Užíváme si JÍDELNU

Irena a Jiří Švarcovi si zrekonstruovali krásnou prvorepublikovou vilu v Praze. Součástí jejího přízemí je i zimní zahrada, která však svému účelu nesloužila, neboť manželé měli představu, že velkoryse prosvětlený prostor lépe využijí jako jídelnu. Jenže chybělo zde odpovídající vybavení. Stůl nebyl dost velký, aby se k němu vešla čtyřčlenná rodina i s případnými hosty. Židle tu byly jen ve čtyřech kusech a měly starožitný styl. „Představovali jsme si modernější ladění, a tak jsme o pomoc požádali Zuzku Bernasovskou, se kterou jsme udělali výbornou zkušenost už při proměně obývacího pokoje,“ zasvěcuje nás Irena. Interiérová designérka manželům předložila tři návrhy nové jídelny. Švarcovi si vybrali ten nejkreativnější a nejlépe korespondující s někdejší funkcí daného prostoru i se zahradou venku. Stůl je tu nyní rozkládací, vejde se k němu až osm lidí. Ani rozložený ale nepůsobí mohutně, neboť má zaoblené rohy a odlehčené kovové nohy. Obdobnou variantu nožek má i jeden ze dvou typů židlí. Na okna nechala Zuzka vyrobit závěsy a žaluzie na míru. Na jednu z nich využila látku s florálním motivem, již objevila letos na veletrhu v Miláně. Osvětlení je pozoruhodnou vizitkou Ireniny tvořivosti poté, co ji inspirovalo několik podobných kousků v obchodech.

Stručně a rychle

 Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné…

PROSTOR

Původně zimní zahrada ve zrekonstruované prvorepublikové vile architekta Karla Houry. Ze tří stran je sem bohatý přístup denního světla, vstup je jednak přímo zvenku a pak posuvnými dveřmi z velkého obývacího pokoje.

PROBLÉM

Majitelé si přáli ze zimní zahrady stylovou jídelnu, ale k tomu zde nebylo vybavení. Na okně chybělo zastínění, nedostatečná byla velikost stolu i kapacita k sezení, lustr působil spíše jako nouzové osvětlení.

ŘEŠENÍ

Na okna jsme vybrali závěsy a žaluzie, k posezení dva typy židlí, rozkládací stůl, vzniklo originální osvětlení, atmosféru umocňují stylové doplňky.

KOLIK TO STÁLO

Nábytek 131 660 Kč
Závěsy a rolety 32 420 Kč
Koberec 37 268 Kč
Doplňky 19 362 Kč
CELKEM 220 710 Kč

DŘÍVE Prostor zimní zahrady nebyl pro potřeby jídelny dobře využitý. Chyběl sedací nabytek, stylový stůl, stínění i správná atmosféra.

NYNÍ V jídelně si může pochutnávat až osm lidí, přitom stále zůstalo dost místa, ačkoliv jsme ho hodně věnovali také zeleni.


1. Pohled od dveří do obývacího pokoje

Rozkládací stůl Ottawa, 40 670 Kč, židle Ottawa, kovové nohy, 10 660 Kč/ks, vše BoConcept; židle Moritz, dřevěné nohy, Ton, 10 990 Kč/ks; koberec Etnia, Gandia Blasco, Stockist, 37 268 Kč; osvětlení, stínidla Nymö olepená dýhou, Ikea, 799 Kč/ks; rolety, bílé s řetízkem na každé okno, www. hanakroa.firemni-
-web.cz, 15 740 Kč/5 ks; látka na roletě Nymphe, Elitis, florální motiv, Dreamhouse, 3 513 Kč/m2; porcelánový servis, miska, dezertní talíř, mělký talíř, 690 Kč/ks, 660 Kč/ks, 1 411 Kč/ks, příbor Gio Ponti, Sambonet, 8 267 Kč/sada 24 ks, váza Osaka, Sia, 1 323 Kč, sklenice Vertical Beach, různé barvy, Italesse, 758 Kč/2 ks, vše Superstore DBK

„Zuzaně se fantasticky podařilo propojit osvěžující atmosféru zahrady s až slavnostní funkcí stylové jídelny.“

Irena Švarcová, majitelka domu

NYNÍ Vznikla jídelna moderního střihu, jejíž styl koresponduje s tvaroslovím prvorepublikové vily. Květin a florálních motivů je zde nyní víc než kdysi v časech zimní zahrady. Jíst je tu radost.

