Kuchyň je srdcem domova, a lidé to věděli odpradávna. Feng-šuej má pro tuto místnost řadu pravidel. Pojďme začít třeba tím, že by se alespoň jednou za den měla u stolu sejít celá rodina.

Kuchyň je jednou z místností bytu, kde může vznikat hodně pozitivní energie, za předpokladu, že se tu jídlo připravuje s chutí a láskou. Zásadně by tak měla být na takovém místě bytu, kde je příjemná energie, hodně slunce, výhled s dostatkem svěží zeleně. Vzhledem k tomu, že tu převažuje jangová energie – vaření souvisí nejvíce s elementem ohně –, patří tato místnost do jangové části bytu, tedy do sektorů V, JV, J, ale nejlépe tak, aby sousedila s JZ sektorem, vhodným pro jídelnu.

RITUÁL
Stolování je rituál. Zkuste o něm uvažovat jako o způsobu nalezení klidu a rovnováhy.

SEZENÍ
Dveře byste měli mít na očích tak, abyste byli případnému příchozímu tváří v tvář a nebyli podvědomě nervózní z toho, že vás někdo může překvapit zezadu.

SVĚTLO
Je důležité, aby jídelna byla prosvětlená. Lustry by měly být umístěny přímo nad jídelním stolem (nad velkým i dva), aby dobře osvětlovaly pokrmy.


Staré čínské učení feng-šuej spojuje kuchyň se zdravím a blahobytem. Proto si každou úpravu zde pečlivě promyslete. Jiří Šmikmátor, specialista feng-šuej


MÍSTO PRO KUCHYŇ

V dispozici bytu je vhodné situovat kuchyň blíže ke vstupním dveřím do
bytu, ale nikoliv přímo proti vstupu, neboť místnosti takto položené na sebe strhávají větší díl vstupující energie čchi do bytu a mohlo by se stát, že zde pak bude zájem o vaření a konzumaci jídla větší, než je zdrávo. Druhý důvod je ryze praktický; je vhodnější mít kuchyň a spižírnu co nejblíže ke vstupu, aby se s plnými nákupními taškami nemuselo přecházet přes celý byt.

HARMONIE
V kuchyni a jídelně by mělo být vyváženě zastoupeno všech pět elementů: dřevo, oheň, země, kov a voda.

JÍDELNA
Má jinou energii než samotná kuchyně, proto můžete jídelní kout opticky oddělit použitím jiných barev. Pro jídelnu je vhodná například žlutá, okrová nebo hnědá.

LOGICKÉ POŘADÍ

Typ a vybavení kuchyně závisí na více faktorech – velikosti prostoru, počtu členů domácnosti, vlastním přístupu rodiny k vaření apod. Dnes jsou docela oblíbené prostornější kuchyně s různě tvarovanými pracovními pulty nebo ostrůvky, vhodnými pro společné vaření více členů rodiny, což podporuje harmonii a pospolitost. Pro upořádání pracovních ploch a spotřebičů je spousta variant, existují osvědčené sestavy ve tvaru L, U, C… ale ve všech případech je dobré ctít také pravidla kuchyňské ergonomie, která stanoví ideální a logické pořadí pracovišť zleva doprava (pro praváky): zásoby – ukládání – mytí – příprava – vaření.

ZELENÁ
Tato barva symbolizuje vitalitu a pomáhá vytvořit neformální přátelskou atmosféru.

TOHLE NE!

JSOU TO ZDÁNLIVÉ DROBNOSTI, ALE MŮŽOU VÁM OTRAVOVAT ŽIVOT. ČEMU SE PŘI ZAŘIZOVÁNÍ KUCHYNĚ VYHNOUT?

1. DŘEZ TĚSNĚ VEDLE SPORÁKU Nejenže je toto umístění zhola nepraktické, ale dle feng-šuej dochází k boji dvou elementů, ohně a vody.

