Kuchyň PUNK & ROCK

Pro Roberta je byt na Vinohradech s vysokými stropy dalším pronájmem, který si říkal o proměny. Ten předešlý si sice celý zvelebil, proměnu kuchyně i dalších místností mu navrhovala naše designérka Zuzana, hned nato mu ale výrazně zvýšili nájem, a tak se odstěhoval. „I proto se teď raději rozhodl pořídit si znovu levnou kuchyň, kterou jednou nebude škoda v bytě nechat. „Vznikla tak celá z ekonomicko-ekologických důvodů,“ říká Zuzka. „Z bývalého bytu jsme se snažili použít všechno, co jen šlo.“ To znamená nejen hezké židle, pohovku, koberec i lustr, který působí industriálně jako ze staré fabriky, ale i chladničku a sporák, které do nového konceptu moc nezapadaly. „S přítelkyní Monikou jsme se těšili, že budeme mít vůbec nějakou kuchyň,“ vtipkuje Robert. „Od Zuzany jsme si ale nechali rádi poradit, aby stála za to. Byl jsem fascinovaný černou, na modré jsme se domluvili později. Investovat jsme chtěli jen do věcí, které půjdou jednou s námi.“ Cílem bylo využít recyklované materiály, aby kuchyň dostala surový industriální až punkový punc. Nakonec dobře posloužilo dřevo z Hornbachu. „Šli jsme do kontrastů,“ říká Zuzka. „Nechtěla jsem populární severský černo-bílý styl. Černá pasuje k neopracovanému dřevu, doplnili jsme ji Kleinovou modrou.“ I když je Monika v barevnosti umírněnější, nakonec byla nadšená stejně jako Robert.

Stručně a rychle

 Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné…

PROSTOR

Kuchyň v pronajatém pražském bytě na Vinohradech má 11,5 m². Byla bíle vymalovaná, s béžovým PVC na podlaze a se starým dřezem na rozpadlém pultu.

PROBLÉM

Řešilo se, kde levně sehnat recyklované dřevo, které bude vypadat jako staré surové, a jak jednoduše zabudovat do varného kuchyňského ostrůvku sporák z bývalého bytu, který není vestavný.

ŘEŠENÍ

Cesta hledání starého dřeva na Aukru se ukázala jako ne moc správná a levná. Hezké může být i nové, a tak zvítězilo to z Hornbachu. Náš produkční Honza Frýdl zabudoval volně stojící sporák do pracovní desky ostrůvku.

KOLIK TO STÁLO

Materiál z Hornbachu 3 207 Kč
Nábytek 26 477 Kč
Světla 27 455  Kč
Doplňky 21 772 Kč
CELKEM 78 911  Kč

DŘÍVE Kuchyň s dřezem a odkapávací plochou, béžovými obkladačkami na zdech v koutu, kde stávala linka předchozích nájemníků, a sporákem.

NYNÍ Místnost předělil na kuchyňskou a jídelní část varný a pracovní ostrůvek. Je tu dost místa na vaření i posezení.


1. Pohled od okna

Smrková prkna, 11,6 × 200 cm, 83 Kč/ks, pracovní deska, 599 Kč/m², alu L profily 2,5 × 2,5 cm, 135 Kč/m, nohy Silveran pod kuchyňskou sestavu, 150 Kč/2 ks, dřez, 1 189 Kč, vše Hornbach; žebřík na zavěšení nádobí je z vlastních štaflí; řetěz, 33 Kč/m, řeznické háky, 29 Kč, vše Hornbach; pánev Gravity s červeným držadlem, Eva Solo, 2 599 Kč, před ní pánev WOK, Eva Solo, 4 654 Kč, bílo-fialové lampy E27, Muuto, 1 690 Kč, na ostrůvku hrnec Gravity s červeným víkem, Eva Solo, 6,5 l, 4 049 Kč, vše Super store DBK 5. patro; bílá váza vlastní; zelená váza, sklo, 1 690 Kč, černá mísa, kov, set 2  kusů, 5 100 Kč, vše BoConcept; lustr, Snel Furniture, 2 400 Kč; židle, Kare, 4 200 Kč; stůl White Baron, design Zuzana Bernasovská, Deco shop, 8 690 Kč; na stole modrá váza, BoConcept, 1 870 Kč; bílá váza vlastní; skleněný poklop, LSA, Super store DBK 5. patro, 890 Kč; koberec z IKEA už není v nabídce

NYNÍ Místnost rozdělil ostrůvek dlouhý 186 cm. Smrková nehoblovaná prkna jsou olištovaná alu profily.Pracovní desku tvoří lamino à la rezavý plech. Police působí záměrně jako paleta.

