Kuchyň pro bohémku

Při vstupu do bytu nás vítá třináctiletý labrador Santino. Proměna obývacího prostoru se ho také týká. Jeho místo bylo totiž původně v předsíni, teď bude mít pelíšek tady. To ale rozhodně není jediná změna. Obývací pokoj s kuchyní za příčkou s okýnkem v panelovém domě na Praze 4 byl vybaven tím „nejlepším“ ze 70. a 90. let. Elen začala výměnou podlah a příčku nechala vybourat. O navržení kuchyně požádala designérku Denisu Bartošovou. „Na Denisu jsem se kdysi obrátila, když jsem poprvé zkusila patinování a potřebovala napravit vzniklou škodu,“ vypráví Elen. „Od té doby ji žádám o radu vždy předtím, než se pustím do natírání čehokoliv,“ směje se. Pokud jde o barvu, měla Elen jasno. Zbytek ale zůstával velkou neznámou. „Vzhledem k tomu, že mě vaření nebaví, chtěla jsem hlavně příjemný prostor. Taky jsem chtěla použít co nejvíc nábytku ze starého podnájmu. Hlavním limitem totiž byla cena,“ upřesňuje.

Energická produkční tráví hodně času na cestách, proměna proto probíhala ve skocích. Kromě technicky náročných záležitostí, kterých se ujal náš produkční Honza, realizovala ale téměř celou proměnu Elen. Nejnáročnější bylo ukotvení samonosných polic do panelové stěny. „Nejlepším řešením je závitovka s technickou maltou,“ upřesňuje Honza. Vzhledem ke složitým úpravám a Eleninu cestování dostal Honza klíče, aby mohl v bytě pracovat, i když bude pryč. Důvěra se vyplatila hned dvakrát. Když si při půlnočním návratu z chalupy Elen zapomněla klíče, volala Honzovi, jestli by jí přijel odemknout vlastní byt. Vynikající dojem byl nejen ze spolupráce. „Jsem tak nadšená, že se možná naučím i vařit,“ říká Elen o proměně. A Denisa okamžitě dodává: „Až se naučíš vařit, tak ti ušiju zástěru!“ Začíná to natíráním a končí zástěrou u plotny!

Stručně a rychle

 Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné…

PROSTOR

Obývací pokoj s kuchyní oddělenou příčkou s okýnkem v nájemním panelákovém bytě o ploše 24 m2.

PROBLÉM

Obývací prostor s nesmyslně oddělenou kuchyní působil stísněně. Bylo sem ale třeba vměstnat nábytek z předchozího podnájmu, nádobí a kuchařky a obejít se bez větších stavebních úprav.

ŘEŠENÍ

Na místě výklenku stojí zúžený pult ze starého bytu, horní skříňky nahradily police a lednici podložil sokl. Neobvyklý mix starožitností, zařízení z původního bytu a nových kusů zkombinovala designérka s několika kusy na míru a upraveným vybavením.

KOLIK TO STÁLO

Nábytek 13 608  Kč
Kuchyňská sestava 28 559 Kč
Osvětlení 14 464 Kč
Textil 15 091  Kč
Podlaha 7 900 Kč
Doplňky 32 310 Kč
CELKEM 111 932 Kč

NYNÍ Dispozice kuchyňské části zůstala, sezení v obývacím prostoru se obrátilo směrem ke kuchyni, která je oddělená jen roletami.

DŘÍVE Panelákový obývák s kuchyní oddělenou příčkou a sezením orientovaným k obývací stěně


1. Pohled od oken do kuchyňského koutu

Kuchyně Applad, 24 959 Kč, rolety Enje, 279 Kč/kus, vše Ikea; policesokl na míru, www.fler.cz/bart-design, 3 600 Kč; lustr Veneer, 1 864 Kč, konvice Cathrine Tea Time, 799 Kč, vše www.nordicday.cz; sušák na bylinky, www.desina.cz, 369 Kč; ohřívač na čajovou konvici, www.novaline.cz, 288 Kč; kuchyňská police s dózami, Elenina vlastní; košík na provázky, www.desina.cz, 320 Kč; v polici: mísa s víčkem Black, www.nordicday.cz, 759 Kč; hrnky, smalt, 87 Kč/ks, www.novaline.cz; na desce: bílý hrnek, www.desina.cz, 117 Kč; květináče Black Vietnam, 929 Kč a 1 394 Kč, drátěný etažér Wood/copper, 1 224 Kč, tác Geometry, 934 Kč, podložka Checked, 924 Kč,
vše www.nordicday.cz

Nyní Elen je z kuchyně nadšená. Je plná jejích starých věcí, stylová a přitom příjemně neformální, takže se tu cítí přesně tak, jak si přála. Začíná přehodnocovat svůj vztah k vaření.

Dříve Klasická paneláková kuchyň obestavěná skříňkami působila zastarale a těžkopádně. Styl ani barvy vůbec neodpovídaly Elenině osobnosti a nevešly se sem věci, které má ráda.

