Předsíňová recyklace

Na proměnu předsíně se Brančovi chystali už několik let – například Honza celkem tři roky ve volných chvílích oklepával vzácné zachráněné dlaždice, které našel v kontejneru u jednoho vystěhovaného činžáku. Také prkna na velkou šatní skříň už byla na půdě pěkně uleželá, ale kolem Bářina a Honzova venkovského domu bylo pořád něco důležitějšího na práci. Nakonec se k proměně dostali letos v létě – to se začalo s pokládkou dlažby na tu původní. Kromě toho, že si ušetřili práci s vykopáváním, pomohla jim druhá vrstva srovnat podlahu v domě do roviny, takže šlo vlastně o ideální řešení. Pak přišla na řadu velká skříň. „Konečně!“ říká Bára, která se těšila, až uspořádá všechny boty do polic a přestane.

Stručně a rychle

 Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné…

PROSTOR

Předsíň ve venkovském domě je velká 7,5  m², má okno do dvora a pěkné dvoukřídlé dveře, jejichž rustikální charakter určuje styl celé místnosti.

PROBLÉM

Kromě úložné lavice tu nebylo dobře vyřešené odkládání oděvů. Rodina, která je teď už pětičlenná, má opravdu spoustu bund, kabátů a taky klobouků a bot.

ŘEŠENÍ

Přibyla bezedná vestavěná skříň ze starých prken s velkým botníkem. Stylově se změnila hlavně díky nově položené staré dlažbě, kterou Honza objevil v kontejneru z demolice a zbytek doplnil další dlažbou z obchodu Altea s historickými stavebními materiály.

KOLIK TO STÁLO

Nábytek 10 608 Kč
Osvětlení 600 Kč
Textil 4 285  Kč
Doplňky  10 994   Kč
Vestavěná skříň (materiál) 4 700 Kč
Lepidlo a spárovací hmota na podlahu 1 500 Kč
CELKEM 32 687 Kč

DŘÍVE Vstup do domu byl řešený sice účelně, ale bez přesahu k zajímavému estetickému pojetí. Oblečení tu bylo zbytečně na očích.

NYNÍ Teď jsou všechny důležité role předsíně splněny lépe a velká šatní skříň ukrývá vše, co nemusí být vidět.


„Velká rodina bude mít vždycky hodně bot, s tím nic nenaděláte. Nejlepší je tedy věnovat botníku opravdu tolik místa, kolik je třeba.

Barbora Brančová, interiérová designérka

1. Pohled ke vstupním dveřím

Lavička je vlastní, věšák, kov, v. 195 cm, www.bellarose.cz, 6 415 Kč; koše Graphic, šustí, Ø 24 cm, 343 Kč a Ø 32 cm, 479 Kč, polštář Black Mini Triangle, 60 × 40 cm, 1 439 Kč, vše www.nordicday.cz; šedý polštář Ullkaktus, 50 × 50 cm, PES, 79 Kč, na parapetu bílý obal na květináč Kardemumma, keramika, 12 cm, 39 Kč, vše Ikea; obal na květináč Enjoy, keramika s potiskem, Ø 9 cm, 174 Kč, váza s písmeny AG, porcelán, v. 14 cm, 299 Kč, vše www.nordicday.cz, dřevěná pozinkovaná stolička, Hübsch, 42 × 25 × 32 cm, www.bellarose.cz, 1 524 Kč; bílá stolička thonetka vlastní, na ní kulatý polštářek, len a bavlna, www.nordicday.cz, 1 249 Kč; pod židlí koš Graphic black/natur, šustí, v. 25 cm, www.bellarose.cz, 624 Kč; lustr, perforovaný kov, Ø 32 cm, Domov a Styl, 600 Kč

NYNÍ Krásná stará dlažba přinesla do interiéru zajímavý barevný akcent, přitom stále působí teple. Barevně ladí se vstupními dveřmi a Bára k tomuto odstínu přidala i další doplňky.

DŘÍVE Staré stylové dveře naznačovaly, že by se tu mohlo odehrávat něco mnohem zajímavějšího než to, co tu Brančovi dosud měli. Hlavně bylo třeba vyřešit ukládání oděvů a bot.

2. Pohled od vstupních dveří

Kulaté zrcadlo na zavěšení, Ø 45 cm, lakovaný kov a jutový provaz, 1 194 Kč/ks, kufry Metal, kov s patinou, 2 140 a 2 445 Kč, modrobílé a černobílé koše Graphic, kukuřičné šustí, 343 Kč, 479 Kč a 624 Kč, na dřevěné lavičce bílý polštář Black Mini Triangle 60 × 40 cm, povlak z bio bavlny a výplň z kachního peří, 1 439 Kč, vše www.nordicday.cz; lustr, perforovaný kov, Ø 32 cm, Domov a Styl, 600 Kč; šedý polštář Ullkaktus, 50 × 50 cm, PES, Ikea, 79 Kč.

NYNÍ Velkokapacitní skříň na oblečení a veškerou obuv je vyrobená z hrubě přihoblovaných prken. Zevnitř jsou žlutá, zvenku bílá.

DŘÍVE Ukládání oblečení řešil otevřený policový regál a dvě tyče na kabáty. Bohužel na všechny věci bylo vidět.

3. Pohled od okna

Bílá stolička thonetka je vlastní, na ní polštář s motivem hodin, len a bavlna, www.nordicday.cz, 1 249 Kč; zrcadlo vlastní výroby ze starého rámu okna; obrázek The only way, dřevěný rámeček, 20 × 25 cm, www.nordicday.cz, 434 Kč; koš Graphic black/natur, šustí, v. 25 cm, 624 Kč, schůdky, lakované dřevo, 2 669 Kč, vše www.bellarose.cz

NYNÍ Bára má u velké skříně připravené pohodlné dřevěné schůdky, které zároveň slouží jako další přezouvací stolička.

DŘÍVE Vstup do obytné části domu byl lemovaný hromadami oblečení. Ani na ramínkách nepůsobilo uklizeně.

5 BODŮ K ÚSPĚCHU

Rychlá rekapitulace základních kroků z této proměny

1DLAŽBA

Honza ji zachránil z kontejneru a doplnil jednobarevnými dlaždicemi z obchodu se starým stavebním materiálem.

2SKŘÍŇ

Vznikla bez nákladů. Stačilo využít stará, záměrně hrubě opracovaná prkna, aby si skříň zachovala rustikální charakter.

3LAVICE

Kromě staré úložné lavice, která je jen nově zrepasovaná a natřená, tu teď k sezení slouží ještě židle a dvě stoličky. Pohodlí je při návratech s miminkem důležitější než dřív.

4ZRCADLA

V předsíni jich není nikdy dost, tady slouží i jako zajímavé dekorativní objekty. Při vstupu i při odchodu je každý s chutí i se zájmem využije.

5VÝMALBA

Světlá okrová barva je přívětivá, navíc dobře působí jako neutrální spojovník ostatních odstínů. Také navazuje na původní podobu prostoru, takže změna není příliš razantní.