2. MÁLO SVĚTLA Kuchyň má být sluncem přímo zalitá! Trávíme tu hodně času a jídla připravená v tmavé kobce nebudou chutnat nikomu. Důležité je také kvalitní osvětlení pracovní desky, nechcete si přece uříznout prst!

3. NOŽE NA VÝSTAVĚ Nástěnné magnetické lišty na nože jsou hezkým designovým prvkem, ale ostré nože mají agresivní energii a je lepší je mít schované v zásuvkách nebo stojanech.

Oheň a voda jsou jako pes a kočka. Pokud je dáte těsně vedle sebe, vzniknou jen nepříjemnosti a pocit napětí.

DOHROMADY, NEBO ZVLÁŠŤ?

Rozdílné názory panují na to, zda je vhodné mít kuchyň jako samostatnou uzavřenou místnost, nebo ji začlenit do velkého otevřeného prostoru společně s obývacím pokojem. Z hlediska kvality vztahů v rodině zasluhuje přednost společný prostor pro obývací pokoj s kuchyní a jídelnou dohromady, neboť toto řešení umožňuje společné sdílení práce i odpočinku. Samostatná kuchyň podporuje spíše tradiční dělení prací na „mužské“ a „ženské“, izoluje jednoho z partnerů při práci, zatímco ostatní se mohou nerušeně věnovat svým zálibám.

Dva kuchyňské tipy

Základem je kvalitní stůl, u něhož zůstanete chvíli i po jídle. Vytvořte si i roh hojnosti – zajistí vám prosperitu!

1. IDEÁLNÍ STŮL Měl by být pevný, mít jednotné barvy a ideálně kulatý, s dostatkem prostoru okolo. Ne všude to jde – pokud si pořizujete hranatý stůl, vyberte alespoň typ se zbroušenými hranami a rohy.

2. ROH HOJNOSTI Pokud zápolíte s permanentním nedostatkem peněz, zkuste je do domu přitáhnout „rohem hojnosti“. Na kuchyňskou komodu, příborník nebo jídelní stůl naaranžujte velkou mísu, tu naplňte ovocem a oříšky, aby si kdokoli mohl nabídnout, nebo jen spokojeně spočinout pohledem. Pocit hojnosti se pozvolna nenápadně přenese i do vašich finančních záležitostí.

POZOR NA ODPADY

Rozhodně by kuchyň neměla být v těsném sousedství koupelny či toalety, protože tak může docházet k oslabování pozitivní energie z přípravy pokrmů skrze úniky energie do místností s odpady. Jde o velmi častý případ uspořádání kuchyní a koupelen v panelových domech, kde jsou tyto místnosti obvykle situovány z praktických důvodů (společné stoupačky) vedle sebe a do koupelny se potom vstupuje přímo z kuchyně.

U RODINNÉHO STOLU

Významným faktorem napomáhajícím k celkové harmonii je posezení u jídelního stolu na těch nejlepších místech, která odpovídají společenským pozicím jednotlivých členů rodiny. Tradiční čínské rodiny mívaly více dětí, často tři dcery a tři syny. V této konstelaci patří nejvýznamnější místo u stolu muži/otci (ve starých kulturách je vždy vnímán jako moudrá hlava rodiny, chlebodárce, kterého je třeba uctívat), a to se zády směrem k SZ, samozřejmě se zády u pevné stěny, s dobrým výhledem po celé místnosti. To podvědomě ještě více upevňuje jeho pozici a sebejistotu. Ženě/matce patří místo zády k JZ, dalším členům rodiny by pak měla patřit místa podle jejich stáří: nejmladší dcera požívá největší ochrany v pozici mezi otcem a matkou zády k Z, naproti ní sedí nejstarší syn atd., viz schéma tradičního uspořádání. Málokdo má v české rodině šest dětí a kuchyň dost velkou pro rozměrný kulatý stůl. V případě běžnější sestavy rodiny v našich podmínkách by se určitě měla uplatnit alespoň zásada sezení otce rodiny zády k SZ, matky k JZ, proti otci dcera a proti matce potom syn.