Užít si dosyta volnosti! Přesně to o prázdninách chceme. Podívejte se s námi, jak krásně lze v létě bydlet. Naše designérka Denisa Bartošová proměnila nevzhlednou maringotku v sen všech milovníků útulnosti.

Sehnat zachovalou maringotku není úplná legrace. Manželům Alici a Davidovi se to povedlo přes inzerát. Stála padesát pět tisíc, byla v dobrém stavu, ale zařízená tak, jako by ji právě opustili dělníci, pro které byla dočasným pracovním domovem. Dvě palandy, tmavé barvy, černé rozvody elektřiny na stěnách… „Ukázalo se ale, že větší problém je dostat maringotku na místo. Za osm a půl tisíce nám ji nakonec musel přivézt kamion, protože bez technické kontroly sama dojet nemohla,“ vypráví Alice, která má k domku na kolech až nostalgický vztah. Jednou v něm s rodiči strávila část prázdnin. Když byla maringotka doma, začala ta největší práce, udělat z ní příjemné víkendové bydlení. Na pomoc si přizvali naši designérku Denisu Bartošovou. Dohodli se, že zachovají skříně, protože úložný prostor je potřeba vždycky, ale ostatní půjde pryč. Úkol zněl: dostat do maringotky všechno tak, aby byla útulná a zároveň v ní nechybělo nic k životu. Povedlo se. Je tu malá šatna, kuchyňka, jídelní kout, gauč pro odpočinek a dostatečně prostorná postel pro dva, okolo které jsou odkládací plochy třeba pro knížky. Obytný prostor prodlužuje bytelná terasa se stolkem a židlemi.

Pořídila jsem si starou dobrou remosku. Už nechci péct v ničem jiném. Do maringotky má navíc ideální velikost!


Alice Kirš, majitelka maringotky
LOŽNICE A POKOJ Vše je tu velmi účelné. Do úložného prostoru pod postelí lze schovat třeba vysavač nebo spacáky. Místo na spaní je dominantou maringotky. Širokou pohodlnou postel lze jednoduše skrýt závěsem, který ji odděluje od obývací a kuchyňské zóny.

JEMNOST I PRO MUŽE

Alice miluje tapety, sem zvolila jemnou, ale výraznou s motivy kapradin La Natura. Pořídili ji za necelé tři tisíce korun. „Měla jsem nejdřív pochybnosti, jestli celý prostor nepůsobí příliš něžně žensky, ale Davidovi se to takhle líbí a cítí se tu dobře. Stejně jako naše štěně,“ usmívá se Alice. Osvětlení zajišťuje světelný pásek uprostřed stropu. Na Alici je ale moc intenzivní, proto raději volí některou z lampiček.

KOLIK TO VŠECHNO STÁLO

Alice spočítala celkové náklady včetně pořízení a dopravy maringotky na solidních 320 000 Kč. Největší položkou přitom byly práce na samotné rekonstrukci, bylo třeba mimo jiné vše natřít zvenku i zevnitř, instalovat nová okna, kompletně předělat rozvody elektřiny, přistavět terasu. Vybavení pak kupovali na různých místech podle toho, jak jim padlo do oka. Například koberec, pohovku a drobné doplňky pořídili v Ikea za necelých 12 000 Kč, kuchyň ovšem přišla ve stejném obchodě na téměř 30 000 Kč. Ale třeba remosku se podařilo sehnat na Aukru za sedm stovek. A z té má Alice velkou radost stále, a nejen kvůli ceně!

FOTO: Václav Valný