Předsíň tón v tónu

Radka s rodinou bydlí na pražské Letné v krásném bytě ze třicátých let, kde je kromě vysokých stropů s klenutými fabiony a původních dveří také prostorná předsíň. V celém bytě jsou výrazné barvy na stěnách a detailech, v předsíni se ale Radka rozhodla použít stejný odstín na stěnu, nábytek i podlahu. Radčin muž je grafický designér a nápad a odstín se mu líbily. Vyslali tedy děti na víkend k babičkám a pustili se do práce. Podlahu i stěny už jednou natírali, když se do nového bytu před čtyřmi roky přistěhovali. Sami malovali i stěny v dalších místnostech, a tak přestože vám řemeslníci i prodavači budou tvrdit opak, věděli, že při užití kvalitních barev a válečku není třeba povrchy brousit, i že při dvou tenkých vrstvách nátěru nemusíte čekat přes noc, než předsíní projdete (jen kvůli odolnosti proti otěru přidejte dvě vrstvy bezbarvého laku). Tyrkysový odstín zvolila Radka tak, aby poměrně tmavou předsíň prosvítila. Překvapivým prvkem jednobarevné předsíně je stejným odstínem natřená lednice. A jak na natřenou ledničku a jednobarevnou polovinu předsíně reagovaly návštěvy a děti? „Vlastně žádné překvapené reakce nebyly,“ říká Radka. „Asi bychom museli natřít stěnu a podlahu i s lednicí a botníkem opravdu šokujícím odstínem, aby to někoho zaskočilo,“ směje se.

Stručně a rychle

 Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné…

PROSTOR

Velká čtvercová předsíň o 15 m2 je samé dveře. Vedou do obou ložnic, do kuchyně s obývacím koutem, do koupelny, na záchod, na balkon a do komory.

PROBLÉM

Radka chtěla prakticky řešenou předsíň oživit výrazným odstínem na stěně i nábytku. Nápad natřít vše jednou barvou se rozhodla vyzkoušet u sebe doma.

ŘEŠENÍ

Žádný další nábytek, žádné snížené stropy a úložné prostory. Už tak jednoduchý a volný prostor předsíně se barevným přelivem ještě více sjednotil. Od překvapivého umístění lednice v hale teď odpoutává pozornost příjemná barva, která září do celého bytu.

KOLIK TO STÁLO

Barvy 1 500 Kč
Lustr 799 Kč
Koberec 299 Kč
Zrcadlo a háčky 600 Kč
Porcelán 300 Kč
Doplňky 1 950 Kč
CELKEM 5 508 Kč

NYNÍ Velký prostor a v něm osmero dveří: vchod, balkon, spíž, obývací pokoj, ložnice, kuchyň, koupelna a WC.

NYNÍ Dispozičně se nic nezměnilo, dojem z prostoru je ale jiný a celá místnost se prozářila a nabila energií.


1. Pohled ke vstupu

Barva na podlaze Dulux 50GG50/320; pletená taška z mořské trávy, 34 × 30 × 23 cm, Kika, 229 Kč; nábytkové úchytky použité jako háčky na dveřích: plastové růžové, 49 Kč/ks, dřevěné malé a velké 42 Kč a 33 Kč/ks, vše Bauhaus

„Ve skutečnosti vypadá vše v jedné barvě stejně působivě jako na fotkách. Barva
místnost uspořádá a rozzáří. Dobře by to fungovalo v zaplněnějším prostoru“

Radka Vyplašilová, designérka

NYNÍ Radka s Martinem, majitelé, designéři a realizátoři v jednom (nebo tedy ve dvou). Prostor zcela stejný, dojem zcela jiný. Středomořský odstín předsíň rozsvítil.

DŘÍVE Předsíň má vysoké stropy s fabiony a původní dveře a kliky ze třicátých let. Dřevěná podlaha byla natřená ostře zelenou barvou a botník (jediný kus nábytku kromě ledničky) červeně.

