Opravdová KUCHYŇ SNŮ

S malým dítětem chcete mít čistou, vyvoněnou, bezpečnou a hlavně maximálně funkční kuchyni,“ říká Eva Kulíšková a zároveň podotýká, že v kuchyni sestavené z různých kusů nábytku posbíraných po příbuzenstvu se tato představa realizuje jen velmi těžko. A právě to byl jeden z impulzů, proč se soutěže o proměnu zúčastnila. Ve stylovém domě z padesátých let, postaveném v duchu socialistického realismu, žijí čtyři roky s manželem Honzou, tříletou dcerou Emmou a fenkou Jack Russell terriéra Mashou. V bytě dříve bydlela Honzova babička. „Babičku ale město přestalo bavit a toužila po domečku se zahradou, pro nás je zase praktické bydlet ve městě,“ doplňuje Eva.

„Zrealizovali jsme akci kulový blesk, babičce jsme pomohli zrekonstruovat domek za městem a ona i my se přestěhovali.“ Mladí manželé si postupně celý byt citlivě zrekonstruovali, ale na kuchyň se stále nějak nedostávalo. Až přišla ona vysněná výhra. Designérka Zuzana Bernasovská se po seznámení s Evou, která je vystudovaná kamenosochařka a oceňuje čisté tvary a plochy, rozhodla udržet minimalistického ducha, který prostupuje celým bytem. „Zvažovala jsem více variant, ale z nabídky interiérového studia JN Interier jsem vybrala tvarově čisté, hladké provedení kuchyňské linky v bílém laminu, které do kuchyně propojené s obývákem a vlastně i celým bytem harmonicky zapadá,“ říká Zuzana. A co Evu na její nové kuchyni baví nejvíc? „Nejúžasnější je možnost vařit otočená do prostoru, nejdřív jsem se bála, jestli nebude středový pult přeci jen příliš malý na to, aby se zde vařilo a zároveň fungoval i jako jídelní stůl, ale musím říct, že je to skvělé,“ říká Eva.

Většinu času tu budou s manželem a malou Emmou stolovat sami, ta navíc ještě nějaký čas v dětské sedačce, tak zatím tento model beze zbytku vyhovuje. „Kuchyň máme velmi krátce a užíváme si všech vychytávek. Třeba už jen její snadný úklid. Nebo to, že se nemusím stresovat pokaždé, když malá rejdí po kuchyni. Vím, že všechny potenciálně nebezpečné předměty jsou uložené mnohem výš, než může dosáhnout.“ Zatím prý ale na velkou zatěžkávací zkoušku kuchyně teprve čeká. „Pořádná kolaudace proběhne, až dám poprvé do trouby péct kachnu. Ale to už bude velice brzy!“ směje se Eva Kulíšková.

Stručně a rychle

 Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné…

PROSTOR

Kuchyň v činžovním domě z padesátých let dvacátého století vznikla probouráním zdi mezi původní malou kuchyní a obývacím pokojem a následným propojením obou místností. Nově vzniklá místnost je prosvětlená a prostorná.

PROBLÉM

Inspirativnímu prostoru však chyběl kompaktní kuchyňský nábytek. Dosavadní  mobiliář sestával ze starých nesourodých kousků posbíraný po příbuzenstvu.

ŘEŠENÍ

Zásadní bylo pořízení nové linky, která splní nároky současných kuchyní. Vzhledem k rázu bytu byla pojata v minimalistické podobě.

KOLIK TO STÁLO

Kuchyňský nábytek. 76 445 Kč
Spotřebiče 61 450 Kč
Barové židle 16 672 Kč
CELKEM 154 567 Kč

NYNÍ Díky na míru navržené kuchyňské lince a středovému pultu se účelněji využil celý prostor. Vzniklo více pracovních ploch a jednotlivé zóny jsou lépe rozloženy, takže je vše při ruce.

DŘÍVE Kuchyň sestavená ze starých a vysloužilých kousků nábytku neplnila příliš dobře své poslání. Špatně se udržovala a samozřejmě nebyla zrovna reprezentativní.


1. Pohled z obývacího pokoje

Kuchyňský nábytek JN Interiér, vestavná kombinovaná chladnička Philco PC 1721, 14 490 Kč, plynová varná deska Philco PGI 75 CW, 8 290 Kč, ostrůvkový odsavač par Philco PEI 4701, 19 990 Kč, vše www.philco.cz; stropní světlo Norm 12 X-Large, Normann Copenhagen, 3 484 Kč, bílá keramická váza vroubkovaná, SIA, 4 023 Kč, barová židle Capalma Cuboh, 8 336 Kč, drátěný koš, 1 931 Kč, vše Superstore DBK 5. patro; dřevěná mísa, 3 540 Kč, servírovací talíř s modrým geometrickým dekorem, 1 480 Kč, drátěná mísa, 1 700 Kč, vše BoConcept; silikonový chladič nápojů Icebag, zelený, Superstore DBK 5.patro, 798 Kč; živá květina hyacint, 10 Kč/ks, tulipán, 10 Kč/ks, vše www.tulipapraha.com

Nyní Nová bílá kuchyň je uměřená a až minimalisticky laděná. Pro Kulíškovy bylo důležité, aby dobře fungovala a aby stylově harmonicky navazovala na ostatní místnosti bytu.

