
SITUACI ANALYZUJE FINANČNÍ PORADCE DAVID KUČERA ZE SPOLEČNOSTI PARTNERS.
Zpřísnění pravidel České národní banky a rostoucí ceny nemovitostí učinily hypotéky téměř nedostupnými.
Změnila se letos situace?
Sazby závisí na základní úrokové sazbě vyhlašované ČNB, její rozhodnutí ovlivní další vývoj. I přestože sazby vzrostly až k průměrným 3,19 % p. a. u 5letých a delších fixací, nyní mají tendence se pohybovat kolem 2,99 % p. a. To je pro zájemce o hypotéku příznivá zpráva.
Porostou dále ceny nemovitostí?
Očekáváme stagnaci až mírný růst ve velkých městech, protože cena je dána poptávkou a nabídkou a poptávka je stále neukojena. Statistiky ukazují, že stavební produkce v prosinci 2018 reálně meziročně vzrostla o 5,3 %, ale stavební úřady vydaly meziročně o 0,9 % méně stavebních povolení. Končí zahajování nových projektů a vrcholí rychlý prodej těch dokončených. Nepřijde-li recese, mohlo by to popohnat další růst cen.
Koho nejvíce postihlo zpřísnění podmínek poskytování hypoték?
Zejména lidi s nízkými příjmy, s úsporami a ty, kteří financovali více nemovitostí úvěrem. Zájemce o hypotéku zpravidla potřebuje nejen ideálně 20 % vlastních zdrojů, aby dosáhl u banky na lepší podmínky hypotéky, ale další 4 % na daň z nabytí a zhruba 5 % pro realitní kancelář, tedy téměř 30 % hodnoty nemovitosti.
Vyplatí se hypotéku kombinovat s úvěrem ze stavebního spoření?
Na překlenovací anebo řádné úvěry ze stavebního spoření zajištěné nemovitostí se vztahují stejná kritéria jako na hypoteční úvěry poskytované bankami. Některé stavební spořitelny dofinancovávají jen do 90 % zástavní hodnoty nemovitost