Mám barvy KLUBU

V šestnácti už nejsou kluci děti, ale ještě ani dospělí. Martinův pokoj se předělával od podlahy až ke stropu, což byl dobrý předpoklad k tomu, aby spolu všechno dobře ladilo. Martin je sportovec, hraje fotbal, ale je i fandou německého klubu Borussia Dortmund, takže o barevnosti svého pokoje nemusel vůbec přemýšlet. Díky černožluté kombinaci teď působí místnost moderně a v jeho stylu. Vzhledem k tomu, že se vkus Martina může ještě časem měnit, nevybíral se nábytek na míru, ale převážně v Ikea podle rozměrů pokoje, aby se vše dobře vešlo a nic nebylo třeba dodatečně upravovat. „Pro studentský pokoj je to jedno ze super řešení, pokud se z různých důvodů nezvolí nábytek na míru,“ říká designérka Lenka. Velkou šatní skříň umístili do rohu k balkonovým dveřím, kde je nejméně nápadná. Navíc splývá s bílou výmalbou, takže nevystupuje zbytečně do prostoru. Martin si přál větší postel, aby si na ni mohl rozložit sportovní věci nebo učení. Designérka chtěla původně pověsit televizi na zeď, ale to bylo komplikovanější řešení, proto nakonec zvítězila skříňka, která navíc nabízí další místo na ukládání. Pokoj zvýraznila tím, že mu navrhla neobvykle řešenou výmalbu. Malíř vymaloval žlutou barvou spodní část stěny od postele až k pracovnímu stolu. Tím, že ji zakončuje police stejné barvy, připomíná stěna spíš obklad ze dřeva. V pokoji tak vznikl prvek, který zaujme na první pohled. Žlutý akcent dodala Lenka i stoličkou u postele, která slouží jako odkládací stolek a stupínek, z kterého Martin dosáhne na nejvýš položené knížky. Natřela ho balakrylem ve stejném tónu, jakým je nabarvená zeď. Martin je na svůj věk docela pořádný, a tak mu vyhovuje pohodlné soukromí i to, že má všechno v pokoji svoje místo.

Stručně a rychle

 Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné…

PROSTOR

Pokoj v podkroví se zkoseným stropem má 13 m², pro teenagera ani málo, ani moc. Sluníčko sem svítí odpoledne oknem i balkonovými dveřmi.

PROBLÉM

Martin chtěl v pokoji dost prostoru na ukládání, jak pro sportovní věci, tak na knížky, které budou zřejmě časem přibývat. Muselo se také vyřešit, jak šikovně umístit televizi vedle dveří.

ŘEŠENÍ

Do pokoje se vešla velká šatní skříň a doplnily ji jednoduché otevřené police hlavně na knížky. Ta nejdelší kopíruje celou delší stěnu místnosti. Televizi jsme nepověsili na stěnu, ale postavili na subtilní skříňku vedle dveří.

KOLIK TO STÁLO

Nábytek 25 921 Kč
Osvětlení 4 390 Kč
Textil 10 871 Kč
Doplňky 6 467 Kč
CELKEM 47 649 Kč

DŘÍVE Bílý nábytek, který v pokoji zbyl, nechtěli využít.Bílá by byla pro kluka moc romantická. Starou podlahu pokrýval celoplošný koberec.

NYNÍ Vše má v pokoji své logické místo a přitom vzniklo i dost volného prostoru. Odpovídá vkusu dospívajícího kluka.


1. Pohled od okna

Žluté svítidlo E27, Stockist, 1 999 Kč; černá postel Malm, 9 680 Kč, černé police Lack, 3 ks, 110 × 26 cm, 199 Kč/ks, schůdky Bekväm žlutě natřené balakrylem, 349 Kč, vše Ikea; pruhovaný koberec, H & M home, 399 Kč; šedé polštáře Dot 2 × 2, 2 ks, Hay, od 2 604 Kč/ks, černobílý polštář, Lavmi, 840 Kč, tmavě šedý pléd Mega Dot Quilt, Hay, 4 424 Kč, vše Stockist; černé hodiny World, Autentics, DBK Superstore 5. patro, 1 092 Kč

„Velká postel je super. A taky polička na mobil, budík a vlastně na všechno, co chci
mít zrovna po ruce. Taky se mi líbí, že se koukám z postele na televizi.“

Martin, student gymnázia

NYNÍ Kombinace žluté a černé nepůsobí dětsky, ale už dospěle, a tak z ní Martin jen tak nevyroste. Kontrast zjemňuje šedá na protilehlé stěně s televizí, pracovním stole a doplňcích na posteli.

