Naší proměnou v bytě Bohunky Pivoňkové je ložnice. Najdete tu od všeho kousek. Má venkovské, moderní i romantické prvky, ale hlavně – pohladí po duši.


Bohunka Pivoňková nám odstartovala seriály proměn z jednoho bytu na několik pokračování. Postupně jste si už mohli prohlédnout proměnu její kuchyně, jídelny, koupelny, obývacího pokoje a předsíně. Konečně přichází na řadu i ložnice. Když jsme šest proměn najednou fotografovali, čekala Bohunka miminko, dnes je malé Elišce právě rok, a až vznikne z provizorní šatny dětský pokoj, možná vás pozveme i tam.

Stručně a rychle

Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné…

PROSTOR

Pokoj obdélníkového půdorysu s jedním oknem je součástí bytu 4 + 1 a má plochu 12 m2. Vchází se do něj z předsíně přes jídelnu.

PROBLÉM

Udělat z pokoje šatnu, nebo ložnici? Kvůli tomu, že je místnost, stejně jako obývák, krajním pokojem v činžovním domě, bývá v ní chladněji. Ke stěně naproti dveřím proto nešlo umístit šatní skříně ani postel. Oblečení by tu plesnivělo a v posteli by byla zima. Navíc staré noční stolky se k posteli nevešly. Manželé čekali miminko, a tak se muselo najít místo i pro postýlku a přebalování.

ŘEŠENÍ

Z pokoje nevznikla šatna, ale ložnice. Postel stojí čelem ke stěně, která sousedí s jídelnou. Obvodová zeď domu je ponechaná volná. Zařizovalo se úsporně. Přebalovací pult je vyrobený ze starých nočních stolků.

KOLIK TO STÁLO

Textil12 269  Kč
Nábytek25 063 Kč
Podlaha a dveře9 299 Kč
Doplňky6 429 Kč
CELKEM53 060 Kč

DŘÍVE V prázdné místnosti bylo možné si vyzkoušet, kam umístit manželskou postel, od které se odvíjelo všechno ostatní zařízení.

NYNÍ Postel je umístěná čelem ke stěně sousedící s jídelnou. Ke zdi, za níž je obývací pokoj, se vešel přebalovací stolek a zrcadlo.


POHODLNĚ A NĚŽNĚ

V novém bytě, který Bohunka s manželem od základů rekonstruovali, měla být v téhle místnosti původně šatna. V průběhu prací přišli manželé na to, že stěna naproti dveřím je coby obvodový plášť domu chladná, takže by se v plánovaných skříních u stěny zřejmě srážela vlhkost. A tak rozhodli: Bude tu ložnice! Časem se ukázalo, že bude muset být pro tři, tedy s místem pro postýlku a přebalovací stolek. Ten vznikl jako rychlý nápad šikovného truhláře. Vyrobil jej z nočních stolků, které se nevešly vedle postele, přidal nástavec a kromě bílé natíral jemnou šeříkovou. Až nebude potřeba, vznikne z „přebalováku“ toaletní stolek, nad který si Bohunka pověsí zrcadlo. Něžný lila kabátek dostala stolička a roletka

1. Pohled od zrcadla

Postel, Ikea, 4 690 Kč; matrace, Jysk, 3 300 Kč/ks; lustr, Burziánka bazar, 450 Kč; polštáře: kožešinový Mongolian Orchid, 3 639 Kč, dětský Checked, 879 Kč, Print Powder, 1 539 Kč, Dark Plum, 1 609 Kč; deka Purple, 1 134 Kč, v pozadí textilní koš na prádlo Powder/Grey, 2 239 Kč, vše www.bellarose.cz; polštář růžové srdce, Primark, Londýn, 6 £; záclona, na zakázku, Fler, 1 500 Kč; vitrážová tyčka, Jiřina Kerďová, Cheb, 400 Kč; na okně rámeček na fotku, dar, H & M Home; na stěně rámečky se srdcem, Kuntenbunt bazar, SRN, 4 €

Do ložnice jsem vybrala šeříkovou výmalbu. Ostatní místnosti jsou vymalované stejným odstínem šedé, předsíň je mentolová.

Bohunka Pivoňková,majitelka
NYNÍ Velkou část plochy pokoje zabrala pohodlná dřevěná postel. Pokoj zútulnila šeříková výmalba, textilní doplňky, jemná fialová římská roleta, která měkce rozptyluje světlo, a romantický lustr s ověsy.
DŘÍVE Holá místnost v běhu celkové rekonstrukce bytu. Dělaly se nové rozvody, měnila se okna a štukovaly stěny, aby se mohlo malovat.

