Nový styl staré ložnice

Nyní - Ložnice působí jako skutečná místnost pro odpočinek, úložné prostory jsou soustředěné u jedné stěny.

Manželé Zdeňka a Květoslav mají rádi hezké věci, ale na proměnu jejich ložnice jim nezbýval čas. Navíc se těšili na nové nápady, které bychom jim mohli přinést my. Věděli jsme, že se určitě nebudou chtít vzdát svého původního nábytku, který je sice kvalitní, ale vlastně už dost zastaralý. Od samého začátku jsme tedy uvažovali o nejméně bolestném řešení. Na druhou stranu si myslíme, že pokud máte k dispozici kvalitní nábytek z masivního dřeva, měli byste udělat maximum pro to, aby ještě mohl dál sloužit. Většinou to jde docela snadno! V našem případě bylo jasné, že rozhodně odstraníme skříňovou sestavu kolem postelí. I když si manželé na spaní mezi policemi určitě zvykli, věříme, že každému prospěje, když usíná ve vzdušné místnosti, kde mu ani pocitově nic nepadá na hlavu. Zdeňka pociťovala jako nejpalčivější bolest nedostatečné možnosti ukládání.

Mrzelo ji, že na většinu oblečení je vidět a že ložnice tak vlastně působí spíš jako odkladiště věcí než místnost, do které se má těšit na odpočinek. Také už ji nebavila modrá výmalba – zrovna tento odstín modré opravdu úplně zajímavý nebyl. Začali jsme tedy tím, že jsme s panem Květoslavem vymysleli nové umístění velké šatní skříně, která při odsazení od stěn vytvořila ještě další sezonní šatnu. Všechny věci náhle zmizely z očí! Po obložení lůžka se ložnice proměnila ve vzdušný prostor. Manželé si nepotrpí na doplňky, takže hlavní dekorací je tu interiérový textil. Záměrně jsme zvolili výrazný velký koberec, který místnost také pěkně zateplil. Zdeňka získala navíc vlastní toaletku a směje se, že neví, proč už tu vlastně taková věc dávno nebyla.

Stručně a rychle

 Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné…

PROSTOR

Podkrovní ložnice má rozměry 550 × 350 cm. Je v rodinném domě a slouží i k ukládání oblečení a sezonních věcí.

 

PROBLÉM

Nábytek rozestavěný kolem stěn zahlcoval celý prostor, ale přesto kapacitou nestačil a spousta prádla byla stále na očích. Volný pohyb po místnosti omezovala i televize na stolku před postelí a rotoped u okna.

 

ŘEŠENÍ

Přeorganizováním skříní, které jsou teď soustředěné na jedno místo podél stěny, se výrazně provzdušnil zbývající prostor. Postele jsou nyní obložené světlými palubkami, které působí jednak jako velké čelo manželského dvoulůžka a jednak zateplují celou zadní stěnu.

 

KOLIK TO STÁLO

Nábytek a úpravy skříně 3 056 Kč
Dřevěné obložení 1 300 Kč
Dekorace 5 989 Kč
Textil 16 814 Kč
CELKEM 27 159 Kč

DŘÍVE  Nábytek byl rozmístěný po celé ložnici, takže působila zahlceně.

NYNÍ  Ložnice působí jako skutečná místnost pro odpočinek, úložné prostory jsou soustředěné u jedné stěny.


„Mám radost, že jsme nemuseli původní nábytek vyhodit, ale vše je znovu využité“

Zdeňka Šumavová, majitelka bytu

 

1. Pohled od skříně

Obklad palubky, Dřevochod Česká Lípa, 174 Kč/m2; natřené jsou Balakrylem Satin S 0804- R70B zředěným 1:1 a bezbarvou lazurou na dřevo Dixol; postel, noční stolky a lampičky původní; závěsy Vivan, 249 Kč/2 ks, tyč na závěsy Racka, 90 Kč, nástěnná konzole Betydlig, 40 Kč, povlečení Sissela, 299 Kč a povlečení Kustruta, 599 Kč, rám na obraz Ribba, 149 Kč, termoska Kullar, 199 Kč, ovčí kůže Ludde, 1 290 Kč, koberec Vidstrup, 1 790 Kč, vše Ikea; přehoz přes postel Adelle, 3 528 Kč, pléd Betty, Vivaraise, 3 398 Kč, stříbrné polštáře MO Siesta, 1 248 Kč, rádio Lexon s ručním dynamem, 1 667 Kč, rámeček na fotku Ravi, Sia, 998 Kč, tác Nonslip, Kinto, vrba, 416 Kč, černý budík Tock, Mondo, 644 Kč, vše Superstore DBK, 5. p.; porcelán a váza vlastní.