Dříve Samotný prostor nedávno zrekonstruované kuchyně byl sice velkorysý a originální, ale scházelo zde to základní, co kuchyň dělá kuchyní. Plně funkční kuchyňský nábytek a spotřebiče.

2. Pohled z obývacího pokoje

Kuchyňský nábytek JN Interiér, plynová varná deska Philco PGI 75 CW, 8 290 Kč, ostrůvkový odsavač par Philco PEI 4701, 19 990 Kč, vše www.philco.cz; stropní světlo Norm 12 X-Large, Normann Copenhagen, 3 484 Kč, bílá keramická váza vroubkovaná, SIA, 4 023 Kč, barová židle Capalma Cuboh, 8 336 Kč, drátěný koš, 1 931 Kč, silikonový chladič nápojů Icebag, zelený, 798 Kč, stojan na víno Point Virgule, 1 551 Kč, plastové skleničky IT Prive beach, stojan na dort Bolle, 1 219 Kč, set tácku se skleničkami, LSA, 1 114 Kč, vše Superstore DBK 5.patro; dřevěná mísa, 3 540 Kč, servírovací talíř s geometrickým dekorem, 1  480 Kč, modrozelená skleněná váza, 1 690 Kč, vše BoConcept; živá květina hyacint, 10 Kč/ks, tulipán, 10 Kč/ks, vše www.tulipapraha.com

Nyní Povrch nové kuchyňské pracovní desky jsme vybrali tak, aby plynule navázal na cementovou stěrku.

3. Pohled z kuchyně k oknu

Kuchyňský nábytek JN Interiér, multifunkční trouba Philco POB 90, 8 690 Kč, plynová varná deska Philco PGI 75 CW, 8 290 Kč, vše www.philco.cz; drátěný koš, 1 931 Kč, stojan na víno Point Virgule, 1551 Kč, vše Superstore DBK; živá květina hyacint, 10 Kč/ks, tulipán, 10 Kč/ks, vše www.tulipapraha.com

Dříve Kuchyň má bonus v podobě velkého okna, dostatek světla však o to více zvýraznil její neuspořádanost a vady.

4. Pohled z kuchyně

Kuchyňský nábytek JN Interiér, vestavná kombinovaná chladnička Philco PC 1721, 14 490 Kč, plynová varná deska Philco PGI 75 CW, 8 290 Kč, ostrůvkový odsavač par Philco PEI 4701, 19 990 Kč, vše www.philco.cz; stropní světlo Norm 12 X-Large, Normann Copenhagen, 3 484 Kč, bílá keramická váza vroubkovaná, SIA, 4 023 Kč, barová židle Capalma Cuboh, 8 336 Kč, drátěný koš, 1931 Kč, skleněný džbán Bolle, 1 061 Kč, skleněná mísa Bolle, 1 922 Kč, vše Superstore DBK 5.patro; dřevěná mísa, 3 540 Kč, servírovací talíř s modrým geometrickým dekorem, 1 480 Kč, drátěná mísa, 1 700 Kč, růžový svícen, 1 700 Kč, vše BoConcept, umělá větev třešeň, 8 Kč/ks, kraslice, 40 Kč/12 ks, vše www.tulipapraha.com

Nyní Kuchyň je prakticky řešená. Vše potřebné je po ruce a přitom ve skříňkách ukryté před prachem i pohledem návštěv.

Dříve Veškeré nádobí a menší spotřebiče byly kvůli absenci uzavíratelných kuchyňských skříněk příliš vystavené na odiv.

5. Pohled na koupelnový světlík

Kuchyňský nábytek JN Interiér, růžový svícen, BoConcept, 1 700 Kč; skleněný džbán Bolle, Superstore DBK 5. patro, 1 061 Kč; umělá větev třešeň, 8 Kč/ks, kraslice, 40 Kč/12 ks, vše www.tulipapraha.com

5 BODŮ K ÚSPĚCHU

Rychlá rekapitulace základních kroků z této proměny

1PROSTOR

Při realizaci nové kuchyně jsme promýšleli efektivní využití prostoru tak, aby se v něm dobře pohybovalo, pracovalo a v tomto případě i konzumovalo.

2STYL

Designérka při výběru konkrétní modelové řady přihlédla k naturelu majitelů a také celkovému rázu bytu, který je výrazně laděný do bílošedé barevnosti. Bílá kuchyňská linka, šedá pracovní deska a kovové spotřebiče sem zapadly.

3MATERIÁL

Povrch dvířek na kuchyňských skřínkách je z bílého lesklého lamina. Působí elegantně a zároveň se i velice dobře udržuje.

4PRAKTIČNOST

Středový kuchyňský ostrůvek je osazený troubou se sporákem a funguje i jako jídelní stůl.

5SPOTŘEBIČE

Vybrali jsme je tak, aby maximálně vyhovovaly. Majitelka bytu vyměnila plánovanou sklokeramickou varnou desku za plynovou, na které se jí lépe vaří.