DŘÍVE V dívčím pokoji stála bílá skříň hned naproti dveřím. Pokoj působil zaplněně už při vstupu, i když ho zvětšovala zrcadla. Na celé ploše staré podlahy ležel červený koberec.

2. Pohled od skříně

Postel Malm, černá, 9 680 Kč, police Lack, 2 ks, bílé se žlutým nátěrem, 190 × 26 cm, 399 Kč/ks, černá otočná židle Flintan/Nominell, 1 990 Kč, šedý psací stůl Alex, 3 990 Kč, šedý zásuvkový díl Alex, 1 500 Kč, vše Ikea; černá kasička prasátko Oink, Naoko, 495 Kč; černá lampa na čtení, Konstantin Slawinski, 2 391 Kč, stojan na časopisy Magazin ve tvaru domečku, v černé barvě, Konstantin Slawinski, 2 391 Kč, vše DBK Superstore 5.patro; šedý polštář Dot 2 × 2, Hay, od 2 604 Kč, černobílý polštář, Lavmi, 840 Kč, tmavě šedý pléd Mega Dot Quilt, Hay, 4 424 Kč, vše Stockist

„Řešili jsme, kterou stěnu a jak vymalujeme žlutě. Nakonec jsem navrhla nabarvit zeď pod šikminou, ale až od police směrem k podlaze. Předěl tak působí zajímavě a výmalba imituje obklad propojený s policí.“

Lenka Damová, designérka

NYNÍ Martinovi se tu bude dobře učit. Má hodně místa na pracovním stole i v kontejneru se zásuvkami po  levé ruce.

DŘÍVE V podkrovním pokoji byl dřív dívčí pokoj s bílým nábytkem. Jednobarevný světlý interiér by k Martinovi vůbec neseděl.

3. Pohled do rohu ke dveřím

Police Lack, 3 ks, černé, 110 × 26 cm,  99 Kč/ks, TV stolek Bestå, černohnědá s bílými dvířky, od 1 490 Kč, bílá šatní skříň s posuvnými dveřmi Pax, š. 150 cm, od 4 930 Kč, vše Ikea; krabičky Clear 3-box s víkem, 2 ks, růžová a neonová, Nomess, 745 Kč/ks, DBK Superstore 5.patro

 

4. Pohled k oknu

Police Lack, 2 ks, bílé, teď se žlutým nátěrem, 190 × 26 cm, 399 Kč/ks, šedý psací stůl Alex, 3 990 Kč, šedý zásuvkový díl Alex, 1 500 Kč, černá otočná židle Flintan/ Nominell, 1 990 Kč, vše Ikea; černá lampa na čtení, Konstantin Slawinski, 2 391 Kč, černý stojan na časopisy Magazin ve tvaru domečku, Konstantin Slawinski, 2 391 Kč, odpadkový koš, antracit, 999 Kč, vše DBK Superstore 5. patro, stropní svítidlo E27, žlutá, Stockist, 1 999 Kč

NYNÍ Podlahu pokrývá nově linoleum s dekorem dřeva. Ladí s ním parapet a práh u balkonových dveří. Žlutou a černou doplňuje šedá.

DŘÍVE Pokoj vyplňoval bílý nábytek, na zemi byla nehezká stará podlaha zakrytá kobercem. Všechny stěny byly čistě bílé.

 

 

4 BODY K ÚSPĚCHU

Rychlá rekapitulace základních kroků z této proměny

1BARVY

Kombinace žluté a černé barvy je sama o sobě hodně kontrastní, designérka Lenka ji proto potlačila šedou. Výraznější tóny podkresluje neutrální bílá výmalba a linoleum v dekoru dřeva.

2NÁBYTEK

Na skromném prostoru má všechno důležité své místo. Širší lůžko je pro dospívajícího kluka vhodné stejně jako barevné police, na něž může Martin odkládat drobnosti. Dost prostoru je v kontejneru pod stolem a ve
velké skříni u okna.

3UKLÁDÁNÍ

Martin měl své věci v pokoji už odmala hezky zorganizované. Smysl pro pořádek ještě umocnil nový nábytek. Pokoj je navržený tak, aby se řada věcí mohla prakticky schovat, ale aby zbylo i místo na ty, které je dobré vystavit, týká se to hlavně knížek a funkčních doplňků.

4DOPLŇKY

Designové doplňky dělají pokoj zajímavější. Stačí jich přidat několik, třeba polici ve tvaru domku, lampu nebo odpadkový koš. Dobře vypadají i úplné drobnosti jako nádobky na tužky nebo kasička prase.

hhh