Balkony žijí svým životem. Aby byly veselé, barevné a radostné, stačí dodržet pár základních pravidel. Inspirujte se radami, které jsme pro vás nastřádali.

1. Co je co?

Občas se plete, co je vlastně balkon, lodžie a terasa. A je vůbec potřeba je rozlišovat? Odpověď zní: ano. Protože každý druh venkovního prostoru má své plusy a minusy.

Balkon

+ Dobře se tu daří rostlinám. Vystupuje totiž z budovy a není krytý před deštěm.

Příliš soukromí na něm mít nebudete. Vybavení není kryté, je vystavené dešti a slunci a fouká tu.

Lodžie

+ Je vsazená do budovy, takže na ni neprší, nefouká tu a boční stěny poskytují víc soukromí.

Rostliny musíte pravidelně zalévat, déšť sem nedosáhne.

Terasa

+ Sen všech milovníků venkovního přebývání. Bývá prostorná. Můžete s ní všemožně pracovat, zakrýt ji zčásti slunečníkem, markýzou nebo pergolou. Vejdou se sem obvykle nejen květináče, ale i větší truhlíky. Můžete si dopřát prostorově náročnější nábytek.

Záleží na tom, kde se na domě nachází, jak je velká a na jakou světovou stranu je orientovaná. Z toho pak vychází její minusy.

2. Světové strany a květiny

Orientace ke světovým stranám ovlivňuje způsob využití prostoru i správnou volbu rostlin, které tu budou prospívat.

Sever

Pokud máte rádi chládek, můžete si gratulovat, pro vás je tahle orientace jako dělaná.

Co tu prospívá: fuschie, begonie, balzamíny, kapradiny, břečťan, barvínek, dlužicha, bohyška

Co tu strádá: bylinky

Jih a západ

Ideální pro odpolední, podvečerní i večerní odpočívání. Milovníci tepla si přijdou na své. Rostliny na této straně vyžadují větší péči a samozavlažovací květináče.

Co tu prospívá: muškáty, petúnie, zelenina a ovoce v květináči, kaktusy, sukulenty, bylinky

Co tu strádá: břečťan

Východ

Snídáte rádi venku? Pak si pořiďte posezení na východní straně. Stín si tu naopak užijete odpoledne.

Co tu prospívá: hortenzie, petúnie, muškáty, netýkavka, bambus, azalka

Co tu strádá: bylinky

3. Snadná údržba

Práší se sem, fouká vítr, prší, praží slunce, občas přilétne zvědavý ptáček, opadávají lístky i květy… Nepřidělávejte si zbytečné starosti s komplikovanou údržbou balkonu a zařiďte ho jednoduše tak, aby vám šetřil práci při úklidu. Pořiďte si omyvatelnou a snadno udržovatelnou podlahu nebo terasové rošty, jimiž nečistota propadá na zem a za deště odteče. Po sezoně je třeba plochu pod rošty vyčistit – ale to je jednou za celé léto. Na polštáře, plédy a přehozy vyhraďte úložnou truhlu, sloužící zároveň jako odkládací stolek. Když zvolíte textil z outdoorového materiálu, není třeba nic uklízet, bez následků přežije i déšť, který po látce jen steče. Pokud nemáte možnost zalévat květiny měkkou dešťovou vodou, pořiďte si alespoň větší kropicí konev, kterou hned po zalévání doplníte a necháte vodu do druhého dne odstát. Počítejte s větrem a všechny lehké věci mějte buď zatěžkané, nebo uložené v bezpečných policích.

Image Credit: leelahloves

4. Styl


Venkovní prostor svádí k odkládání věcí, co už se doma nehodí. Ale pozor, balkon není sklep nebo půda! Je to plnohodnotné místo bytu, které by mělo mít svoji atmosféru. Jestliže jste si dokázali vyhrát s ložnicí, aby byla útulná, roztomilá, sexy, totéž udělejte i s balkonem. Slaďte ho barevně a vybavte nábytkem, který mu padne. A třeba může být i starý odložený, ale zrenovovaný tak, aby balkonu slušel. Ať se máte čím chlubit návštěvám a sami se těšit, až si tu zase dáte kávu. Vůbec se nebojte dopřát mu úplně jiný styl, než v jakém je vybavený váš byt. Dáváte v bydlení přednost minimalismu tón v tónu? Proč si balkon nezařídit třeba ve veselých indiánských barvách nebo jako exotickou džungli? Jižně orientovaná strana se může stát písečnou pouští s několika sukulenty a východní stranu můžete díky bylinkám přetvořit v romantickou babiččinu zahrádku. To by uvnitř bytu nešlo.

