Sladce spíme pod sakurou

Kateřina a Radek Škorničkovi šli kvůli přírodě ze sídliště do nového domu na okraji Prahy. „Zařízení ložnice pocházelo z dřívějšího bytu, ale stále víc jsme chtěli změnu,“ říká Radek. Manžele k ní vedly estetické důvody, ale i praktické. „Máme psa, a tak nás úklid koberce, který zakrýval nesourodou podlahu po celé ploše patra, dost vyčerpával,“ dodává Katka. V touze po změně si Škorničkovi na čelní stěnu ložnice pořídili tapetu. Po letech je její výrazný odstín omrzel, ale nevěděli, co s ní dál. „Přáli si, aby se v rámci změny dostalo do ložnice i něco z uklidňující atmosféry Dálného východu. A tak jsem vybrala tapetu ve zlatém odstínu a s jemným dekorem větviček rozkvetlé sakury,“ říká naše interiérová designérka Zuzana Bernasovská. Škorničkovi mají sakuru i na zahradě a pro tuto variantu se nadchli. Designérka jim totiž k tapetě vybrala stylové přírodní doplňky, ať už jsou to noční stolky a postele z palisandrového dřeva, nebo osvětlení, jehož stínidla jsou z textilií. Exotický náboj do ložnice vnáší i marocký taburet a vyobrazení mandaly postavené nad novou komodou. Ta stojí na odlehčené konstrukci, takže ložnici vůbec neubírá vzdušnost.

Stručně a rychle

 Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné…

PROSTOR

Ložnice s dvoudílným oknem je v patře domu. Na čelní stěně byla tapeta syté barvy, v boční stěně vestavné šatní skříně, vedle dveře.

PROBLÉM

Podlaha každé z místností v patře byla jiná, a tak ji skrýval koberec. Tapeta pokoj utiskovala sytým odstínem a manželé nevěděli, jak na ni navázat. Byl tu starý nábytek, nedořešené osvětlení i odkládání oděvů. Chyběl zde styl a nápady.

ŘEŠENÍ

Ložnice má novou podlahu, a tak jsme omezili koberce. K nové tapetě v dálněvýchodním stylu jsme sladili nový nábytek i doplňky. Pokoj působí vzdušně a má zajímavý styl.

KOLIK TO STÁLO

Tapeta 4 800 Kč
Nábytek 104 223  Kč
Doplňky 41 535 Kč
CELKEM 150 558 Kč

DŘÍVE Dispozice ložnice se osvědčila, omezující byla výrazná tapeta na jedné ze stěn, nezabydlenost a neútulný chlad.

NYNÍ Díky odkrytí podlahy, nové tapetě i stylu nového zařízení se ložnice provzdušnila, ačkoliv věcí v ní mírně přibylo.


1. Pohled od reprodukce mandaly

Tapeta Kyoto Gold/Fuchsia, Mimou, Naty Naty, 2 450 Kč/role; svítidlo Ay Illuminate Z1, bambus a bavlna, Nila, 8 790 Kč; postel Latino bed, masiv palisandrové dřevo, 180 × 200 cm, Kare, 26 890 Kč; noční stolky Rosse Wood, palisandrové dřevo, Sob nábytek, 2 959 Kč/ks; podstavec Rodd, 350 Kč, stínidlo Nymö, 799 Kč, ovčí kůže Ludde, 1 290 Kč, vše Ikea; polštáře Dot, Hay, 2 604 Kč, 2 212 Kč a 1  050 Kč, vše Stockist, šedý Sanela, Ikea, 299 Kč; pléd Polygon, Hay, Stockist, 5 628 Kč

„Všechno začalo výběrem nové tapety. Od ní se odvíjela volba palisandrového dřeva nábytku, potahů polštářů i stínidel lampiček. Zlatá barva tapety ložnici proteplila.“

Zuzana Bernasovská, interiérová designérka

NYNÍ Palisandrové dřevo postele i nočních stolků vyzařuje podobně zlatavý nádech jako tapeta. Kvítky sakury na stěně dokonale korespondují se sakurou, kterou mají manželé na zahradě.

DŘÍVE Čelní stěně vévodila tapeta výrazné barvy a byl problém na ni navázat odpovídající doplňky. Zařízení ložnice tvořily věci ze starého bytu – postele, noční stolky a koberec.

