Vlajková loď do světa

Gemešovi se do pronájmu v holešovické novostavbě nastěhovali teprve v létě. Okolí i dům ale dobře znají, bydlí tu už pět let, jen to dříve bylo o pár dveří vedle. Oliver zatím spal v ložnici s rodiči, je mu jen rok a půl. Už brzy se mu ale narodí bratříček a vystřídá ho v postýlce v dosahu maminky. Bylo tedy načase zařídit mu vlastní pokoj. Zuzana Gemešová nemá ráda klasickou podobu dětských pokojíčků, které jsou vymalované zářícími barvami a plné kusů nábytku. Oliverův dětský pokoj měl být co nejjednodušší a vůbec ne proto, že se jedná o byt v podnájmu. „Líbí se mi černobílá kombinace a chtěla jsem, aby byl pokoj co nejvzdušnější,“ vysvětluje Zuzana. S designérkou Lenkou Damovou se sešly nad inspiračními obrázky interiérů a ujasňovaly si, jestli je jejich představa o budoucí proměně dětského pokoje opravdu stejná. Lenka pak navrhla řešení tak, aby se dalo kdykoliv snadno upravit, případně doplnit o další postel. Zachovala maximum volného prostoru. Namísto nábytkem a hračkami pokoj zaplnila a zútulnila grafickými motivy na stěnách – puntíky a obláčky podle šablon. Doplňky jsou také minimalistické, ale vtipné, nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Stručně a rychle

 Zde šetříme váš čas – stačí minuta a víte o této proměně vše podstatné…

PROSTOR

Prostorný a světlý pokoj téměř čtvercového půdorysu o 16 m² s velkým oknem nebyl dosud zařízen, po nastěhování zatím fungoval jako odkladiště a občasná herna.

PROBLÉM

Rodiče nechtěli, aby pokoj vypadal jako většina pokojíčků – zářivě barevný a vybavený nábytkem na míru, který řeší aktuální situaci, ale neumožňuje pokoj měnit podle potřeb rostoucího dítěte.

ŘEŠENÍ

Designérka vybavila pokoj základními kusy nábytku a velkým kusovým kobercem na hraní, takže je praktický a zároveň je v něm dost místa na hraní. Prostor zútulnily výrazné grafické motivy na stěnách a dekorativní detaily, které lze případně snadno změnit.

KOLIK TO STÁLO

Nábytek 15 421 Kč
Osvětlení 18 409 Kč
Textil 23 201  Kč
Doplňky 8 828  Kč
CELKEM 65 859 Kč

DŘÍVE – Mírně obdélníkový pokoj s oknem u jednoho z rohu a s dveřmi u protilehlého.

NYNÍ Kruhový výklenek teď působí jako koruna celého prostoru, místo, které vás doslova láká k posezení.


„Rodiče často dětský pokoj zařizují pro konkrétní věk, děti se ale vyvíjejí a mění velmi rychle a variabilnější prostor je pro ně daleko přirozenějším prostředím.“

Lenka Damová, designérka

1. Pohled od postýlky do pokoje

Stropní svítidla Memory, žlutá a bílá, design Boris Klimek, Brokis, cena k doptání, www.brokis.cz;
stolní lampa Signál, žlutá, Jieldé, Stockist, 6 419 Kč; komody Hemnes, Ikea, 3 990 Kč/ks; lavice Molger, bříza s novým tyrkysovým nátěrem Balakryl, Ikea, 899 Kč/ks; koše Storage basket, 1 černý a 2 šedé, H & M Home, 299 Kč/ks; ratanové koše Byholma, 25 × 29 × 15 cm, Ikea, 149 Kč/ks; balzabox M/745 Kč, L/ 931 Kč, oba dřevo, Superstore DBK 5.p.; koberec Ullgump, 133 × 195 cm, Ikea, 599 Kč; praporky Mint na míru, www.sew4home.cz, 1 176 Kč/7m; nástěnné hodiny Corona, 608 Kč, váza Rubber, modrá guma, Menu, 779 Kč, mísa Dropp, modrá guma, Menu, 1 236 Kč, vše Superstore DBK; pufy Easy Sit, hnědá, A & D home fashion, Stockist, 3 651 Kč/ks; plakáty pro děti vytvořil Oliverův otec, který je grafik.

NYNÍ Postel, lavičky a komody doplnily dekorativní puntíky, které pokryly jednu ze stěn i koberec. Prostor oživily veselé vlaječky, které sem přinesly další odstín a zapojily do hry tyrkysovou

DŘÍVE Pokoj byl zařízen jen provizorně a fungoval částečně jako odkladiště, ale také jako herna pro Olivera, který zatím spal v ložnici rodičů. Zůstat měla jen bílá komoda.

