Pojďte se sprchovat!

Opravdu teď mám pocit, že je ta koupelna dvakrát větší než dřív! A přitom jsme ji ještě přepažili. To byl náš původní plán s mým mužem Michalem: omyvatelný povrch beze spár, samostatný sprchový kout a umyvadlo na desce. Zbytek nám dovymyslela Andrejka: zrcadla, věšáky a doplňky. Všechny stavební a bourací práce dělal můj muž: vyboural vanu, omlátil kachličky, vyndal umyvadlo. Podlahu a zdi vystěrkoval na hrubo flexibilním lepidlem. Pak to vymaloval bílým omyvatelným Primalexem a já natřela podlahu a sprchový kout omyvatelným Duluxem. Poličky a deska pod umyvadlem jsou z dřevěných fošen, které jsem natřela taky já. Michal je nařezal a namontoval, usadil umyvadlo a přidělal baterie – jak umyvadlovou, tak sprchovou. Topení bylo původně na druhé straně u dveří, až při loňské rekonstrukci topení v celém domě jsme radiátor přesunuli na druhou stranu. Nové těleso vyrobil také Michal, svařil je z ocelového profilu a natřel barvou na topení. Nám se totiž nikde nic nelíbilo, nebo to byly designové kousky, které bychom si zase nemohli dovolit. Takže máme klasický radiátor ve vlastním designu, velký jak potřebujeme a za minimální náklady.

Stručně a rychle

 Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné…

PROSTOR

Koupelna v rodinném domě má rozměry 174 × 300 cm, kratší strana je dlouhá 140 cm. Jejím bonusem je, že má okýnko, kterým se dá přirozeně větrat.

PROBLÉM

Jediné vybavení koupelny tvořila vana a umyvadlo. Chyběly možnosti ukládání a vše vlastně vypovídalo o stylu sedmdesátých let, kdy byla koupelna považovaná za provozní místnost.

ŘEŠENÍ

Přestože je prostor dost malý, bylo jej možné ještě přepažit. U okna vzniklo místo pro pohodlnou ranní očistu s dostatečným počtem polic na ukládání. Vnitřní část je využitá stavebně odděleným sprchovým koutem.

KOLIK TO STÁLO

Materiál 5 000 Kč
Umyvadlo a baterie 10 310 Kč
Osvětlení 848  Kč
Ručníky  896 Kč
Doplňky  5 457  Kč
CELKEM  22 511  Kč

DŘÍVE Původní dispozice koupelny byla jednoduchá. Umyvadlo a vana, topení na pravé straně. Umýt a jít!

NYNÍ Voda z bezbariérového kouta odtéká kanálkem a spárou, po sprchování se podlaha vytře stěrkou.


„Líbil se mi nápad s kulatými zrcadly, která jsem rozmístila prakticky a zároveň jako dekoraci. Kompozice se dá kdykoliv změnit.“

Andrea Beranová, designérka

1. Pohled od dveří

Topný žebřík, vlastní výroba, sprchová baterie a hlavice Sedal, TO 2854, Koupelny Sen, 6 855 Kč; rohožka, 899 Kč, župan 899 Kč, vše H & M Home;  háčky The Dots, Designville, dub, 2 990 Kč/5 ks; stropní svítidlo Hektar, Ikea, 499 Kč

NYNÍ Bezbariérový sprchový kout je oddělený jen půl metru širokou příčkou z ytongu. Při sprchování to stačí přesně tak, aby voda nestříkala za roh. Zároveň sem  může denní světlo.

DŘÍVE Vana v čele místnosti neměla kolem sebe žádné možnosti ukládání, kromě klasiky – vlastních okrajů. Obklady, které na fotce vypadají ještě svěže, byly léty zašlé a nehodily se stylově.

2. Pohled k oknu

Plakát, Boho vintage concept store, 199 Kč; ručníky se vzorem, 149 Kč, šedá a tyrkysová osuška, 299 Kč, nerez dóza, 199 Kč, šedá a zelená váza, 199 a 299 Kč, kalíšek s čápem, 149 Kč, talířek, 129 Kč, vše H & M Home; dřevěná miska, Superstore DBK, 5.p, 495 Kč; tyrkysová váza ze setu Ikea PS 2014, 399 Kč a úložné kontejnery Lennart, 299 Kč/ks, vše Ikea; háčky The Dots, Designville, dub, 2 990 Kč/5 ks

NYNÍ Pod pultem, na kterém je položené umyvadlo, jsou kovové regály na ukládání, v nově vzniklé nice je místo na poličky.

DŘÍVE Jediné možnosti ukládání kosmetiky byly na okenním parapetu a na okraji vany. To by se vám nelíbilo, nám taky ne.

POLICE Ve sprchovém koutě natřeném omyvatelným Duluxem jsou police vyzděné z  ytongu. Voda po nich steče a žádné usazeniny tu nemají šanci.

„Ve sprchovém koutě se ve své vaničce koupe i malý Vašík. Až vyroste, dostane sedátko a bude se tu taky sprchovat.“

Lucie Šimečková, produkční

3. Pohled k oknu

Nástěnná bodová lampička je předělaná, má vlastní zasekanou elektrickou krabici a nově se rozsvěcuje na šňůrku, Hektar, Ikea, 349 Kč; zrcadla, Sklenářství Jeník, Lipany, 250 Kč/4 ks; kožené pásky, Brašnářství M. Šímová, 400 Kč a 300 Kč/ks; umyvadlo, Hornbach, 1 000 Kč; umyvadlová baterie Sedal, TO 2841, Koupelny Sen, 2 455 Kč; ručník se vzorem, 149 Kč, kalíšek s čápem, 149 Kč, vše H & M Home; dávkovač na mýdlo Lunar, Superstore DBK 5.p., 577 Kč

„Líbil se mi nápad s kulatými zrcadly, která jsem rozmístila prakticky a zároveň jako dekoraci. Kompozice se dá kdykoliv změnit.“

Andrea Beranová, designérka

NYNÍ Zrcadla mají podklad ze spárovky a visí na kožených páscích na míru. Lampička z Ikea má nově vlastní krabici ve zdi.

DŘÍVE Jediné možnosti ukládání kosmetiky byly na okenním parapetu a na okraji vany. To by se vám nelíbilo. Nám taky ne.

5 BODŮ K ÚSPĚCHU

Rychlá rekapitulace základních kroků z této proměny

1BOURÁNÍ

Všechno šlo ven a topení se přesunulo na druhou stranu dveří ke vchodu, kde je praktičtější a nepřekáží.

2STAVBA

Nová, 50 cm široká dělicí příčka vymezuje prostor pro sprchový kout. Z ytongů jsou také poličky v koutě. Celý prostor je potom vystěrkovaný flexibilním lepidlem.

3TOPENÍ

Nový radiátor vyrobil Michal z profilů a pak natřel barvou na topení.

4VÝMALBA

Celá koupelna je vymalovaná omyvatelným bílým Primalexem, podlaha a sprchový kout jsou pak ještě natřené modrým omyvatelným Duluxem. Barevné povrchy jsou beze spár, takže se snadno čistí.

5POLICE

Police a deska pod umyvadlo jsou vyrobené na míru z dřevěných fošen.

hhh