DŘÍVE Provizorní, vzdušná a světlá kuchyň. S otevřenými policemi, ale nedostatkem místa na ukládání. Prostoru slušely barevné židle a doplňky i industriální lampa u stropu.

2. Pohled k části kuchyně se dřezem

Smrková prkna tvoří dvířka a také polici, která působí jako paleta, 11,6 × 200 cm, 83 Kč/kus, pracovní deska, 599 Kč/m², alu L profily 2,5 × 2,5 cm, 135 Kč/m, dřez, 1 189 Kč, vše Hornbach; chladnička je nasprejovaná černou barvou

DŘÍVE Pult s dřezem a odkapávací plochou byl zavalený věcmi. Strašil tu i odpadkový koš. Sporák stál sám opodál.

3. Pohled na ostrůvek

Pracovní deska, 599 Kč/m², alu L profily 2,5 × 2,5 cm, 135 Kč/m, vše Hornbach; žebřík na zavěšení nádobí je z tátových štaflí; řetěz, 33 Kč/m, řeznické háky, 29 Kč, vše Hornbach; vlevo nahoře pánev Gravity, Eva Solo, 2 599 Kč, vpravo pánev WOK, Eva Solo, 4 654 Kč, bílo-fialová lampa E27, Muuto, 1 690 Kč, hrnec Gravity s červeným víkem, Eva Solo, 6,5 l, 4 049 Kč, vše Super store DBK 5. patro; bílá váza vlastní; zelená váza, sklo, 1 690 Kč, černá mísa, kov, set 2 kusů, 5 100 Kč, vše BoConcept

„Yves Klein, průkopník konceptuálního umění, si svoji barvu, nabitou pozitivní energií, patentoval jako Mezinárodní Kleinovu modrou.“

Zuzana Bernasovská, designérka

NYNÍ Produkční Honza Frýdl šikovně vyřízl pracovní desku, takže se zdá, že plocha a sporák tvoří kompaktní hmotu.

4. Pohled k oknu

Židle, Kare, 4 200 Kč; stůl White Baron, design Zuzana Bernasovská, Deco shop, 8 690 Kč; na stole bílá váza vlastní; modrá váza, BoConcept, 1 870 Kč; skleněný poklop, LSA, Super store DBK 5. patro, 890 Kč; koberec z IKEA už není v nabídce; tmavý závěs Tristan, 920 Kč/kus, šedý Blackout, 890 Kč/kus, vše Miros bytový textil; stojací lampa Loft, Jieldé, 25 055 Kč, stolek Mr Zhang, Lema, 17 787 Kč, vše Stockist

NYNÍ Bílá v kombinaci s červenou a šedou působí vesele i elegantně.Pánskou náladu vytvořily nové závěsy.

DŘÍVE Místnost působila vzdušně, ale chyběl jí náboj. Na příležitost dodat prostoru náboj a říz tu čekalo i holé okno.

5. Pohled ke dveřím od spíže

Stůl White Baron, design Zuzana Bernasovská, Deco shop, 8 690 Kč; na stole modrá váza, BoConcept, 1 870 Kč; skleněný poklop, LSA, Super store DBK 5. patro, 890 Kč; koberec z IKEA už není v nabídce; stojací lampa Loft, Jieldé, 25 055 Kč, stolek Mr Zhang, Lema, 17 787 Kč, vše Stockist; hodiny jsou z bývalého bytu

„Kdyby to bylo jen na mně, byla by to větší divočárna, Monika je umírněnější.“

Robert Holý, nájemník bytu, s kocourem Pirátem

 

5 BODŮ K ÚSPĚCHU

Rychlá rekapitulace základních kroků z této proměny

1LEVNĚ

Kuchyň je z kvalitního dřeva z Hornbachu za dobrou cenu. Robert původně uvažoval i o vinylovém povrchu s dřevěným dekorem určeném na podlahy.

2NÁPADITĚ

Přesně nad ostrůvkem visí žebřík. Je to polovina starých štaflí Robertova tatínka, upravená přesně na konkrétní rozměr. Visí jednoduše na řetězech a dvou hácích ze stropu.

3SUROVĚ

Dřevo kuchyně ani půlky štaflí nejsou ošetřené, může tak vyniknout surový vzhled.

4BAREVNĚ

Staré plochy jsou natřené. Lino speciální modrou a šedou barvou na podlahy, obkladačky v kuchyni stejnou modrou a černou jako stěny a přelakované, aby se jednoduše čistily.

5ROCKOVĚ

Černá je nejen stěna a obkladačky, ale taky chladnička, kterou Robert nasprejoval barvou
a ještě na ní vytvořil zajímavou žíhanou patinu.

hhh