Proměna za pár korun

Toaleta v našem bytě měla svá nejlepší léta za sebou již před sedmi roky, kdy jsme se sem s manželkou nastěhovali. Protože ale byla v rámci možností funkční, stále dostávaly přednost ostatní místnosti v bytě. S plánovaným osazením kdysi zazděných oken se kompletní renovovace dočká i tato životně důležitá místnost, ale to bude až rok! I s vědomím dočasnosti se stalo nevyhnutelným něco udělat už teď. A stačilo vcelku málo. Několik jednoduchých kroků změnilo místnost hrůzy v prostor, kde lze doslova relaxovat v zeleni a na plastické mapě plánovat tu nejhezčí dovolenou!

Stručně a rychle

 Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné…

PROSTOR

Toaleta je v činžovním domě. Její poslední rekonstrukce proběhla před patnácti lety, kdy se například zazdilo okno nad WC.

PROBLÉM

V příštím roce se chystá kompletní obnova s výměnou obkladů, osazením závěsného WC a navrácením okna, proto bylo nutné najít provizorní řešení, které by stávající prostor dočasně zútulnilo.

ŘEŠENÍ

Barevným přetřením obkladů a omítky se sladily povrchy stěn. Nad umyvadlem umístěné zrcadlo schovalo nevzhlednou trubku od digestoře a výklenek po dříve zazděném okně překryla otevírací dvířka z březových kmenů, která do prostoru vnášejí originalitu, hravost a vtip.

KOLIK TO STÁLO

Syntetická barva 500  Kč
Barva na stěnu 400 Kč
Textil 657  Kč
Doplňky 7 123 Kč
CELKEM 8 680 Kč

Nyní Místnost se díky dvěma zeleným odstínům opticky víc sjednotila, naklopené zrcadlo na zdi zakrývá trubku od digestoře a díky jeho náklonu se v něm dobře vidí i osoby nižšího vzrůstu.

Dříve Dlažba z konce devadesátých let imitující mramor, s ní nevhodně kontrastující výmalba a po  zdi vyvedené odsávání kuchyňské digestoře – to byly největší problémy k vyřešení.


1. Pohled od dveří

Police House black, Bloomingville, překližka, 95 × 15 cm × 35 cm, 3 124 Kč; úložný koš Simply grey, kovový drát, 33 × 24 × 20 cm, 684 Kč, vše www.nordicday.cz; zrcadlo, Asko, 100 × 60 cm, 499 Kč; šedomodré ručníky, bavlna, 50 × 70 cm, H & M Home, 149 Kč; světle šedý ručník Kelim, bavlna, 30 × 50 cm, 210 Kč, dávkovač mýdla, teak, 1 050 Kč, vše À  la Maison; svíčka, 160 Kč; štětka na wc, 249 Kč, vše F & F Home; miska na mýdlo Svartsjön, 49 Kč; háček Grundtal, 79 Kč/2 Ks, vše Ikea; toaletní deodorant Poo–Pourri Original, 59 ml, 299 Kč, www.poo-pourri.cz; plastická mapa Alp, 80 × 60 cm, www.kralovstvimap.cz, 1 090 Kč

Nyní Místnost se díky dvěma zeleným odstínům opticky víc sjednotila, naklopené zrcadlo na zdi zakrývá trubku od digestoře a díky jeho náklonu se v něm dobře vidí i osoby nižšího vzrůstu.

Dříve Dlažba z konce devadesátých let imitující mramor, s ní nevhodně kontrastující výmalba a po  zdi vyvedené odsávání kuchyňské digestoře – to byly největší problémy k vyřešení.

VNITŘNÍ PROSTOR

Nika vytvořená ve zdi před mnoha lety je skvělým místem k odkládání hygienických a uklidových prostředků. Pro pohodlnou manipulaci jsou uložené v drátěném koši, kde jsou přehledně na očích a vždy okamžitě v pohotovosti.

3 BODY K ÚSPĚCHU

Rychlá rekapitulace základních kroků z této proměny

1PŘÍPRAVA

Bylo nutné vybrat typ barvy na přetření obkladu. Vodouředitelnou jsem zamítl, práce s ní je jednoduchá a rychlá, ale odolnost proti oděru nedostačující. Volba padla na syntetickou, s ní se sice hůře pracuje a dlouho zapáchá, po zaschnutí je ale téměř nezničitelná.

2REALIZACE

Obklad se dobře vyčistil a odmastil benzinovým čistidlem. Aby bylo docíleno jednolité barevné plochy, pracoval jsem s molitanovým válečkem a natěr provedl ve třech vrstvách. Stejný nátěr dostal i dřevěný rám zrcadla a mapy Alp visící na zdi.

3BONUS NAVÍC

Protože je proměna jen dočasné řešení, hodilo se ji vtisknout i určitou nadsázku. Březové kmeny, police ve tvaru domečků a plastická mapa toto beze zbytku splňují.