2. Pohled k botníku

Barva na stěně, dveřích, botníku a zrcadle Dulux 50GG50/320; porcelánové polévkové mísy použité jako dózy na textilní nákupní tašky a rukavice a čepice, Aukro, 120 Kč/ks; dóza na klíče a drobnosti Ovi, Joseph Joseph, plast, 12 × 12 × 14 cm, Naoko, 245 Kč; dezertní talířek kulatý, porcelán, Kika, 169 Kč

 

 

3.Pohled ke komoře

Stínidlo Jära, Ø 55 cm, Ikea, 799 Kč; barva na podlaze, stěně a botníku Dulux 50GG50/320; pletená taška z mořské trávy, 34 × 30 × 23 cm, Kika, 229 Kč; nábytkové úchytky použité jako háčky na dveřích: plastové růžové, 49 Kč/ks, dřevěné malé a velké 42 Kč a 33 Kč/ks, vše Bauhaus; kulaté zrcadlo v bílém rámu, Sbazar, 300 Kč; porcelánová mísa, Aukro, 120 Kč; cukřenka jako dóza na klíče a drobnosti, Sagaform, Pop, porcelán, 595 Kč, podlouhlá miska, součást servírovací sady Typhoon Ching, porcelán, 1 295 Kč/set a přívěsek na klíče ptáček, 145 Kč, vše Naoko

„Modrozelený odstín typický pro středomoří dělá s prostorem divy, odráží světlo, a je veselý i elegantní zároveň.“

Radka Vyplašilová, designérka

NYNÍ Oproti původním barvám je předsíň dospělejší a stylovější. Prostor se opticky zvětšil, uklidňuje i energizuje.

DŘÍVE Dokonale uklizená předsíň zařízená jen botníkem, lednicí, zrcadlem a háčky byla hravá, veselá a přehledná.

4.Pohled na ledničku

Barva na stěně, podlaze, dveřích, botníku, zrcadle i lednici Dulux 50GG50/320; dóza na klíče a drobnosti Ovi, Joseph Joseph, plast, 12 × 12 × 14 cm, Naoko, 245 Kč; dezertní talířek kulatý, porcelán, Kika, 169 Kč; dvojitá váza Sagaform Duo, sklo, 32 cm, 995 Kč, vše Naoko

5. Pohled od kuchyně ke komoře

Barva na podlaze i lednici Dulux 50GG50/320; dvojitá váza Duo, Sagaform, sklo, 32 cm, Naoko, 995 Kč; kulatý koberec Eton, Ø 80 cm, Kika, 299 Kč; křesílko je Radky a Martina původní; látka na křesílku, žlutý úplet z domácí zásoby látek, cca 300 Kč/m; polštářek DIY, bavlněná látka, knoflíky potažené úpletem, náklady na ušití cca 100 Kč; talířek s papouškem, porcelán, 179 Kč, plastový tác s růžemi, 499 Kč, vše H & M Home

„Hlavní je pocit z prostoru. Krásný prostor je krásný sám o sobě. Proto ho nechci zbytečně zaplňovat. Výrazná jasná barva prázdný prostor ještě umocní.“

Radka Vyplašilová, designérka

 

NYNÍ Jedinou dominantou kromě tyrkysové je limetkové skořepinové křesílko na růžovém koberci. Hra barev je dokonalá!

DŘÍVE Přestože byla prázdná, nepůsobila předsíň dokonale uklizeně, a přestože byla bílá, až tyrkysová ji rozzářila.

5 BODŮ K ÚSPĚCHU

Rychlá rekapitulace základních kroků z této proměny

1BARVA

Nejdůležitější je barva, která kryje stěnu, nábytek i podlahu. Volte kvalitní barvu, aby se následně neloupala a při natírání se s ní dobře pracovalo.

2PORCELÁN

V bazaru koupíte porcelánové mísy za pár korun. Tašky i klíče schovají stejně dobře jako plastové misky a zcela změní atmosféru. Pokud se rozbijí, není to škoda za tisíce.

3ZÁVĚSNÉ DEKORACE

Porcelánové talíře a plastové tácy na stěně jsou možná vtipnější řešení než klasické obrazy.

4LEDNICE

Vyloučit tak zásadní elektrospotřebič, jako je lednice, na chodbu, může někomu připadat jako troufalý krok. Ve skutečnosti je tento nápad blízký původnímu uspořádání domácnosti, kdy se potraviny ukládaly do studené spíže nebo do sklepa a pro jídlo se chodilo dál než pár metrů od pohovky.

5PRÁZDNO

Prázdné stěny velkoryse navržených místností navozují pocit lehkosti a nic tu nerozptyluje vaši pozornost. Na někoho možná až příliš holé, minimalisté se ale při takovém pohledu zasní.

hhh