NYNÍ Světlé dřevěné obložení prostoru kolem postelí zateplilo kout určený pro spaní. V palubkách jsou ukryté elektrické rozvody k lampičkám. Ty tu před proměnou úplně chyběly.

DŘÍVE Paní Zdeňce se už nelíbil dávný nápad obložit postel skříněmi. Cítila, že by bylo příjemnější mít kolem sebe vzdušný prostor. Také světle modrá výmalba už ztratila šmrnc.

2. Pohled od skříně ke vstupním dveřím

Povlečení Sissela, 299 Kč a povlečení Kustruta, 599 Kč, koberec Vidstrup, 1 790 Kč, zrcadlo Skogdsvåg, 799 Kč, plechové dózy s víkem Vinterkul, 199 Kč/3 ks, vše Ikea; polštář MO Siesta, 1 248 Kč, rámeček na fotku Ravi, Sia, 998 Kč, tác Nonslip, Kinto, vrba, 416 Kč, černý budík Tock, Mondo, 644 Kč, vše Superstore DBK, 5. p.; figurka z porcelánu vlastní, původní taburet je očalouněný kašmírem ze zbytkové metráže, APED Žižkov, 50 Kč/m; čalounické práce pan Pelzmann, 700 Kč; polička pod zrcadlem ze zbytkového materiálu skříní, původní židle je ošetřená voskem Osmo, odstín 3181 křemen, www.osmo.cz, 379 Kč

NYNÍ Zdeňka s Květoslavem mají radost, že nepřišli o televizi. Klárka pro ni našla nové místo na komínové stěně, kde nepřekáží.

DŘÍVE Kromě skříňové stěny ložnici zahlcoval také otočný stolek s televizí uprostřed pokoje. Ten bylo nutné opatrně obcházet.

3. Pohled od okna ke skříním

Skříně jsou původní, jen mají změněnou dispozici; polštář Ades, Vivaraise, 1 307 Kč, polštář Frank, terakota, 960 Kč, Pill termofor, Autentics, 942 Kč, vše Superstore DBK 5.p.; koberec Vidstrup, 1 790 Kč, zrcadlo Skogsvåg, 799 Kč, plechové dózy s víkem Vinterkul, 199 Kč/3 ks, vše Ikea; koš na prádlo Ma ens, 499 Kč, polštář Eldblomma, 349 Kč, pléd Gurli, 249 Kč, rohož Tulkort, 249 Kč, vše Ikea

NYNÍ Šatní skříň se přesunula k vedlejší stěně. Za ní vznikl prostor pro odkládání sezonního oblečení a peřin.

DŘÍVE Přestože byla šatní skříň poměrně velká, potřebám rodiny stejně nestačila. Další oblečení venku vytvářelo pocit chaosu.

„Kvalitní nábytek můžete zachovat, někdy stačí jen ho dát do nových souvislostí.“

Klára Šumová, designérka

 

Toaletka

Polička pod zrcadlem zbytkový materiál ze skříní, figurka z porcelánu a parfém s talířkem vlastní; zrcadlo Skogsvåg, 799 Kč, plechové dózy s víkem Vinterkul, 199 Kč /3 ks, koberec Vidstrup, 1 790 Kč, vše Ikea; taburet je očalouněný kašmírem ze zbytkové metráže, APED Žižkov, 50 Kč /m; čalounické práce pan Pelzmann, 700 Kč; židle je ošetřená voskem Osmo, odstín 3181 křemen, www.osmo.cz, 379 Kč

3 BODY K ÚSPĚCHU

Rychlá rekapitulace základních kroků z této proměny

1DEMONTÁŽ

I když se při proměně snažíte zachovat maximum původního vybavení, je dobré celý pokoj kompletně vystěhovat. Tak si nejlépe představíte, jak by mohl vypadat v nové podobě a nebudou vás původní dispozice omezovat.

2SKŘÍNĚ

Několik různých typů skříní rozmístěných po místnosti se díky šikovnosti pana Květoslava podařilo sesadit do nové kompozice a vytvořit z nich jeden větší úložný monoblok. Tak se provzdušnila jedna stěna a vzniklo víc místa na ukládání.

3OBLOŽENÍ

Stěna kolem postelí má nyní dřevěný palubkový obklad namořený na světlou barvu, která sem vnáší pocit francouzského venkova. Slouží tu nejen jako zateplovací prvek interiéru, ale také jako pevné čelo manželské postele.

hhh