Víkendový domov už napořád

Herec Josef Carda je už pár let zabydlený v našich obývácích. Vídáme ho v divadle a v televizi, jen u něj doma ne. Tak teď vás zve na návštěvu!

Když přijíždíme do Třebenic na Litoměřicku, jako by se zde zastavil čas. Prostředí nehyzdí násilná satelitní výstavba a městečko si zachovává svou jedinečnou atmosféru původní panenské krajiny. Při hledání domu Josefa Cardy nás navigace neposlouchá a nám tak nezbývá nic jiného než to udělat postaru. Přesně v duchu tohoto místa. Ani se nemusíme namáhat a už na naše okýnko klepe jeden z místních s dotazem, koho že to hledáme. Odpovídáme, že Cardovy. Pán nezaváhá ani vteřinu a říká: „Tak otočte hlavu!“ Že bude Josef Carda bydlet zajímavě, jsme tušili. Avšak že se ocitneme v prostředí, kde to vypadá jako v Toskánsku, nás nenapadlo ani ve snu. Už při příchodu na dvorek má člověk chuť nalít si skleničku vína, posadit se ven na prastarou dřevěnou lavici a užívat si ticho. „Manželka tohle stavení, postavené v roce 1905, zdědila po předcích. Dříve jsme sem jezdili jen na víkendy, ale před třinácti lety jsme udělali rekonstrukci a už tady máme své zázemí. Ale původně tohle místo sloužilo jako sušárna a chladírna ovoce, ze které se vozily hrušky a meruňky až do Stockholmu. Nikdy jsme si sice nemysleli, že bychom tu zůstali nastálo, ale od té doby, co jsme si pořídili psa, usadila se s ním tady i manželka a do města by už nešla,“ směje se Pepa Carda.

„Dneska bychom do prostor původní ložnice přestěhovali kuchyň a změnili celou dispozici domu. Ale když jsme s rekonstrukcí začínali, mysleli jsme si, že sem budeme jezdit jen na prázdniny.

Radka a Josef Cardovi

Porostlé stavení  „Tam, kde vidím škaredé zákoutí, tam nasadím popínavku. Já těmi popínavými rostlinami vlastně maskuji špatný stav baráku,“ směje se manželka Josefa Cardy Radka.

Vstup Krásné dveře do stavení z roku 1905 jsou původní. Majitelé jen museli odstranit staré nátěry.

„Umělec není typ pro život na vesnici. Buď se o všechno musíte postarat vy, nebo si na každou věc pozvat lidi. Naštěstí mě práce okolo domu baví, a tak manžel nahodí sekačku a já sekám.

Radka Cardová, manželka

Tiffany Do rodiny Cardových už rok patří fenka louisianského leopardího psa, je to jejich druhý pes stejné rasy. Má svéhlavou povahu, a právě to se na ní Cardovým tak líbí. Aby měla Tiffany dostatek pohybu, chodí s ní manželé denně na procházky po okolí.

Chodba Skrze chodbu se rychle dostanete na druhou toaletu. Ideální zázemí i při posezení venku.

MALEBNÉ ZÁTIŠÍ „S manželem máme podobný vkus a při zařizování jsme se doplňovali. Jen musíme jeden druhého korigovat. Já mám totiž tendenci jít někdy až do kýčovitého stylu, tak mě manžel usměrňuje“ prozrazuje paní Cardová.

Přestavba Při rekonstrukci se manželé Cardovi snažili zachovat dům v původním stavu. Dispozice, voda i odpady zůstaly tam, kde byly. Kompletní přeměny se dočkala jen koupelna a kuchyň dostala nový kabátek od truhláře z vesnice.

Čas Chodník na dvorku dělá Pepa Carda nárazově a nestrategicky. Věci zde zkrátka mají svůj čas.

Lampa Pochází původně z Indie, kde sloužila jako vědro na vodu. Cardovi si ji přivezli z Loděnic u Berouna.

Kuchyň Bývalá učitelka Radka se sama stará o celý chod domácnosti. To, že má dnes dům tuto podobu, je hlavně její zásluha. A ještě stíhá vařit a péct. No, nezávidíte tomu Pepovi?

UMĚLECKÉ ZÁTIŠÍ Obraz je dárkem od přítele manželského páru, umělce Tomáše Komínka. Stejně tak i k dřevěné soše mají manželé citový vztah, neboť je darem od akademického sochaře Michala Bílka.