Image Credit: magicbabyvintage

5. Barvy

Častý problém s povinností dodržet barevnost fasády můžete vyřešit tak, abyste oblíbené barvy viděli aspoň vy při posezení na místě nebo při pohledu z interiéru. Barevné může být zábradlí zevnitř, koberec nebo látka, která zábradlí zakrývá. S barevnými doplňky a textilem zvolený styl snadno vyladíte.

6. Doplňky

Vybírejte je až jako poslední, tak aby nepřebíjely krásu květin, případně nahradily jejich absenci. Sedáky, ubrusy, polštáře, ale i nádobí vám pomohou doladit styl tak, aby celek působil opravdu harmonicky. Zkuste se podívat nejen v obchodech, ale pátrejte i ve svých archivech. Oživit prostor dokáže i zapomenutý slamák.

7. Nábytek

Zařídit rozměrnou terasu pohodlným nábytkem ve stylu obývacího pokoje není až tak složité, výběr je bohatý. Jak ale všechny svoje sny poskládat na malou plochu? Základní hesla jsou: subtilnost, stohovatelnost, variabilita. Vybírejte lehké skládací židle i stolky, stohovatelné stoličky a bedničky, které je možné v případě potřeby využít jako stolky. Květiny rozvěste po stěnách a zábradlí, ušetříte tak důležité místo na podlaze.

Další otázkou, jaký zvolit materiál nábytku? Dřevo, a když, tak jaké? Nebo plast, látka či snad ratan? Toť otázka. Při výběru vždy stejnou měrou zohledňujte svoji představu o krásném balkonu a výdrž materiálu. Dobře odolné je dřevo z dubu a modřínu. K venkovnímu použití se hodí i cizokrajný teak či akát. Naopak smrk a borovice snesou trochu méně. Venku se dobře daří i doplňkům z kamene, nerezu a outdoorových textilií. Na proutí a ratan velký pozor, ptejte se obchodníka, jak jsou odolné. Stejně tak plast.

8. Funkce

Nejen krásný a nápaditý, ale i funkční a praktický. Pokud se rádi sluníte, pořiďte si sem, pokud se vejde, lehátko. Jestli si rádi čtete, upravte si čtecí místo tak, aby bylo co nejpohodlnější. Pokud tu budete přijímat návštěvy a povídat u skleničky vína, ať je tady dostatek židlí a stolků. Jestli se tu chystáte psát román na notebooku, ať ho máte kam zapojit a položit. Baví vás pečovat o květiny, nebo ani ne? Buďte upřímní a počet květin přizpůsobte svému životnímu stylu. Činnost, za kterou sem nejčastěji chodíte, by měla určovat jeho vybavení.

9. Soukromí

Je na vás vidět ze všech stran? Přemýšlejte o řešení, které vás aspoň částečně ukryje. Možností máte hned několik: pohledovou clonu zakrývající zábradlí, vytvoření bočnic, rolety či žaluzie, květinové závěsy nebo aspoň symbolickou moskytiéru.

10. Osvětlení

Protože na balkoně se nejen dobře sluní, ale i přemýšlí za svitu měsíce, pořiďte si to správné osvětlení. To ostatně dobře funguje i při veselém mejdanu. Dobře poslouží solární lampičky, třeba ty v podobě žárovek. Navěšené na šňůře vypadají báječně. Vonné svíčky odpuzující komáry jsou povinnost! Dejte je například do skleněných nádob. Dobře vyladěné osvětlení vytvoří spolu s měsícem a hvězdami ten nejromantičtější prostor ve vašem bytu.

Image Credit: IKEA