Předsíň pro Hercula

V prvorepublikových domech spíše než do úzké chodby s botníkem vejdete do velkorysé haly, podobné, jakou najdete v bytě energické Martiny v Bubenči. Její hala je navíc hlavním působištěm dvouletého vipeta Hercula, čemuž před proměnou taky v mnoha ohledech odpovídala – nábytku tu bylo minimum a pohovka, která sloužila jako pelíšek, už nebyla tím prvním, co by Martina při vstupu do bytu chtěla spatřit. O pomoc požádala designérku Andreu Beranovou, jejíž styl je jí blízký.

Proměna se netýkala jen zařízení. Na úkor prostorné předsíně se nejprve o kus zvětšila koupelna. Andrea navrhla jak to provést, aniž by byl zásah necitlivý vůči zbytku bytu, kde je dosud většina podlah, dveří i klik původní.

„Vyhovovalo mi, že prostor vznikal postupně. Uvědomíte si, jak v místnosti fungujete a co by byla nepřirozená změna. Přestože mě design zajímá, něco nemůžete odhadnout tak jako designér, který z prostoru dokáže vytěžit maximum.“

Například nebyly potřeba vestavěné skříně. Jedny z mnoha dveří haly vedou do prostorné šatny. Kabáty i boty se proto odkládají tam, aby Hercula neprovokovaly.

„Přála jsem si, aby se z předsíně stal rovnocenný prostor, kde se ráda posadím… kde se nejen prochází ale i žije, a to se povedlo dokonale.“

Stručně a rychle

 Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné…

PROSTOR

Průchozí předsíň nepravidelného tvaru o ploše 25 m2 s vysokým stropem a pěticí dveří byla zařízena provizorně a i přes svůj potenciál nelákala k trávení času.

PROBLÉM

Martina chtěla, aby předsíň, kudy se prochází z jedné místnosti do druhé, působila jako jeden z pokojů. Vítat při návratu domů ji měla i krásná hala.

ŘEŠENÍ

Designérka zvětšila koupelnu na úkor předsíně jen tak, aby nezměnila dojem z prostoru. Na místě kdysi okousané pohovky je nyní lavička z palet a zbytek haly, která měla být co nejvolnější, zařídila jen křeslem, odkládacím
stolkem, zrcadlem a pár poličkami.

KOLIK TO STÁLO

Nábytek  31 746 Kč
Doplňky 8 494 Kč
Osvětlení 9 620 Kč
Textil 6 793 Kč
Dekorace 8 798 Kč
CELKEM 65 451 Kč

NYNÍ Posunutím zdi za lavicí do prostoru předsíně se její dispozice příliš nezměnila, opticky ji proměnila a zjemnila hlavně černá.

DŘÍVE Už zmenšený asymetrický prostor s původními parketami a vysokým stropem


1. Pohled od skříně

Křeslo Butterfly, Designpropaganda, 14 306 Kč; umělá kožešina Tejn, Ikea, 249 Kč; polštáře, Lavmi, 790 Kč; koberec, www.nordicday.cz, 4 124 Kč; lavice, Paletky, 4 450 Kč; látka na matraci, Látky Mráz, 450 Kč/m; čalounění, Čalounictví T a B, 3 000 Kč; lampa Follow me, 6 980 Kč, dřevěný ptáček, 1 499 Kč, svícny Diamon, 170 a 210 Kč, černý budík, 1 050 Kč, Tukan, 850 Kč, písmeno E, 1 280 Kč, vše BoConcept; boxy na stěně, březová překližka, 1 500 až 2 000 Kč, www.interier17s.cz; svítidla na stropě, www.kuchyne-
-bohemian.cz, 660 Kč/ks; grafické plakátky Diamond a Domečky, Ma Maison Blanche, 250 Kč/ks

„V prázdném prostoru můžete klidně kombinovat country styl s industriálem.“

Andrea Beranová, designérka

Nyní Designérka Andrea zútulnila velký minimalistický prostor pastelovým odstínem dekorací a různorodými rámečky. Příjemně působí černá výmalba, látky a nový koberec.

Dříve Prázdná předsíň plnila svou základní funkci, zařízení ale bylo provizorní. Martina sem chtěla vnést víc života a zařídit halu tak, aby fungovala i jako Herculovo zázemí.

2. Pohled ke koupelně

Lavice je vyrobena na míru z recyklovaných palet z exotických dřevin podle rozměru výklenku, www.paletky.cz, 4 450 Kč; látka na sedák, Látky Mráz, 450 Kč/m; čalounění, Čalounictví T a B, 3 000 Kč; lampa Follow me, 6 980 Kč, svícny Diamond, 170 a 210 Kč, ptáček dřevěný, 1 499 Kč, budík, 1 050 Kč, Tukan, 850 Kč, písmeno E, 1 280 Kč, vše BoConcept

Nyní „Lavice z palet nepůsobí tak sterilně a formálně jako jiné lavice,“ říká Andrea. Je to Herculův gauč i náš stolek.

POSEZENÍ Křeslo Butterfly, Designpropaganda, 14 306 Kč; držák na časopisy, www.nordicday.cz, 3 499 Kč; plakát, www.stilleben.dk, 200 Dk (asi 740 Kč)

Dříve Tady už okousanou pohovku vystřídala židle, výklenek byl o kus hlubší než teď. Tahle předsíň je až trochu moc asketická.

3. Pohled ke vstupním dveřím

Mísa Graphic, 1 700 Kč, domeček, 500 Kč, vše BoConcept; kulaté zrcadlo v koženém rámu, Lucie Loo, www.fler.cz, 4 995 Kč; konzolový stolek, www.bellarose.cz, 3 490 Kč; kovová dóza, H & M Home, 299 Kč; koš s psími hračkami vlastní

„Předsíň vás ráno vyprovází a večer vítá. Pokud můžete, dopřejte jí prostor a místo všech kabátů světa sem ke křeslu vyrovnejte třeba knížky!“

Andrea Beranová, designérka

Nyní Jako by se nezmenšila, přitom ubylo výklenku a přibylo nábytku. A Hercule i Martina jsou tu daleko spokojenější.

KOMODA Drobnosti i Herculovy hračky se vejdou do komody z www.bellarose.cz natřené černou barvou tak, aby vyvažovala protilehlou černou stěnu.

Dříve Naprosto holý prostor působil nepříjemně prázdně, jako chodba v kancelářském prostoru nebo čekárna.

6 BODŮ K ÚSPĚCHU

Rychlá rekapitulace základních kroků z této proměny

1PALETY

Lavice na míru vyrobená z recyklovaného surového dřeva dodá místnosti bohémského ducha a je navíc velmi praktická. Menším rozměrem čalounění získáte odkládací stolek.

2TVARY

Kruhové zrcadlo nad komodou a organický tvar designového křesílka zjemnily strohé linie haly.

3VZORY

Geometrické vzory na koberci a polštářích se dobře doplňují s dřevěnými parketami a jemnou paletou barev. Vnášejí do severského stylu exotický prvek.

4LÁTKY

Kombinace materiálů čalounění, koberce a potištěných látek polštářů „zaplní“ prázdný prostor, aniž by to znamenalo věci navíc.

5KONTRAST

Prázdný prostor příjemně vyvažuje dominantní zeď pokrytá rámečky, odkládacím stolkem a výraznou černou stěnou.

6VZDUCH

Pokud to není nutné, nezahlcujte místnost zbytečným množstvím nábytku. Každý prostor, který působí vzdušně, je doma k nezaplacení. I kdyby to měla být jen předsíň.