2. Pohled ode dveří

Tapeta Kyoto Gold/Fuchsia Mimou, Naty Naty, 2 450 Kč/role; svítidlo Ay Illuminate Z1, bambus a bavlna, 8 790 Kč, marocký zlatý taburet, kůže, 2 800 Kč, vše Nila; postel Latino bed, masiv palisandrové dřevo, 180 × 200 cm, Kare, 26 890 Kč; noční stolky Rosse Wood, palisandrové dřevo, Sob nábytek, 2 959 Kč/ks; podstavec Rodd, 350 Kč, stínidlo Nymö, 799 Kč, ovčí kůže Ludde, 1 290 Kč, koberec Stockholm, 6 990 Kč, vše Ikea; polštáře Dot, Hay, 2 604 Kč, 2 212 Kč a 1 050 Kč, vše Stockist; šedý Sanela, Ikea, 299 Kč; pléd Polygon, Hay, 5 628 Kč, křesílko Fiber, Muuto, 16 406 Kč, vše Stockist

„Nechtěli jsme nic usedlého, protože si potrpíme na nápaditost. Moc nás baví krásná tapeta a nové osvětlení, které neoslňuje, ale spíš jen dokresluje atmosféru.“

Kateřina a Radek Škorničkovi, majitelé

NYNÍ Zlatou barvu z tapety designérka rozvedla na dalších stěnách v podobě jemných odstínů cappuccina.

DŘÍVE Fialových a modrých odstínů bylo v ložnici příliš, takže pokoj působil až stísněně, ačkoliv nábytku tu mnoho nebylo.

3. Pohled od skříní

Svítidlo Ay Illuminate Z1, bambus a bavlna, 8 790 Kč; marocký zlatý taburet, kůže, 2 800 Kč, vše Nila; ovčí kůže Ludde, 1 290 Kč, koberec Stockholm, 6 990 Kč, vše Ikea; komoda Treku Aura č. 4, 52 209 Kč, křesílko Fiber, Muuto, 16 406 Kč, vše Stockist; věšák Miniforms, Designpropaganda, 15 900 Kč; obraz s mandalou, tisk,
www.art.pro.cz, 2 600 Kč

„Ve výběru motivů na obrázek byly i bambusy vyrůstající z vody. Máme ale rádi  mandaly, takže jsme upřednostnili přetištěnou mandalu.“

Kateřina Škorničková, majitelka

NYNÍ Radek má na odložení oděvů lehkonoze působící křesílko, Katka zase němého sluhu ve stylu stromu.

DŘÍVE Komoda u dveří působila hmotně. Stará židle i nudný němý sluha připomínaly spíš zádveří úřadu než ložnici.

 

4. Pohled od okna

Tapeta Kyoto Gold/Fuchsia, Mimou, Naty Naty, 2 450 Kč/role; svítidlo Ay Illuminate Z1, bambus a bavlna, Nila, 8 790 Kč; postel Latino bed, masiv palisandrové dřevo, 180 × 200 cm, Kare, 26 890 Kč; noční stolky Rosse Wood, palisandrové dřevo, Sob nábytek, 2 959 Kč/ks; podstavec Rodd, 350 Kč, stínidlo Nymö, 799 Kč, ovčí kůže Ludde, 1 290 Kč, vše Ikea; marocký bílý taburet, kůže, Nila, 2 800 Kč

4 BODY K ÚSPĚCHU

Rychlá rekapitulace základních kroků z této proměny

1VÝCHOZÍ PRVKY

Ujasněte si je na začátku. V tomto případě k nim patří základní barevné ladění, klíčový doplněk a celkový styl. Konkrétně jde o zlatou a fialovou barvu, tapetu a přírodní styl celé proměny.

2PŘÍRODNĚ

Ústředním motivem jsou rozkvetlé větve sakury na tapetě. S nimi koresponduje exotické dřevo postelí a nočních stolků, dřevěné lišty osvětlení, kožešinový přehoz přes postel, ale i němý sluha ve tvaru stylizovaného stromu.

3BAREVNĚ

Zlatá a fialová barva tapety pokračují na dalších stěnách pokoje v jemných odstínech hnědé a růžovofialové. O to lépe pak vynikne několik drobných, ale výrazných akcentů červené barvy, jako jsou knoflíky na polštářích, stínidla lampiček nebo červené šuplíky na komodě, červená konvice připomínající tvarem jablko atd.

4VZDUŠNĚ

Ložnice na rozdíl od minulosti působí zabydleně, ale nezahlceně. Je to i díky odlehčené konstrukci stínidla lustru, němého sluhy a komody. Přispívá k tomu i postel na nožkách a noční stolky s většími otvory.

hhh