Proměna je dialog

Roky náročné manažerské práce jsou u Marty Patzelové z Prahy jistě jedním z důvodů, proč má bydlení pojaté tak prakticky a zároveň stylově s mnoha nápady. „S rodiči jsem bydlela v domě atypických dispozic ve Vodičkově ulici. Města a jeho atmosféry bych se nikdy nevzdala,“ vypráví. Byt rodičů byl však temnější a vystavený hluku centra, tak se Marta při výběru bydlení pro svoji rodinu zaměřovala opět na historicky cenné domy s byty atypických půdorysů, ale světlé a stranou ruchu. Na bytě v pátém patře činžovního domu v Praze Dejvicích oceňuje jeho kompaktnost a bohatý přístup světla velkorysými okny. „Po studiích jsem měla krátce pronajatý byt na sídlišti, ale tehdy jsem si ujasnila, že panelák není pro mě,“ říká. A vede nás do moderně pojaté obytné zóny, která je propojená s kuchyní a dokonale na ni navazuje i stylem. Hostitelka zapaluje vonnou svíčku a na pohovku si sedá s koleny pod bradou. „S interiérovou designérkou Zuzanou Bernasovskou jsem řešila, jestli by tady mělo být větší posezení na pohovkách, nebo spíš velký jídelní stůl v kuchyňské zóně. Nakonec je tu oboje, protože tato část bytu má pro nás nejvyšší důležitost, trávíme tu nejvíc času. Tady podstrojuji synům, když dorazí s hladovými kamarády, tady sedáme s návštěvami,“ vypráví Marta. V bytě má všechno svoje místo a řád, přesto se tu cítíte uvolněně. Oči nemají nouzi o zajímavé podněty, ale nedostavuje se tíseň z přeplněnosti. I to je výsledek spolupráce interiérové designérky s klientkou, která má ujasněné priority. „Zuzana ví, že od bytu žádám v prvé řadě uspořádanost a funkčnost. Nemám ráda jen tak se povalující věci, proto jsem chtěla co nejvíc odkládacích a úložných prostorů,“ vysvětluje Marta Patzelová. V bytě je proto několik zajímavých kusů nábytku navržených designérkou a vyrobených na míru, například knihovna pojmenovaná podle ní – Marty. Ta v předchozím větším bytě tvořila kompaktní celek, ale navržena byla tak, aby fungovala i rozdělená. V bytě hezky vynikají četné doplňky, z nichž trvalou radost dělá Martě mísa s lesklými střípky. „Že bych v případě blížící se katastrofy balila mísu? To určitě ne, věci jsou přece pomíjivé. Určitě bych ale zachraňovala album s fotkami rodiny, které mám uložené právě v knihovně,“ vysvětluje nám s úsměvem.

Mám ráda pěkné doplňky, ať už jsou to spousty polštářů, nebo svítidla s více či méně efektními stínidly. Nesnesla bych ale, kdybych se měla cítit v přemíře věcí a doplňků utopená…

Marta Patzelová, majitelka

Postel s nebesy Mnoho věcí v tomto bytě bylo vytvořeno pro předchozí větší byt, ale už s tím, aby byly využitelné za nových okolností i jinde. To je taky případ velkorysé postele s nebesy, kterou navrhla designérka Zuzana Bernasovská a vyrobil truhlář Josef Mika.

Jídelní zóna tvoří decentní předěl mezi kuchyní a obývací zónou, neboť i zásluhou doplňků má tak trochu slavnostní ráz. „Mísa na stole patří k mým oblíbeným, tak ji často po bytě přemisťuji. Když na stůl zasvítí odpolední slunce, vrhá krásně barevné odlesky na stěny kolem,“ říká Marta.

STYL SE RODIL V DIALOGU. PRÁVĚ TAK TO MÁ BÝT!

