Tentokrát jsme zavítali do Prahy do Roztok. Kamile Janouškové se díky našemu workshopu s Ikeou podařilo proměnit starou nudnou terasu, která po proměně září černobílým dekorem.

Od začátku jsem byla ohromně nadšená a moc se těšila na workshop! Ráno jsem vstala raději o něco dříve, abych dorazila včas. Tvorba moodboardu, který jsme na workshopu vytvářeli, byla pro mě úplně novou zkušeností. Designérka Mirka Došlá se mnou během odpoledne prošla snad celý sortiment této švédské značky Ikea a pomohla vybrat veškeré vybavení a sladit je dohromady. Velmi mě podporovala i ve chvílích, kdy jsem několikrát během dvou hodin změnila názor a postupně přicházela
na to, že to chci úplně jinak. Každý nápad Mirka podpořila a navedla mě správným směrem. Hledala jsem a ladila návrh své nové terasy, ale stále se mi do konceptu nehodila nacvakávací podlaha z Ikea. Pak přišel Petr Šlejmar, který tento kurz vedl, s nápadem malovaného koberce. Vzor si na podlahu jednoduše namalovat! Ukázal mi pár fotek různých realizací, já se toho hned chytla a těšila se, jak začnu přes šablonu vytvářet na podlaze složité vzory. Workshop jsem si neskutečně užila a nabrala spoustu inspirace a odhodlání se do rekonstrukce pustit.

Konkurence mezi účastníky workshopu byla tak velká, že jsem ve výhru nevěřila. Byla jsem v práci, když mi za pár dní zavolali, že jsem vyhrála. Doslova jsem skákala radostí a objímala kolegy. Následné přebírání výhry od ředitele Ikea Zličín proběhlo stylově na prodejní ploše zahradního nábytku s přípitkem nealko bublinek. Nákupy za vyhraný poukaz jsem měla na čtyři návštěvy. Nemohla jsem se rozhodnout, jaký typ židlí, podsedáků, květináčů… Stále jsem vymýšlela, kombinovala, měnila, ale v jednom jsem měla jasno, bude to celé v Provence stylu a budu i přemalovávat nábytek. Pak mě Petr Šlejmar překvapil telefonátem. Prý není problém dodat jakékoliv barvy, které budu na realizaci potřebovat.

Barvy jsem s přítelem vybrala za jeden večer, Petr mi je přivezl a já se mohla dát do malování. Musím ale říct, že bez mého přítele Petra, našeho kamaráda Pepy a společného nadšení by všechno ještě dnes zdaleka nebylo hotové. Opravili jsme schody, fasádu natřeli našedo, podlahu bílou barvou, vybrali vzor na podlahu, připravili jsme šablonu. Ale přítel Petr si nedokázal představit tak velkou plochu tupovat přes šablonu z kartonu. Přišel tedy s nápadem vyrobit razítko z tlusté gumy a prkýnek. S tím to šlo jako po másle, šablona se natřela válečkem černou barvou a obtiskla se takto na podlahu terasy celkem stočtyřicetkrát.

RAZÍTKO Z GUMY

Zvolený vzor si vytiskněte na papír ve velikosti 1 : 1. Ten pak přilepte lepenkou po okrajích papíru na silnější, nejméně 1 cm tlustou gumu (může být stará karimatka) a odlamovacím nožem opatrně nařízněte přes papír vzor do gumy. Papír odstraňte a vzor z gumy vyřežte. Pak ho přeneste a nalepte na pevnou desku, například sololit. Šablonu tak máte hotovou. Namáčejte ji do malého množství barvy a nanášejte.

Bylo úžasné pozorovat, jak rychle vzory přibývají. Potřebovala jsem také pěkné truhlíky na kytky, ale žádné se mi v obchodě nelíbily. Přítel Petr se toho chopil a s kamarádem Pepou je vyrobili a já je natřela bílou barvou, napatinovala a přidala nápis barvený přes šablonu. Bylinkovou zahrádku jsme vytvořili z palety natřené nabílo a šablonou přidali nápis. Stůl a stoleček na kytky zkrášlil zelený nátěr a opět nápis houbičkovaný přes šablonu. Napínavé bylo trefit odstín Provence zelené, ale vyšlo to.

REPASOVÁNÍ Odkládací stolek z masivního dřeva zachránila Kamila na poslední chvíli před vyhozením. Její známí ho chtěli zlikvidovat. Odřený stolek Kamila natřela retro zeleným odstínem, který si namíchala ze zelené, šedé a černé vodouředitelné barvy.

ŠABLONY

MAJÍ OBROVSKÝ EFEKT A PRÁCE S NIMI NENÍ TAK SLOŽITÁ, JAK NA PRVNÍ POHLED VYPADÁ. ZKUSTE TO!

Tupovat můžete geometrické obrazce, členité vzory nebo číslice a písmena. Motiv si můžete buď nechat vytisknout do samolepky, nebo si vystačíte s klasickou domácí tiskárnou. Vytisknutý motiv opatrně vyřízněte ostrým nožem, přiložte na povrch, který se bude tupovat, a na okrajích šablonu přilepte k podkladu, aby se vzor při práci neposunul. Pak namáčejte klasickou kuchyňskou houbičku do barvy a houbičkou tupujte přes šablonu. Houbička se používá proto, že při přitlačení nasává barvu do sebe, nehrozí tedy, že barva podteče pod šablonu, jako by se mohlo stát například při stříkání sprejem.

Nejhezčí byl poslední den, kdy už jsme smontovali nábytek, dovrtali závěsné květináče a doladili květiny. Bylo to náročné a jsme rádi, že už to máme za sebou. Stálo to za to, z ošklivé nezajímavé terasy, kde nebyla radost pobývat, vzniklo místo, kde rádi trávíme čas, snídáme, obědváme, večeříme, popíjíme, klábosíme, čteme… Je to naše vysněná teráska!

FOTO: MICHAEL KRATOCHVÍL, KAMILA JANOUŠKOVÁ