2. Pohled od okna

Postel, 4 690 Kč, Ikea; stojací šperkovnice se zrcadlem, 2 269 Kč, www.vidaXL.cz; němý sluha, www.tchibo.cz, 1 500 Kč; matrace, Jysk, 3 300 Kč/ks; lustr, Burziánka bazar, 450 Kč; dveře + sklo, kování, zárubeň, Imagine Interier Mariánské Lázně – Horichovi, 5 750 Kč; podlaha Comfort, borovice Janov, 179 Kč/m2 + lišty, 149 Kč/ks, vše OBI; vypínače + zásuvky, z porcelánu, www.abbelektro.cz, 949 a 752 Kč

Denisa schválila Bohunce velkou pohodlnou postel. Malý pokoj ani tak nepůsobí stísněně, protože tu nemusí být skříně. Za nové dveře s oválným prosklením se vešly bílé solitéry – sklopné zrcadlo a němý sluha.

3. Pohled od dveří

Přebalovací stůl: stolky dar, renovace a nástavba M. Bohuňovský, 4 000 Kč; stojací šperkovnice se zrcadlem, 2 269 Kč, www. vidaXL.cz; podlaha Comfort, borovice Janov, 179 Kč/m2 + lišty, 149 Kč/ks, vše OBI; dveře + sklo, kování, zárubeň, Imagine Interier Mariánské Lázně – Horichovi,
5 750 Kč; tahací vláček Mint/Yelow/Nature, 1 539 Kč, polička ve tvaru domečku Nature//nude, 1 934 Kč, kulatý jutový koberec Dark Plum, 1 819 Kč, nástěnná polička Animals Nude, menší a větší, 1 036 a 1 554 Kč, dětská stolička Moon Purple, 1 749 Kč, vše www.bellarose.cz

Roh ložnice naproti dveřím do jídelny zabydlel přebalovací stolek, jehož základ tvoří dva staré úzké noční stolky. Vejde se sem i postýlka na kolečkách, která putuje po pokoji i celém bytě podle

Ložnice je teď místem pohody. Šeříková barva je prostě nejlepší, působí něžně, ale přitom ne moc sladce.

Bohunka Pivoňková, majitelka

MILÉ DOPLŇKY

Šuplíky a jiné schovávačky na drobnosti, třeba papírové pytle, ty ženy přece milují, a zvlášť v ložnici! Ledacos se dá zavěsit i na háčky ze strany přebalovacího stolku. Příjemnou atmosféru dodává výraznější lustr, Bohunčina maturitní fotka na parapetu a dětské motivy, které se časem přestěhují do dětského pokoje.

4. Pohled od nohou postele

Přebalovací stolek: stolky dar, renovace a nástavba M. Bohuňovský, 4 000 Kč; stojací šperkovnice se zrcadlem, 2 269 Kč, www.vidaXL.cz; podlaha Comfort, borovice Janov, 179 Kč/m2 + lišty, 149 Kč/ks, vše OBI; tahací vláček Mint/Yelow/ /Nature, 1 539 Kč, polička ve tvaru domečku Nature/nude, větší, 1 934 Kč, kulatý jutový koberec Dark Plum, 1 819 Kč, nástěnná polička Animals Nude, menší a větší, 1 036 a 1 554 Kč, dětská stolička Moon Purple, 1 749 Kč, vše www.bellarose.cz

Dva noční stolky jsem dostala od kamarádky. Díky nástavbě z nich vznikl přebalovací pult, ale časem se změní v můj toaletní stolek.

Bohunka Pivoňková, majitelka
NYNÍ Roh ložnice naproti dveřím do jídelny zabydlel přebalovací stolek, jehož základ tvoří dva staré úzké noční stolky. Vejde se sem i postýlka na kolečkách, která putuje po pokoji i celém bytě podle potřeby.
DŘÍVE Pracovní nepořádek sice postupně sílil, ale po určité době mizelo nářadí i plechovky barev. Vše bylo začištěné a čekalo se na nápady.
3 BODY K ÚSPĚCHU

Rychlá rekapitulace základních kroků z této proměny

1ŠEŘÍKOVÁ

Něžná fialová barva působí harmonicky s šedou, bílou a s odstíny dřeva

2DŘEVO

Nábytek natřený na bílo, fialovo, doplňky a vinylová podlaha s dekorem dřebva.

3TEXTIL

Polštáře a deky hřejivých barev a materiálů vás dokonale ujistí, že doma jste nejradši.


FOTO: VERONIKA RAFFAJOVÁ

hhh