Jak vidí Zuzana Bernasovská spolupráci s Martou…

Ráda na naše setkávání vzpomínám. Marta je osobnost s ujasněným pohledem na životní prostor, který obývá, takže hlavní bylo naslouchat jejím potřebám i snům a nechat se jimi navigovat odpovídajícím směrem. Vedly jsme dialog, spřátelily se, a tak by byl nesmysl, kdybych prosazovala výlučně můj pohled při řešení jednotlivých situací a nezohledňovala její priority. V bezvadné souhře jsme vybíraly třeba světla – Marta toužila po něčem až opulentním, a když jsem předvybrala několik tipů, nadchla se pro Luzifer lamp z prodejny Verno Light. Světla připomínají téměř sochy, a tak se pak moc líbila i mně.

TIP Aby se posezení v oblíbeném zákoutí hned tak neomrzelo, jsou na stěnách elegantně nadčasové zemitější odstíny barev.

OBLÍBENÉ DOPLŇKY Marta má v oblibě mísu osázenou drobnými lesklými střípky a lampu s jakoby pokrčeným stínidlem. Jsou lesklé a když na ně zasvítí měkčí slunce přicházející okny ze západní strany, začnou se dít věci! Stěny neokázalých barev pak během chvilky ožívají.

„S Martou se dobře spolupracuje, protože má ujasněné, co chce a co určitě ne. Na mně pak už je pouze to, abych dodala dostatek podnětů a inspirace a její představu vtělila do adekvátního stylu.“

Zuzana Bernasovská, interiérová designérka

Ložnice Její obyvatelka je praktická žena, která nezapře manažerskou profesní minulost. A jako taková je otevřená podnětům a je v ní taky kus snílka. Ložnice v romantickém stylu odráží právě tento rys její osobnosti.

Originální knihovna Rozměrná knihovna patřila k jednomu z klíčových požadavků při zařizování předchozího bytu s vysokými stropy. Zuzana navrhla knihovnu nejen zajímavou, ale i praktickou, takže se po rozdělení na dílčí části dá využít i v bytě menších rozměrů.

Dětský pokoj Styl zařízení a volba barev v původně dětském pokoji posiluje kompaktní dojem z celého bytu. „Máma měla vždycky smysl pro moderní styl, takže já s bráchou stejně jako táta jsme věděli, že když necháme zařizování pokoje na ní, bude všechno úplně v pohodě,“ prozradil nám Vojta Patzel, šestnáctiletý Martin syn.

„Máma mi občas lezla na nervy tím, jak vyžadovala úklid. Ale zase bylo bezva, že všem kamarádům se moderní styl našeho bytu líbil.“

Vojtěch Patzel, syn Marty

TIP Oděvy v šatní skříni má uspořádané podle barev, zatímco bižuterie má svoje místo na věšáčku u zrcadla v předsíni.

POŘÁDKUMILOVNOST Marta je vysazená na pořádek a systém, čemuž odpovídá i ukládání všech osobních věcí, včetně šperků. „Když se chystám na schůzku, příprava zevnějšku pak zabere minimum času,“ pochvaluje si.

Dálněvýchodní zastavení Předsíň není jen průchozí křižovatkou, ale místem, kde se chce každý zdržet. Nápaditý policový systém z Kare designérka umocnila krásnou tapetou s květy Sakura z obchodu Paráda.

„Nešlo o to, abych si nechala byt zařídit designérkou. Snahou bylo, abychom společným úsilím dospěly ke vkusnému stylu domova, ve kterém se budeme já a moje rodina cítit dobře.“ 

Marta Patzelová, majitelka

ČTYŘIKRÁT O MNĚ

Jsou věci, které v bydlení vnímám jako důležité, aby se člověk mohl cítit dobře a působit tak i na své nejbližší.

1STARÉ VĚCI

Raději mám prostě nové věci, na starožitnosti se ráda půjdu podívat do muzea. Nechci ho však mít z vlastního bytu.

2MATERIÁLY

Neřeším značky, i když ty mnohdy předznamenávají odpovídající kvalitu, ale rozhodně mě zajímají čisté přírodní materiály jako dřevo, hedvábí, bavlna… Kov doma snesu jen ve velmi omezené míře.

3BARVY

Raději syté a zemité přírodní odstíny, které člověka zklidní a hned tak se neokoukají.

4FILOZOFIE

Život je krátký, než aby si ho člověk komplikoval hledáním věcí. V dnešní neklidné době by měl být domov místem, kde vládne pohoda.

 

hhh