DŘÍVE Zimní zahrada postrádala zastínění, umělé osvětlení bylo z kategorie nouzových, stůl i židle působily starosvětským dojmem a kapacitně nedostačovaly k fungování jídelny.

2. Pohled z obýváku

Rozkládací stůl Ottawa, 40 670 Kč, židle Ottawa, kovové nohy, 10 660 Kč/ks, vše BoConcept; židle Moritz, dřevěné nohy, Ton, 10 990 Kč/ks; koberec Etnia, Gandia Blasco, Stockist, 37 268 Kč; osvětlení, stínidla Nymö olepená dýhou, Ikea, 799 Kč/ks; rolety, bílé s řetízkem na každé okno, www. hanakroa.firemni-web.cz, 15 740 Kč/5 ks; látka na roletě Nymphe, Elitis, florální motiv, Dreamhouse, 3 513 Kč/m2; porcelánový servis, miska, dezertní talíř, mělký talíř, 690 Kč/ks, 660 Kč/ks, 1 411 Kč/ks, příbor Gio Ponti, Sambonet, 8 267 Kč/sada 24 ks, váza Osaka, Sia, 1 323 Kč, vše Superstore DBK

NYNÍ Veškeré rostlinné motivy z interiéru jsou provázány a tvoří dokonale harmonický celek ze zahradou za okny.

DŘÍVE Jídelna působila nezabydleně, chybělo v ní jakékoliv stínění, takže večer při zapnutém světle sem bylo vidět z ulice.

3. Pohled od dveří ven

Rozkládací stůl Ottawa, 40 670 Kč, židle Ottawa, kovové nohy, 10 660 Kč/ks, vše BoConcept; židle Moritz, dřevěné nohy, Ton, 10 990 Kč/ks; koberec Etnia, Gandia Blasco, Stockist, 37 268 Kč; osvětlení, stínidla Nymö olepená dýhou, Ikea, 799 Kč/ks;  rolety, bílé s řetízkem na každé okno, www. hanakroa.firemni-web.cz, 15 740 Kč/5 ks; látka na roletě Nymphe, Elitis, florální motiv, Dreamhouse, 3 513 Kč/m2; porcelánový servis, miska, dezertní talíř, mělký talíř, 690 Kč/ks, 660 Kč/ks, 1 411 Kč/ks, příbor Gio Ponti, Sambonet, 8 267 Kč/sada 24 ks, váza Osaka, Sia, 1 323 Kč, sklenice Vertical Beach, různé barvy, Italesse, 758 Kč/2 ks, stojan a poklice na dorty, LSA, 1 608 Kč a 848 Kč, vše Superstore DBK

NYNÍ Jídelna dokonale plní funkci a přitom je stále i zimní zahradou. Designérka šikovně propojila různé typy zeleně.

DŘÍVE Jídelna působila provizorně, z hlediska potřeb rodiny nevyužívala dostatečně celý prostor.

 

4 BODY K ÚSPĚCHU

Rychlá rekapitulace základních kroků z této proměny

1STŮL

Je sice velký, když je rozložený, ale složený dopřává i díky zaobleným rohům intimní atmosféru rodině se dvěma malými dětmi. Styl kovových odlehčených nožek stolu ladí s nožkami jednoho z typů židlí.

2ŽIDLE

Nechcete-li, aby jídelna u vás doma připomínala nudnou zasedačku, nebojte se kombinovat například dva typy židlí z různých materiálů. Kontrast je zajímavý a spojovacím prvkem obou typů může být např. polštářek v barvě potahu kontrastujícího typu židlí.

3ŽALUZIE A ZÁVĚSY

U členitých oken si můžete dovolit kombinaci materiálů i typů. Jednobarevné světlé odstíny se mohou opakovat, ale pestrý vzor má být jen špetkou koření pro dochucení atmosféry. Jednou a dost!

4STROP A PODLAHA

Jsou-li hezké parkety, neváhejte je poodhalit. Ale koberec přispívá k pocitu útulnosti a když je zajímavý, je i pastvou pro oko. Osvětlení vybírejte uvážlivě – dají se za něj utratit desetisíce, ale taky si můžete tuze zajímavý kousek vyrobit sami za příslovečnou hubičku.