťovací výstavě útulku Kočičí domov Sluníčko, 40 Kč/ks; držák toaletního papíru, kov a dřevo, starší kolekce Ikea, nyní mají podoný Svastsjon, 79 Kč

 

4 BODY K ÚSPĚCHU

Rychlá rekapitulace základních kroků z této proměny

1TAPETA

Dekor velkých květů tvoří jemné linky a  působí téměř jako grafika. Tapetování členité místnosti bylo náročné. Stříhala jsem dlouhé pruhy a pak je lepila v jednom kuse.

2HARMONIKA

Skládací dveře vytvořily báječnou skříň. Její rám z hranolů je přivrtaný ke zdi. Harmonika se na něj po rozložení namáčkne a drží díky magnetům. Dveře tvoří rámy z masivních soustružených lišt, do nich jsou vsazené desky z překližky. Pod nátěrem je vidět dekor dřeva.

3OKAPY A ŠANONY

Okap stačilo přesně uříznout, aby se vešel mezi dvě stěny, a připevnit vruty s hmoždinkami. Jako poličky jsem si vybrala šanony z překližky. Nejlepším řešením bylo umístit je nad sebe do rohu a aby působily zajímavě, tak asymetricky. Stavíme na ně hezké lehké ozdoby.

4NÁTĚR

Podlahu z OSB desek jsem nalakovala šedým balakrylem, stejně tak jako dveře skříně i vchodové na WC. Stejný nátěr dostaly podlahové lišty z masivu, které jsme si konečně koupili.