První zimní mrazíky přináší tradiční problém, jak ušetřit za vytápění. Spotřeba tepla totiž tvoří asi dvě třetiny celkové spotřeby energie v domácnosti, a to už je pořádná porce. Na zateplení rodinného domu lze nyní získat i příspěvek od státu.
Okna jsou prvním krokem k úsporám
Jistotou, jak udržet doma co nejvíce tepla, je zateplení stěn domu. Tomu by měla vždy předcházet výměna oken. Těmi starými totiž uteče z bytu až polovina tepla, když jimi protahuje, jsou tepelné ztráty ještě vyšší. Úspora energií v domácnosti je i prioritou státu, který přispívá na zateplení například v programu Nová zelená úsporám „Oprav dům po babičce“.
Výměnu oken lze realizovat obvykle v horizontu 6 až 8 týdnů. Samotné vybourání starých a montáž nových oken je otázkou jednoho až dvou dnů podle velikosti domu či bytu. „Rozhodně není třeba se bát, že byt bude v noci bez oken. Zkušení profesionálové jsou jistotou šetrné a precizní práce. Doporučil bych objednávku kompletních služeb, tedy demontáže, montáže i zednického začištění ostění. Pro perfektní výsledek pak bude stačit zajistit si úklid prachu,“ vysvětluje Pavel Kašpar, technolog montáží značky VEKRA, tradičního českého výrobce oken a dveří.
Kolik tepla ušetří výměna oken
Na okna připadá asi polovina tepelných ztrát rodinného domu. Díky technickému pokroku posledních let mají moderní okna osazená izolačním trojsklem výrazně lepší tepelně izolační vlastnosti v porovnání s okny vyrobenými například před dvaceti či třiceti lety. „Ověřili jsme si, že prostá výměna oken může ušetřit až 30 % energie na vytápění. Návratnost při současných cenách energií je asi 8 let, při využití dotace to budou jen asi 4 roky,“ dodává Pavel Kašpar z VEKRY.
Kvalita oken je skryta uvnitř profilu a většinou se pozná první či druhou zimu, a to platí i pro nejžádanější plastová okna. Nekvalitní nebo neodborně namontovaná okna mohou přinést spíše problémy než úsporu. Navíc pro laika není snadné kvalitu poznat, proto je tak důležitá volba spolehlivého dodavatele.
NÁŠ TIP: Nová okna byt utěsní a nemůže odcházet přebytečná vlhkost z interiéru, která se může projevit rosením oken a růstem plísní na studených stěnách. Správné větrání je cestou ke zdravému bydlení
i maximální úspoře tepla. V zimě je třeba větrat krátce a intenzivně, nepoužívat ventilaci a mikroventilaci,
ty totiž nezajistí dostatečnou výměnu vzduchu, ale naopak prochladí ostění oken.

Špaletová dřevěná okna VEKRA v nově zrekonstruovaném činžovním domě korespondují s historickým charakterem stavby a svou kvalitou výroby i montáže budou sloužit desítky let.
Okna jsou očima domu
Výraz a osobitost každé stavby umocní design oken. Výběr barvy, její sladění s fasádou nebo členění oken dokáže vzhled domu zcela zásadně změnit. Rekonstrukce je i příležitostí, která domu vtiskne novou tvář nebo změní funkci původních prvků. Například okno v přízemí lze při zachování šířky snadno přeměnit na balkónové dveře nebo posuvný portál, který spojí interiér s terasou či zahradou.
Venkovní stínění se pomalu a jistě stává nedílnou součásti oken a balkónových systémů. Zajistí ochranu před letním sluncem a ušetří energii na klimatizaci. Například samonosné venkovní žaluzie mají snadnou instalaci v jednom kroku bez složité stavební přípravy. Finální zateplení stěn pak stínění elegantně skryje pod fasádu. Na zvážení je i volba parapetů, sítí proti hmyzu a dalších doplňků.
Výběr správných oken závisí především na tom, kde mají sloužit a co od nich očekáváme. Úspora tepla by neměla být jediným parametrem, který je třeba vzít v úvahu. Zvýšená ochrana před zloději, bezpečnost dětí nebo útlum hluku jsou vlastnosti, které musí být zohledněny již při volbě oken. Konzultace s odborníkem přímo na stavbě je proto velmi důležitá.

Kompletní řešení od dodavatele VEKRA, dřevěná okna a posuvné systémy VEKRA Natura 78 v kombinaci s venkovními lamelovými žaluziemi vzhledem doplňují jedinečnou realizaci, jejíž autenticitu vytvářejí cihlové zdivo jako v Anglii a kamenná zídka jako ve francouzském Provence.