2. Přímý pohled do kuchyně z obývacího pokoje

Rychlovarná konvice Kitchen Aid, www.vsenavareni.cz, 4 690 Kč; hodiny Vintage, www.novaline.cz, 991 Kč; lampa Konvice, keramika, 1 903 Kč, mísy s patinou, 389 Kč a 399 Kč, dózy, sklo, 480 Kč, ptáček, keramika, 145 Kč, podložka pod hrnec, 223 Kč, prkénko s poklopem, 380 Kč, utěrky 137 Kč/ks, dóza s víčkem, 587 Kč, vše www.desina.cz; dóza na kávu a čaj, 225 a 265 Kč, www.novaline.cz; stojánky na vajíčka Black, 214 Kč/ks, misky Stripe, 134 Kč/ks, prkénko Black stripe, 719 Kč, chňapky Triangle, 469 Kč/2 ks, box na pečivo Black, 1 559 Kč, vše www.nordicday.cz; vše ostatní Eleniny poklady

Nyní Spotřebiče zůstaly kvůli rozvodům na svém místě, jako by to ale vůbec nebyl ten samý prostor. Je tu teď tolik místa!

Dříve Útulnost mělo zajišťovat okýnko v příčce. Místo toho ubíralo místo a světlo, o jeho stylu nemluvě.Dříve Útulnost mělo zajišťovat okýnko v příčce. Místo toho ubíralo místo a světlo, o jeho stylu nemluvě.

Na policích

Dvoupatrová dóza na sladkosti, smalt, 975 Kč, bandaska, smalt, 599 Kč, vše www.novaline.cz; písmena Letters black, dřevo, 109 Kč/ks, šálky na espresso Letters, 1 099 Kč/4 ks, velké misky Marocco grey, 534 Kč, šálky Cathrine, Coffee, 169 Kč/ks, vše www.nordicday.cz; soška Buddhy, www.novaline.cz, 135 Kč; cukřenka Elenina vlastní; podložka pod hrnec, www.desina.cz, 223 Kč

3. Pohled z obývacího pokoje

Lednice vlastní natřená tabulovou černí; spíž-skříň, Nábytek antik, Dělnická 13, 2 300 Kč; starožitná váha a dózy Eleniny vlastní; průsvitný závěs Gulsporre, Ikea, 349 Kč/2 ks; odpadkový koš ze starého zavařovacího hrnce, vlastní; židle Kartell, vlastní, kožešinový sedák Mongolian black, 3 459 Kč, židle Bamboo, 4 289 Kč, vše www.nordicday.cz, stůl původní, natřený; proutěné ošatky, 620 Kč/3 ks, proutěný svícen hnízdo, 349 Kč, vše www.novaline.cz; konvička z Maroka Elenina vlastní; světelný řetěz, www.nordicday.cz, 2 249 Kč

„Jednoznačného a čistého stylu dosáhnete, i pokud vám sedí míchání všemožného starého s novým. Stačí sjednotit barvy a linie.“

Denisa Bartošová, designérka

Nyní Příčku nahradil pult, lednice i stůl zůstaly na svém místě. Prostor se ale opticky ztrojnásobil a zesvětlil.

Dříve Směs nábytku v místnosti rozdělené příčkou nepůsobila příjemně. Usedlý panelákový styl Elen neseděl.

4. Pohled z kuchyně směrem ke dveřím

Pohovka a starožitný kufr jako kávový stolek, starý šicí stroj, Eleniny vlastní; prošívaná deka Black stripes, 140 × 200 cm, 5 319 Kč, polštáře zleva: Zig Zag, 1 439 Kč, Feather, 50 × 50 cm, 1 329 Kč, nahoře Lovebirds, 1 439 Kč, vše www.nordicday.cz; polštář s puntíky a krajkou, 273 Kč, plyšový, 546 Kč, vše www.desina.cz; na kufru: krabička na papírové kapesníky s patinou, dřevo, www.desina.cz, 254 Kč; šedý džbán, smalt, Superstore DBK, 799 Kč; hortenzie vlastní; stolek Zinc, kov, 3 594 Kč a stolička Define Iron, kov, 3 425 Kč, vše www.nordicday.cz

Nyní V obývacím prostoru se uplatnil nábytek z Elenina starého bytu, pohovka, starý kufr i šicí stroj. Poznali byste to?

Dříve Obývací pokoj s charakteristickou pokojovou stěnou s vitrínou, tmavými futry a sedací soupravou ze 70. let.

5. V rohu za dveřmi

Křeslo dostala Elen od přítele; stojací lampa Wood nature, 6 584 Kč,přehoz Skyblue, 125 × 150 cm, 4 124 Kč, vše www.nordicday.cz; šedý polštář s krajkou, www.desina.cz, 273 Kč

5 BODŮ K ÚSPĚCHU

Rychlá rekapitulace základních kroků z této proměny

1STARONOVÉ

Uvolněného bohémského stylu dosáhnete kombinováním starého, nového, dárků od přátel, úlovků z bazaru… Získáte neopakovatelný prostor.

2LINIE

Kuchyňskou linku sestavila Denisa ze skříněk z Ikea, starého sporáku, skříňky z bazaru a lednice a poličky na koření z původního bytu. Linie polic, která vše sjednotila, vznikla díky soklu pod ledničkou.

3TABULEDNICE

Tabulová čerň chytne na hladký povrch, je omyvatelná a popsatelná! Stará lednice působí díky nátěru jako drahý designový kus.

4POLICE

Díky policím působí kuchyň daleko živěji. Nejlépe vypadají ty samonosné. V paneláku použijte závitovku s technickou maltou, která po zavrtání do betonu ztvrdne a má velkou nosnost.

5NÁTĚRY

Jestli se v určité barvě cítíte dobře, nebojte se ji zopakovat. Na každém materiálu a povrchu působí díky struktuře jinak! Pokud si nejste výběrem jistí, přineste si domů vzorník barev a vyzkoušejte je přímo na místě.

hhh