2. Pohled od dveří k oknu

Lavice Molger, bříza s novým tyrkysovým nátěrem Balakryl, Ikea, 899 Kč/ks; koše Storage basket, 1 černý a 2 šedé, H & M Home, 299 Kč/ks; balzabox M/745 Kč, L/931 Kč, oba dřevo, Superstore DBK 5. p.; koberec Ullgump, 133 × 195cm, Ikea, 599 Kč; praporky Mint na míru, www.sew4home.cz, 1 176 Kč/7m; pufy Easy Sit, hnědá, A & D home fashion, Stockist, 3 651 Kč/ks; polštářek Cloud, modrý, www.iceicebaby.cz, 540 Kč; box Klávesa Save, plech, 253 Kč, dekorace DH Bombardér B17, dřevo, 369 Kč, vše Superstore DBK 5. p.; závěs šitý na míru, bílý, Styltex, 2 100 Kč; kytka a plyšáci vlastní.

NYNÍ Rozmístění nábytku teď prakticky rozděluje pokoj na zónu spaní, hraní a oblékání. Snadno se sem časem vejde i druhá postel.

DŘÍVE U okna si Oliver někdy hrál, jinak ale byla místnost spíš šatnou a odkladištěm než příjemným a hravým dětským pokojem.

3. Pohled od okna k protější stěně

Komody Hemnes, Ikea, 3 990 Kč/ks; ratanové koše Byholma, 25 × 29 × 15 cm, Ikea, 149 Kč/ks; praporky Mint na míru, www.sew4home.cz, 1 176 Kč/7m; nástěnné hodiny Corona, Superstore DBK, 608 Kč; rádio Tykho, žluté, Lexon, Superstore DBK, 1 405 Kč; váza Rubber, guma, Menu, 779 Kč, mísa Dropp, guma, Menu, 1 236 Kč, vše Superstore DBK; stolní lampa Signál, Jieldé, Stockist, 6 419 Kč; plakát, autor Oliverův otec, grafik.

4. Pohled od dveří k postýlce

Rám postele s roštem, Mygga, 1 740 Kč, matrace Vyssa Vinka 160 × 70 cm, 1 490 Kč, vše Ikea; svítidlo Rudy, Slide, plast, Superstore DBK, 3 990 Kč; obláčkové police a věšák na míru, dřevo spárovka, barva Balakryl, Obi, 850 Kč/za materiál; úložný box Lego, Lego Storage, www.prodeti.cz, 699 Kč; taška Rondo, černá, Superstore DBK, 608 Kč; dečky Playmat, šedé, 1 990 Kč/ks, polštář Ice Cream, 380 Kč, vše www.iceicebaby.cz; dečky mix modré, vlastní; polštáře Hay: podlouhlý, petrolej, 3 096 Kč, obdélníky, světle modré, 2 625 Kč/ks, kulatý, světle modrý, 2 625 Kč, kulatý, růžovofialový, 2 625 Kč, polštář Fish/cat, šedý, Cotton Zoo, 830 Kč, vše Superstore DBK 5. p.; puf Easy Sit, hnědá, A & D home fashion, Stockist, 3 651 Kč; nápis a oblaky na stěně, barvy Primalex; závěs šitý na míru, bílý, Styltex, 2 100 Kč

NYNÍ Praktické i vtipné: police jsou obláčky, lampa duch a krabice na hračky předimenzovaná kostka lega.

DŘÍVE Většina hraček byla poskládána u koberce, na kterém si Oliver hraje nejčastěji. Nejraději s vláčky a motorkami.

5 BODŮ K ÚSPĚCHU

Rychlá rekapitulace základních kroků z této proměny

1ČERNOBÍLÁ

Černobílá je perfektním pozadím pro barevné doplňky, které bude možné přizpůsobit věku a požadavkům dětí. Fantazii jednoduché kombinace nijak netlumí, právě naopak.

2NEBE

Obláčky jsou tvarově jednoduché a na stěnu kolem postýlky se perfektně hodí. Šablony nedají moc práce a efekt stojí za to. Police a věšáky s jedním společným motivem navíc působí harmonicky.

3PUNTÍKY

Výrazný motiv puntíků ovládl jednu ze stěn a opakuje se i na koberci. Ten je výrazně elegantnější než klasické varianty koberců pro děti, autíčkem se přitom dá jezdit spletí černých cest stejně dobře.

4TYRKYSOVÁ

Jedna barva v několika odstínech, v tomto případě modrá, na černobílém podkladě dokonale vynikne. Působí hřejivě svěže a přitom není agresivní.

5MÉNĚ JE VÍCE

Pokoj vybavený minimem věcí lze uzpůsobit podle aktuálních zájmů a potřeb dítěte, což je v případě složitě zařízených pokojíčků nemožné.

hhh