Přístav pro NÁMOŘNÍKA

Designérka Kristýna se při proměně dětského pokoje pro čtyřletého Olivera rozhodla vsadit na nábytek vyráběný na míru. To, že rodina žije v Ostravě, nehrálo zas až tak velkou roli – právě tady má jednu z poboček Ikea, u které se dají pořídit pěkné dětské vychytávky jako například hrací stolek. „Moje představa o vybavení nábytkem byla od začátku jasná – Oliver je ještě malý, ale brzy vyroste a myslím, že nasměrování k námořnickému stylu se mu může líbit třeba i po celý život, je totiž dost přizpůsobivé a zároveň neutrální,“ vysvětluje Kristýna. „Zadání od Oliverových rodičů bylo docela svobodné, ale musela jsem dodržet požadavek na druhé lůžko pro případnou návštěvu – v domě totiž žádná další možnost přespání není. Vyřešila jsem to dalším lůžkem, které lze vysunout zpod postele. Oliverovi tak zůstane po většinu času co největší prostor na hraní a bude se muset přizpůsobit jen ve chvíli, kdy je to opravdu třeba,“ doplňuje. Velký pracovní stůl pod oknem má dostatečný prostor k ukládání, takže zbytek pokoje zůstal volný. Stěny natřené magnetickou nebo tabulovou barvou jsou Oliverovi plně k dispozici. No řekněte sami, nechtěli byste tu taky bydlet?

Stručně a rychle

 Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné…

PROSTOR

Pokoj v rodinném domě má atypický tvar a rozměry 21 m2 , okna vedou na slunnou terasu, takže pokoj by mohl působit prostorně a být stále plný světla.

PROBLÉM

Dětský pokoj byl provizorně zařízený několika typy rustikálního nábytku, který není pro malé dítě stylově úplně ideální. Okna byla zakrytá těžkými závěsy a ani neutrální šedá výmalba sem nic nápaditého nevnášela.

ŘEŠENÍ

Pomocí sádrokartonové příčky vznikla vestavěná skříň, která určila pokoji novou dispozici. Rustikální nábytek je nahrazený na míru vyrobeným zařízením ze světle natřené dubové dýhy.

KOLIK TO STÁLO

Nábytek na míru 126 464 Kč
Tapeta 1 285 Kč
Tapeta 2 733  Kč
Osvětlení 4 560 Kč
Židle 2 453 Kč
Doplňky 6 378 Kč
CELKEM 143 873  Kč

DŘÍVE Spousta úložných prostor a potřeba lůžka pro návštěvu, to vše pokoj zahlcovalo.

NYNÍ Nová vestavěná skříň uvolnila prostor místnosti a moderní nábytek na míru pokoj vyladil přesně pro Olivera.


1. Pohled k okna

Svítidlo, konstrukce na míru je vypletená lanem, textilní kabel žluté barvy, www.textilnikabel.cz, celkem 2 890 Kč; vliesová tapeta Mates, Lavmi, www.lavmi.cz, 1 285 Kč; plastová židle Easy Chair, Jerszy Seymour, www.alax.cz, 2 453 Kč; žluté plechové květináče Socker, ww.ikea.cz, 29 Kč/ks

„K typické námořnické kombinaci modré a bílé s přírodním dřevem jsem přidala ještě veselou žlutou.“ 

Kristýna Fránková, designérka

NYNÍ Kristýna navrhla do pokoje nábytek vyráběný na míru. Postel, úchyty zásuvek i svítidlo mají společný motiv – zdobí je tenké přírodní lano, které podtrhuje námořnický svěží styl.

DŘÍVE Poměrně velký pokoj pro čtyřletého Olivera byl zastavěný kvalitním nábytkem určeným však spíš pro prababičku. Dětské koberečky toho moc nezachránily.

2. Pohled z postele

Vliesová tapeta Mates, Lavmi, www.lavmi.cz, 1 285 Kč; tabule Mrak na míru, MDF deska natřená tabulovou barvou, www.lepeeto.cz, 250 Kč/m2; LED diodová lampička, Ikea PS, Ikea, 998 Kč

NYNÍ Díky modrobílé námořnické tapetě nalepené na čelní stěně teď velké okno pěkně vyniká a opticky zvětšuje pokoj.

 

DŘÍVE Těžké závěsy a vzorované záclony zbytečně zakrývaly krásné velké okno vedoucí na terasu.

3. Pohled na postel

Svítidlo, konstrukce na míru je vypletená lanem, textilní kabel žluté barvy, www.textilnikabel.cz, celkem 2 890 Kč; tabule Mrak je vyrobená na míru, MDF deska natřená tabulovou barvou, www.lepeeto.cz, 250 Kč/m2; LED diodová lampička, Ikea PS, Ikea, 998 Kč; kormidlo, výrobce www.fler.cz/dřevo.zonoro, 778 Kč

4. Pohled ke dveřím

Hodiny na míru, materiál MDF deska natřená černou tabulovou barvou, www.lepeeto.cz, 250 Kč/m2; odkládací stolek, IKEA PS, Ikea, 998 Kč; polštáře ve skříni, šité z metráže, Látky Mráz, www.latky. cz, 960 Kč; stěna pod hodinami je natřená šedou magnetickou barvou, www.neomag.cz, 520 Kč a pak přetřená nabílo;
stěna u dveří, černá tabulová barva, www.lepeeto.cz, 250 Kč/m2

NYNÍ Stěna pod hodinami je natřená šedou magnetickou barvou a pak přetřená nabílo. Je z ní mega nástěnka!

DŘÍVE Tmavé šatní skříně sladěné s barvou rámů a dveří připomínaly spíš interiér starší dámy než pokoj pro malého kluka.

„Pokoj je teď pěkně flexibilní. Až Oliver vyroste, domeček se zruší a změní se v další úložný prostor.“

Kristýna Fránková, designérka

 

4 BODY K ÚSPĚCHU

Rychlá rekapitulace základních kroků z této proměny

1SKŘÍŇ

Ve vstupní části pokoje byla původně tmavá šatní skříň. Na stejném místě nyní vznikla sádrokartonová příčka, která vytvořila dojem, že nová skříň je vestavěná. I to pomohlo, že vznikl kompaktní, uspořádaný úložný prostor.

2DOMEČEK

Mezi šatními skříněmi je na míru vytvořený odpočívací domeček, který tu bude jen tak dlouho, dokud bude Oliverovi vyhovovat. Pak designérka počítá s tím, že ho nechá změnit v další skříň, která tu bude časem chybět.

3POSTEL A STŮL

Nábytek vyrobený na míru dokonale využívá prostor, ale zbytečně pokoj nezahlcuje. Pracovní deska vede podél celé čelní stěny a pod ní je dobře promyšlený systém zásuvek a polic.

4STYL

K dřevěné parketové podlaze se dobře hodí nábytek z dubové dýhy, ale aby pokoj působil lehce a světle, bylo třeba jej odlehčit pomocí dalších barev. Námořnický styl, postavený na kombinaci modré a bílé, se ukázal jako ideální. Co víc by mohlo malého Olivera bavit

 

hhh