Byla to hezká terasovitá, ale ničím výjimečná zahrada. Architektka Mary Barensfeld ji přetvořila v kouzelné místo zenového klidu, které přímo navazuje na dům.

Noví majitelé domu, který byl postavený před více než padesáti lety, měli jasno: chtěli, aby terasovitá zahrada přímo navazovala na vnitřní obývací pokoj, a aby tak mohli, když je hezké počasí, pobývat venku se stejným pohodlím jako uvnitř. Navíc jejich malá dcerka ráda pozoruje bambusy a další trávy a stromy. Architektka navrhla namísto prudkého schodiště pozvolnou klikatou cestu vzhůru k dřevěným podestám, které nahradily na kaskádách omšelé a nemoderní dlažební prvky. Použité materiály ‒ dřevo, beton a vodní plocha, ale i zeleň – dohromady vytváří styl japonské zahrady, pro které jsou typické i drobné javory s malými listy.

Stromy a keře, mimo jiné bambus Koi, doplňují husté koláče nízkých rostlin, které vytvářejí dojem koberců. A krásně to tu voní! Majitelé si přáli mít před domem i bylinky a tak vysázeli aromatický tymián. Voňavou atmosféru podtrhují citróny.

HRA SVĚTEL

Světelné LED pásky jsou nejen funkční, ale i zdobí. Některé z nich se odrážejí ve vodě a umocňují kontrast světla a tmy.

NÁPAD

Rezavá ocelová zábrana, která zajišťuje soukromí, je vtipně proděravěná, takže připomíná starý děrný štítek z počítače. Skrz otvory padá světlo na okolní terasu a vytváří zajímavé efekty.

EKOLOGICKÁ KRÁSA

Zahrada dokonale využívá světlo a stín, které na ni dopadají díky použitým stavebním prvkům včetně bílé žulové terasy ve spodní části zahrady nebo ocelovým zástěnám s kulatými otvory. Zajímavé efekty vytváří i vodní plocha, ve které se odráží nejen sluneční paprsky, ale večer i světelné LED pásky. Posezení nejen během dne, ale i po západu slunce je proto opravdovým zážitkem. Při tvorbě zahrady se však nemyslelo jen na krásu, ale i účelnost a ekologii. Architektka vytvořila důmyslný systém odvodnění a zavlažování pomocí šedé vody.

TERASY

Neslouží jen pro potěchu oka, ale jsou zcela funkční. Pokud touží obyvatelé domu po výškách, můžou si sednout nebo lehnout do vrchních pater a prohlížet si svět shora.
barensfeld

FOTO: JOE FLETCHER PHOTOGRAPHY

hhh